יש לא מעט משחקי קופסה וצעצועים חדשים ומסעירים. אנחנו יודעים, שיחקנו ברבים מהם. ובכל זאת, למרות התחרות בענף, יש כמה משחקים ששורדים את פגעי הזמן, וממשיכים לרתק ילדים ומבוגרים במשך עשרות שנים. אספנו את האהובים ביותר עלינו. יש משחק קלאסי שחסר ברשימה? שתפו אותנו בתגובות.

מה במשבצת משחקי אורדע להשיג באתר אמיגו
מה במשבצת

מה במשבצת

על האריזה כתוב שמאחורי המשחק הקלאסי הזה עומדת ד"ר דינה שטכל מאוניברסיטת תל אביב. ואכן, יש משהו כל כך חכם במה במשבצת, שמתאים שד"ר תהיה מאחוריו. אבל מעבר למטרות של פיתוח מיומנויות, הוא מצליח להעביר שעות של הנאה בשיטה פשוטה: התאמה בין צורות וצבעים בדרגות שהולכות ומסבכות. כמעט לא היה בית בישראל שלא הייתה בו קופסה של המשחק הזה, ועד היום מדובר באחד המשחקים הכי נמכרים של חברת "אור-דע", שהוציאה גם גרסת המשך בשם "מה עוד במשבצת".

מחיר: 99 שקלים באתר אמיגו וברשתות הצעצועים המובחרות.

כך זה היה נראה פעם, מה במשבצת של חברת אורדע
כך זה היה נראה פעם
סופר טקטיקו -כ 59.90 שח חדש
סופר טקטיקו | צילום: אמיגו

טקטיקו

מלחמות מעולם לא היו נקיות יותר. אין הרבה ילדים שלא הקימו צבא פלסטיק על הלוח וניסו לכבוש את העולם. גרסאות חדשות יותר (כמו סופר טקטיקו), הוסיפו עוד שלל תכונות כמו אזורי לחימה גדולים יותר וימים ואגמים, אבל העיקרון נותר פשוט: גורל העולם נקבע בזריקת קוביה. קצת כמו בחיים.

מחיר: 69.90 שקלים באתר אמיגו וברשתות הצעצועים המובחרות

חבילה הגיעה של אפרים קישון
חבילה הגיעה של אפרים קישון

חבילה הגיעה

אפרים קישון עשה הכל: טורים בעיתון, כתיבת מחזות ובימוי סרטים. בין היתר הוא הגה את משחק הקופסה, שנדמה שיצא מאחד המערכונים שלו. "מדובר באחד מהמשחקים הנוסטלגיים שנמכרים עם עד ויש להם ביקוש" מסבירים בחברת אורדע. המשחק מעביר את משתתף סבך בירוקרטיה בדרך להשגת חבילה שמגיעה מחו"ל. על המשחק להשיג תעודת יושר מהמשטרה, תעודת זהות, להצטלם, להגיע לנמל, להשיג אישור כניסה לנמל, פנקס מילואים, תעודת לידה ועוד ועוד אישורים שעליו לאסוף בדרך. זה כיף, וקצת עצוב לגלות שמעט מדי השתנה מהימים בהן יצא המשחק לאור לראשונה.

מחיר: 59.90 שקלים באתר אמיגו וברשתות הצעצועים המובחרות

רמיקוב קלאסי 150 שקלים
רמיקוב | צילום: קודקוד

רמיקוב

המשחק הישראלי הזה מחזיק בתואר משחק הקופסה השלישי הנמכר ביותר בעולם (אחרי מונופול ושבץ נא). 150 אלף יחידות ממנו עדיין נמכרות מדי שנה. הפופולריות גדולה כל כך שחברת קודקוד הקימה מפעל בסין בנוסף למפעל בערד כדי לעמוד בביקוש, וכדי להפיץ את הבשורה גם למדינות מוסלמיות שלא מעוניינות לסחור באופן ישיר עם ישראל.

