רק לאחרונה לירי אלבג, חיילת צעירה, סיימה את קורס התצפיתניות בגאווה הגדולה. בעוד שהוריה לא הספיקו לדעת מה שמם של המפקדים שלה, אמש (שבת) בבוקר אבד הקשר עימה לאחר ששלחה הודעה למשפחתה בה כתבה להם כי יורים עליה. הוריה, ניסו לאתר אותה בכל הדרכים האפשריות, עד שבערב הם זיהו את בתם בסרטון שהופץ ברשתות החברתיות - והבינו כי לירי שלהם ככל הנראה נחטפה על ידי החמאס והיא עושה את דרכה לרצועה.

הוריה, אלי ושירה אלבג, סיפרו הבוקר (ראשון) על השעות הקשות: "בוקר קשה, אנחנו לא יודעים כלום מעבר לסרטון, לא קיבלנו שום אינפורמציה, אף אחד לא בא לדבר איתנו - ראינו את הסרטון אתמול בלילה", אמרה האם שירה, "הקשר עם לירי נותק אתמול ברבע לשמונה - כשהיא שלחה הודעה שיורים עליה והיא לא נפצעה. מאז, פתחנו בבית חמ"ל, אנחנו לא יודעים אפילו מי המפקדים שלה, היא רק הגיעה לבסיס, אין לנו שום נתונים".

כאמור, מאז שנותק הקשר, הוריה ניסו לאתר אותה - עד שזיהו אותה בסרטון. "נסעתי לבית החולים אתמול בערב, כי אמרו שתצפיתניות מנחל עוז פונו לסורוקה. התחלתי לנסוע לשם, בדרך אמרו שמפנים אותן לאסף הרופא, נסעתי לשם. כמובן שהם לא הגיעו ולא היה שום דבר", המשיכה שירה, "כשחזרתי הביתה הילדים ראו את הסרטון בטלגרם וזיהו אותה, פה התחיל מחול שדים. הצטרפתי אתמול אחר הצהריים לקבוצת ההורים של כל התצפיתניות בנחל עוז, עד עכשיו כולם מחפשים תשובות, כולם שואלים מה קורה, אף אחד לא יודע מה קורה, אנחנו יודעים כי ראינו סרטון, אבל שאר ההורים לא יודעים". "אלה 36 שעות אף אחד לא מרים טלפון, אנחנו לא יודעים כלום, אם לא היה לנו את הטלגרם היינו באפלה", הוסיף אלי.

אז ההורים תיארו את הרגע שבו זיהו את בתם בסרטון: "אני חושב שהייתה מעין הקלה במירכאות, שאנחנו רואים את הילדה בחיים לאחר 30 שעות שאין לך תשובות ואתה מצפה לגרוע מכל", אמר אלי ושירה הוסיפה: "קיבלנו עדכונים שיש בנחל עוז המון נפגעים, נכנסתי גם לקבוצה של הלוחמים, יודעים שפלוגות של חיילים נעדרים, לא רוצה להגיד הרוגים, אנחנו יודעים שהיה שם כאוס אחד מוחלט. היה איבוד שליטה, האירוע לא מנוהל, עד עכשיו הוא לא מנוהל - אנחנו לא יודעים כלום".

זה מה שהצליח להחזיק אתכם? הידיעה שהילדה בחיים? בריאה ושלמה וככה אתם מקווים לקבל אותה בחזרה?
שירה: "ברור זה הדבר היחידי".

אלי: "לירי חזקה מאוד, היא זן מיוחד, היא תתמודד. אנחנו כולנו נתמודד כמשפחה, נצפה רק לטוב ושיגמר הסיפור הזה, כי זה לא רק הסיפור של לירי, זה סיפור של עוד כמאתיים אנשים חטופים. אני לא יודע איך להגדיר את הטראומה הזאת".

הפנו אותנו מדובר צה"ל למוקד של קצינת פניות הציבור - התקשרתם?
שירה: "פנינו לכל הקצינות, אני רוצה להגיד שאתמול קיבלתי אינפורמציה רק דרך הכתבים של הערוצים. הבת שלי עשתה איכון לטלפון בבוקר, אז ראינו שהיא בנחל עוז, בשעה אחת היא עשתה איכון וראינו שהטלפון של לירי בעזה. צעקתי עליה שתפסיק לעשות, שבטח רק הפילו את החשמל, שיצאו הודעות ואין קשר, שכולם בבונקרים, זה מה שרציתי להאמין. לצערי בסוף התברר שזה נכון. למה אנחנו מקבלים אינפורמציה מטלגרם? כל ההורים מחוברים לטלגרם".

אלי: "אני רוצה להגיד שלא הייתה הנהגה, איפה ההנהגה שלנו? זאת מציאות בלתי נתפסת, אני אומר שההנהגה תצא לעם, תדבר עם העם ותרים את רוח הלוחמים. אנחנו עם חזק, יש לנו צבא חזק, אבל אם ההנהגה תתחפר מתחת לאדמה לא יעזור כלום. אדון ביבי תתרומם, תוציא את עצמך ותאיר את המדינה, את כל הסובבים אותך. אנחנו צריכים עם חזק ומנהיג חזק".