בתור הורים אנחנו נאלצים לבלות חלק ניכר מזמננו בשיטוט בין גינות בתקווה להעביר אחר הצהריים מהנה, ואם אפשר הרחק מהמסכים. החלטנו להקל עליכם את המשימה ושאלנו הורים מכל רחבי הארץ אילו פארקים וגינות הם הכי אוהבים.

לפניכם 9 הגינות והפארקים הכי יפים והכי מגוונים, אלו שמתאימים לכל המשפחה או לפחות לכמה שיותר גילאים, אלו שיש בהם נוף מיוחד ואלו שמשלבים כמה אטרקציות ביחד, ואפילו אחד שיש בתוכו פיצרייה.

תל אביב – קריית ספר

תל אביב, ובעיקר מרכזה, נחשבה בעבר לעיר שלא מתאימה למשפחות, אבל בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים שהגיעו אליה אי שם בגיל 20 פלוס החליטו להישאר, שינו את המאזן הדמוגרפי והפכו אותם לעיר הרבה יותר ידידותית לילדים – כמובן בהנחה שאתם יכולים להרשות לעצמכם לגדל בה משפחה.

כיאה לעיר שהנדל"ן בה הוא מהיקרים בעולם, רוב הגינות בתל אביב קטנות וצפופות, עם מגוון מצומצם של מתקנים, שלא תמיד מתאימים לכל הילדים. יוצאת מן הכלל היא הגינה בגן קריית ספר, שממוקמת בין הרחובות סעדיה גאון, יהודה הלוי ולינקולן.

מדובר בגן ציבורי גדול ואסתטי במיוחד, עם בריכות מים אקולוגיות, מדשאות רחבות ידיים, מתקני שעשועים וכושר, גינת כלבים ופינות ישיבה מוצלות. במילים אחרות, הגינה הזאת מתאימה לא רק לילדים, אלא לכל המשפחה –נכדים, הורים סבים ולא פחות חשוב, ההולכים על 4 שבבית.

זאת כנראה בסיבה שמדובר באחת מהגינות האהובות על התל אביבים, אם לא האהובה שבהן. "גן קריית ספר הוא שכיית חמדה ירוקה בלב העיר. אין כמו לבקר בו עם הנכדים ביום חורף שמשי", מספר אהרון, ירושלמי בעבר ותל אביבי, סבא לסתיו בת  ה-7 וגור בן ה-4, "החל מהבריכה הירוקה בכניסה על קרקור הצפרדעים העולה ממנה, ולכיוון הבריכה האקולוגית בצדה המזרחי, עם הברווזים הצבעוניים השטים בה. בין לבין, שלל מתקני ספורט וטיפוס להנאת הקטנטנים. בימים כאלה שוררת בגן המולה עליזה של משפחות לרוב, על טפם וכלביהם".

גינת קריית ספר בתל אביב
גינת קריית ספר בתל אביב. "שכיית חמדה בלב העיר" | צילום: ויקיפדיה

הרצליה – גן בן שפר

תנופת הבנייה של השנים האחרונות לא פסחה גם על הרצליה, ובכל שכונה בעיר אפשר למצוא מגוון רחב של גינות ופארקים, אבל לטעמנו הגינה הכי שווה בהרצליה היא דווקא גינת בן שפר הוותיקה, שנפתחה עוד בשנת 1955. ב-2006 היא קיבלה מתחילת פנים, ומאז היא אחת הגינות האהובות בעיר, אולי בזכות העיצוב המיוחד שלה, שהוא מעין מיניאטורה של רחוב סוקולוב הוותיק בעיר, עם מתקנים שמדמים את מגדל המים, סניף הדואר, האוטובוסים ועוד.

היתרון הגדול של הגינה הוא העובדה שמתחם המשחקים מגודר, ומאפשר להורים להתרווח על הספסל ולהשגיח על הקטנים בעין פקוחה אחת, בזמן שהם נהנים משלל מתקנים שמתאימים למגוון רחב של גילאים. "הגינה של גן בן שפר מלאה בשפע מתקנים שמאתגרים גדולים וקטנים ולכן מאוד נוח לי להגיע לשם עם הבנות ולקבוע עם החברות של שתיהן שם", אומרת דנה, אם לשתי ילדות, בנות 6 וחצי ו-3 וחצי, "היתרון הגדול מבחינת הקטנות הוא שהכל סגור ומגודר ואני יכולה להיות שקטה ולתת גם לקטנות וגם לגדולות להשתולל".

הגן ממוקם מול מרחבי דשא ובריכה אקולוגית שמשמשים כר פורה לפיקניקים וימי הולדת, והקרבה למתחם המתקנים הופכת את השהות לנוחה להורים עם ילדים קטנים.

