כלב Portuguese Water Dog (צילום: באדיבות המרכז הישראלי לכלבים בכפר אחים)
אין כאלה בארץ. כלב מים פורטוגזי | צילום: באדיבות המרכז הישראלי לכלבים בכפר אחים

האם הגיע הסוף לספקולציות על הכלב הנשיאותי? מישל אובמה גילתה למגזין "פיפל" שהבחירה נפלה ככל הנראה על גזע בשם כלב מים פורטוגזי (Portuguese Water dog), שעתיד להגיע לבית משפחת אובמה בחודש אפריל.

כלב נמרץ בגודל בינוני

ברק הבטיח לבנותיו שאם יזכה בנשיאות, יותר להן להביא הביתה כלבלב חדש, וכבר כמה חודשים שכל העולם מצפה בדריכות לדעת איזה כלב יאמצו בנות אובמה, מאליה בת העשר וסשה בת השבע. בעת שנבחר אמר להן: "סשה ומאליה, הרווחתן את הזכות לכלב חדש שיבוא איתנו לבית הלבן", ומאז לא ירד הנושא מהכותרות. "אני מודה שלא חזיתי מראש את מידת ההתעניינות בכלב שלנו", אמרה מישל.

התחרות הצמודה הייתה בין כלב לברדור לכלב הים הפורטוגזי. לדברי מישל, המשפחה נוטה ככל הנראה לגזע הפורטוגזי, בין השאר משום שמאליה התגלתה כאלרגית לכלבים, והכלב הפורטוגזי לא משיר פרווה. "אנחנו מעוניינים בכלב הצלה שהוא מבוגר מפסיק ומתאים לדינמיקה של המשפחה", אמרה אובמה. "מבחינת טמפרמנט, הם אמורים להיות כלבים מאוד נמרצים, בגודל בינוני. כל מי שיש לו כלב כזה ממליץ עליו מאוד".
כאמור, הכלב אמור להגיע לבית הלבן רק בחודש אפריל אחרי שהמשפחה תחזור מחופשת האביב. "סשה אומרת לי למה לא ה-1 באפריל", סיפרה אובמה, "ואני אומרת מתישהו באפריל. אי אפשר לקחת כלב חדש ואחר כך להסתלק לשבוע מהבית".
עדיין לא ברור איך יקראו לכלב החדש אבל מישל מגלה שהשמות שהציעו הבנות גרועים מאוד. "הן הציעו פרנק או מוס, ואמרתי - אבל זה כלב ולא מוס (איל)", היא מספרת "בואו נמשיך לחשוב עוד קצת על השמות".

משפחת אובאמה (צילום: Scott Olson, GettyImages IL)
אלרגיים לשיער כלבים? משפחת אובמה | צילום: Scott Olson, GettyImages IL
"כלב הים הפורטוגזי זהו כלב שמבחינת חזות נראה קצת כמו סוג של פודל בגלל הפרווה המקורזלת ותספורת האריה שלו", מסביר אמנון בן יצחק, חוקר התנהגות כלבים ומאלף כלבים. "זהו כלב ששימש לציד בעבר, אבל היום משמש בעיקר כחיית מחמד. השימוש העיקרי של הכלב הזה בעבר היה לעזור לדייגים למשוך את הרשתות מהמים, ולהעביר הודעות מסירה לסירה. מגלחים לו את החלק האחורי של הפרווה כדי שהרגליים האחוריות לא יסתבכו וכך יוכל לשחות יותר טוב ואת החלק הקדמי משאירים כדי שיהיה חם.אומרים שיש לו אינטליגנציה טובה מאוד, הרבה מרץ. והוא אוהב מאוד לשחק. באופן יחסי זהו גזע די בריא, אבל אין מספיק נתונים כדי לעשות סטטיסטיקה מדויקת, ובאמת כמו הפודל הוא לא משיל שערות כך שהוא טוב גם למי שאלרגי. בגלל תכונות הציד וחוש הריח שלו והמרץ, אפשר לאמן אותו ככלב הצלה".
לדברי בן יצחק, לא מדובר בגזע פופולרי במיוחד אבל גם לא מאוד יוקרתי. " בישראל הוא די נדיר", הוא אומר. "בוודאי לא גזע נפוץ כמו הרועה הגרמני הרגיל או הפודל והאחרים. הוא גם לא נחשב לגזע יוקרתי או עממי, אלא משהו באמצע".
אם הוא היה צריך לבחור בין הלברדור לכלב המים היה דבק בן יצחק בבחירה של משפחת אובמה. "זה כלב יותר מיוחד", הוא אומר. "הלברדור הוא כלב טוב ונחמד אבל הוא מאוד עקשן, הוא פצצת אנרגיה, והוא גם כמו שואב אבק - אוכל כל דבר שנותנים לו. כשאנחנו חושבים על לברדור אנחנו חושבים על כלבי הנחייה הרגועים, אבל אלה כלבים שמשביחים אותם במיוחד לכך. רוב הלברדורים מצמיחים שיער לבן לבעלים שלהם".

עד כמה הגזע הזה מתאים לחיי היומיום של הבית הלבן?
בן יצחק: "אם יגדלו אותו נכון, יעזרו לו לפרוק את המרץ בצורה נכונה ויאלפו אותו כראוי, משפחת אובמה תיהנה ממנו מאוד. ואם לא, הוא יפרוק את המרץ בדרכים שאולי אובמה לא יאהב, למשל על נעלי הבית שלו".
בן יצחק מספר על כלב נשיאותי אחר שעשה לא מעט צרות לבעליו: "הכלב של קלינטון שהיה מגזע לברדור-שוקולד, הביך אותו מאוד באחד האירועים שצולמו בטלוויזיה: הוא עמד מאחוריו ולא הפסיק לרחרח את אחוריו, ובסוף נתן לו נשיכה קטנה עם שיניו הקדמיות. אני מאמין שאם לברדור הצליח לחיות בבית הלבן, אז הפורטוגזי בטח יצליח".
אגב, גם כלבו של הנשיא בוש ברני, מגזע סקוטיש טרייר, לא חף מפדיחות ואפילו נשך עיתונאי בלי בושה.
נקווה שהכלב החדש יהיה קצת יותר דיפלומטי.