מאחורי המשחק עומד אפרים הרצנו, פליט שואה מרומניה, שב-1951 פיתח משחק שהתבסס על משחק הקלפים המוכר "רמי". למה אבנים? פשוט – משחקי קלפים היו אסורים באותו הזמן.

חברת מאטל - טלפון קלאסי  מחיר 59.90
הטלפון של מאטל | צילום: חברת מאטל

הטלפון של פישר פרייס

צעצוע כל כך פשוט, שעדיין ממשיך להיות להיט של כל פעוט ותינוק שמבין שמסכים הם לא תמיד הפתרון הנכון. הטלפון המקורי יוצר לראשונה בשנת 1962, והיה עשוי מעץ. הפלסטיק הגיע בשלב מאוחר יותר.

ב-2003 הוא נכנס לרשימת 100 הצעצועים הפופולריים של המאה ה-20 על ידי איגוד תעשייני הצעצועים. המעמד שלו התקבע גם במאה ה-21, עם תפקיד משנה כובש ב"צעצוע של סיפור 3".

רביעיות ישראל - מחיר 24.90 שקלים להשיג ברשת עידן 2000
רביעיות | צילום: שניאור ג. ישראטויס

רביעיות

מה יותר פשוט מזה? כל מה שצריך לעשות זה לאסוף ארבעה קלפים מאותה סדרה, ולנסות לחסום את המשתתפים האחרים שמנסים להגשים את אותה המטרה. מספר הגרסאות? כחול אשר על שפת הים. מצורות פשוטות ועד לערי ישראל ואזורים במדינה. לא משנה אם אתם משחקים בגרסה מצהיבה מבית ההורים או במשהו חדש שקניתם בחנות, זו דרך נהדרת להעביר את הזמן.

מחיר: 24.90 שקלים ברשת עידן 2000 ובחנויות צעצועים מובחרות

סבלנות תלת מימד 49.90 שח
סבלנות תלת מימד | צילום: שניאור ג. ישראטויס

סבלנות תלת מימד

משחק קלאסי נוסף שבו הגורל נקבע בהטלת קובייה. המטרה פשוטה: להקיף עם חיילי המשחק את לוח המשחק ולהכניס את כולם אל הבית. הסוד: כדי להתקדם צריך להטיל קובייה ולקוות למספר שש. לא משימה פשוטה.

מחיר: 49.90 שקלים

מחשבת 49.90 שח
מחשבת | צילום: שניאור ג. ישראטויס

מחשבת

משחק לפיתוח החשיבה, הריכוז והסבלנות, יכולת תכנון מהלכים, יכולות קוגניטיביות ומוטוריות, אסטרטגיה ופתרון בעיות. מטרת המשחק: להשאיר כמה שפחות כלים על לוח המשחק באמצעות דילוג מעליהם, ניצחון רגיל - כאשר נותר כלי אחד בלבד על הלוח, ניצחון מושלם - כאשר הכלי האחרון נמצא במרכז הלוח.

למתקדמים: משחק מהסוף להתחלה מתחילים עם לוח ריק, כאשר דילוג על גומה ריקה מכניס לגומה כלי חדש. המשחק מסתיים כאשר אין עוד אפשרות להוסיף כלים חדשים ללוח.

מחיר: 49.90 שקלים

4 בשורה 49.90 שח
4 בשורה | צילום: שניאור ג. ישראטויס

4 בשורה אחת

משחק אסטרטגיה תחרותי קלאסי שחלקיו נוטים להתפזר במקומות שונים בבית, ואף על פי כן זה לא פוגע באהבה שלנו אליו. המטרה: ליצור רצף של ארבע דסקיות בשורה, בטור או באלכסון. כן, אפשר לעשות את זה על נייר, אבל הרבה יותר כיף להשחיל דיסקיות על הלוח.

מחיר: 49.90 שקלים באתר ישראטויס וחנויות הצעצועים