גן בן שפר הרצליה
גן בן שפר בהרצליה. "היתרון הגדול הוא שהכל סגור ומגודר" | צילום: ויקיפדיה
גן בן שפר הרצליה
גן בן שפר בהרצליה. "אני יכולה להיות שקטה ולתת לילדות להשתולל" | צילום: ויקיפדיה

ראשון לציון - גן בעברית

בראשון לציון הקדימו להבין עוד לפני משרד החינוך שילדים לומדים הכי טוב דרך משחק. מתוך הערך הזה נוסד לפני 7 שנים "גן בעברית", שמציע לילדים את המשחקים והאטרקציות שהם אוהבים בשילוב ערך מוסף של לימוד השפה עברית. זה כנראה לא במקרה, כי אי שם בתחילת המאה שעברה ראשון לציון הייתה מהערים הראשונות להכניס את לימוד העברית למוסדות החינוך שלה.

"גן בעברית" ממוקם על דרך חיים הרצוג, ומשתרע על פני שטח עצום, עם בריכות אקולוגיות ושלל מתקנים מיוחדים המוקדשים לשפה העברית: "גבעת האלפון" שעליה מפוזרות אותיות שאפשר לסובב וגם לטפס עליהן, "מבוך הסיפורים" שבו מתקדמים דרך השלמת משפטים וניבים בעברית ועוד, לצד מתקנים רגילים כמו נדנדות ומגלשות. בקיץ, מופעלת בגן גם "מזרקת האותיות", שאפשר להגיע אליה עם בגדי ים ולקפץ בין האותיות העבריות השונות במקום ללכת לבריכה, שהוא כידוע, תענוג לא זול בימינו.

"העובדה שהכל על טהרת העברית היא פלוס ענק בעיניי, כי זה משלב חוויה ולמידה", אומרת נועה, אם לתאומים בני 7, "אבל גם בלי קשר לשפה העברית, הגן מאוד מגוון ומוצלח".

גן בעברית
גן בעברית בראשון לציון. "העובדה שהכל על טהרת העברית היא פלוס ענק" | צילום: facebook

רעננה - פארק רעננה

פארק רעננה הוא אחד הפארקים הגדולים באזור דרום השרון, והוא כולל בתוכו כמעט כל אטרקציה אפשרית: במרכז הפארק יש אגם שאפשר לשוט בו או לחצות אותו על גשר שעובר מעליו, וסביבו שבילי אופניים, מגרשי ספורט, גינת תבלינים, פינת חי, גינות מסוגים רבים, וגם פרויקט "גן חברים" עם מתקנים שמיועדים לילדים עם קשיי נגישות, שנבנה על ידי בית איזי שפירא.

ריבוי האטרקציות בפארק הופך אותו למקום שמתאים לכל גיל, ואפשר לבלות בו יום שלם. "בתור מי שעברה ממש לאחרונה מתל אביב לרעננה, הופתעתי מרמת הטיפוח של הפארק. במהלך כל השנה דואגים לטפח ולנקות אותו והוא פשוט נראה מדהים", מספרת חן, אם לבת 4 ובת שנה, "מעבר למראה שלו, הוא אטרקטיבי לכל המשפחה ומרביתו מוצל, כך שאפשר לבלות בו ימים שלמים גם בקיץ. הפארק והים הם המקומות היחידים שאני מוכנה לנטוש עבורם את המזגן בקיץ".

אשדוד - פארק הפיראטים

חוף מי עמי באשדוד הוא התפאורה המושלמת לפארק שכולו סובב סביב פיראטים. הפארק המוצל שנמצא ממש למרגלות החוף מציע שלל מתקנים למגוון רחב של גילאים, ובמרכזו עומדת גולת הכותרת: ספינת פיראטים שמלהיבה את כל הילדים.

בין המתקנים אפשר למצוא גם חבלי טיפוס, גשרים ובתי עץ עם דמויות בפנים, והשילוב בין מגוון המתקנים והקרבה לים הופך את הפארק לאטרקציה משפחתית שמתאימה לכולם. "פארק הפיראטים מפתיע ביחודיות שלו", אומרת דנדי דניאל בן שוע, אם לסהר אופק בני ה-6, "הוא מאפשר לילדים לדמיין שהם בספינת ענק והנוף המקסים במקום שמור להורים".

פארק הפיראטים אשדוד
פארק הפיראטים באשדוד. "מאפשר לילדים לדמיין שהם בספינת ענק" | צילום: דנדי דניאל בן שוע
פארק הפיראטים אשדוד
פארק הפיראטים באשדוד. "הנוף המקסים במקום שמור להורים" | צילום: דנדי דניאל בן שוע

חולון - גן סיפור

"גן סיפור" בחולון הוא לא גינה אחת, אלא סדרה של לא פחות מ-51 גינות שפזורות ברחבי העיר, שכל אחת מהן מתאימה לגילאים שונים, וממחישה סיפורי ילדים פופולארי אחר: "איה פלוטו", "איתמר מטייל על קירות", "דירה להשכיר" ואפילו "הנסיך הקטן".

"העובדה שהגן מחבר את הילדים שלי עם דמויות מסיפורים גורם להם לגלות יותר עניין בספרים", אומרת טליה, אם לשלושה, "תמיד אחרי שאנחנו חוזרים מהגן הזה הם הולכים לחפש את הספרים עם הדמויות האלו במקום ללכת שוב למסכים. זה פשוט נפלא בעיניי".

גן סיפור בחולון
גן סיפור בחולון. "כשאנחנו חוזרים הילדים הולכים לחפש את הספרים" | צילום: ויקיפדיה - Avishai Teicher

באר שבע - פארק הילדים

פארק הילדים בבאר שבע, שנחנך רק לפני שלוש שנים, הוא נווה מדבר של ממש, עם מרחבים ענקיים של מדשאות ירוקות ובמרכזן אגם גדול. בפארק יש מגוון רחב של מתקנים וגינות, וגם גינה לילדים עם צרכים מיוחדים. בנוסף אפשר למצוא שם מזרקות, אומגה, מתחם אוניות פיראטים ושבילי אופניים.

"הפארק הזה פשוט נפלא ואפשר לבלות בו יום שלם", אומר אלירן, אב לשניים, "אפשר לטייל לאורכו ולרוחבו, הילדים נהנים מהמתקנים הרבים שפזורים בו, ויש במקום גם אחלה פיצרייה".

פארק הילדים באר שבע
פארק הילדים באר שבע. "אפשר לבלות בו יום שלם" | צילום: הדר דדוש ויקיפדיה

רמת גן - הפארק הלאומי

לא פלא שהפארק הלאומי ברמת גן הוא אחד הפארקים המפורסמים בארץ, בין היתר כי הוא היה הפארק העירוני הראשון שניטע בארץ, ועוד באחד האזורים הצפופים במדינה. הפארק מורכב משני חלקים: פארק ציבורי פתוח לציבור, וספארי רמת גן שהכניסה אליו היא בתשלום.

בפארק הציבורי אפשר למצוא שלל מדשאות, מפלים ומזרקות, שחלקן מוארות בלילה בצבעים, מוזיאון האדם והחי, שבסמוך אליו יש תערוכה של קקטוסים שונים מרחבי העולם, מתקני שעשועים לילדים ומתקני כושר למבוגרים. "זה פארק נפלא לכל הגילאים מקטנים עד בוגרים, ומקום נהדר לערוך בו גם פיקניקים ואירועי ימי הולדת", אומרת אילנית, אם לארבעה מגיל 3 ועד 15, "הבעיה היחידה היא החנייה והפקקים ביציאה בשבתות".

הפארק הלאומי ברמת גן
הפארק הלאומי ברמת גן. "מקום נהדר לערוך בו פיקניקים וימי הולדת" | צילום: ויקיפדיה

חיפה - פארק הכט

פארק הכט הענקי נמצא במערב העיר חיפה, לא רחוק מחוף דדו, וכולל מדשאות רחבות לפיקניקים, מתקני משחקים, מסלולי ריצה ואופניים ומגרשי קט-רגל וכדורסל. כיאה לעיר המיוחדת שחלק בולט באופייה הוא הטבע שמשתלב בעיר, גם את הפארק חוצים שניים מהנחלים שזורמים בעיר – נחל לוטם ונחל עלייה.

חובבי הטיולים הרגליים יכולים לצאת מהפארק לטיול במסלול המסומן לכיוון הגן הלאומי שקמונה, והשילוב של מסלולי טיול עם מגוון הרחב של המתקנים בפארק, העיצוב והקרבה לים, הופכים אותו לאחד המקומות השווים בחיפה ובצפון בכלל.

"פארק הכט הוא פארק ענק, כך שגם כשהוא עמוס תרגישו את זה רק בחנייה ובגן המשחקים האתגרי. הפארק עצמו תמיד מרווח", אומרת שירי ויצנר, אם לילדים בני 13, 8 ו-3 וחצי, "יש בו סקייט פארק ומתקנים אתגריים יותר ופחות עבור הילדים, מדשאות ענק ומסלולי הליכה סלולים. והנוף עוצר הנשימה - הפארק בנוי לאורך טיילת החוף ולצד מסילת הרכבת. בימי חול הילדים יכולים גם ליהנות מהרכבות החולפות".

פארק הכט בחיפה
פארק הכט בחיפה. "הנוף עוצר נשימה" | צילום: ויקיפדיה
פארק הכט בחיפה
פארק הכט בחיפה. "הפארק עצמו תמיד מרווח" | צילום: ויקיפדיה