עטיפת הספר "פצפונת ואנטון" (יח``צ: באדיבות הוצאת הספרים "אחיאסף")
אפרים סידון: כל ספר של אריך קסטנר. עטיפת פצפונת ואנטון | יח``צ: באדיבות הוצאת הספרים "אחיאסף"

בימים טרופים אלה - בין אזעקה למבזק חדשות מלחיץ, בין נפילה להתקף חרדה, אפשר ורצוי לתפוס מחסה בין עמודי הספרים; כאלה שמקפיצים במעט את מצב הרוח, שמוציאים אותנו לטיול דמיוני במקום רחוק.
שאלנו סופרי ילדים איזה ספר היו לוקחים איתם למרחב המוגן, וקיבלנו כמה המלצות שכדאי לאמץ.

אפרים סידון: "אני ממליץ לקחת למקלט כל ספר של אריך קסטנר – 'פצפונת ואנטון', 'אורה הכפולה', 'שלושים וחמישה במאי' או 'אמיל והבלשים'. קודם כל, הוא סופר נפלא. שנית, הספרים שלו משדרים המון חום ואהבה ומדברים ללב של כל ילד. אני ממליץ לקחת ערימה של ספרים שלו, הם יספיקו בוודאות לימים שהילדים ישהו שם".
פצפונת ואנטון, אריך קסטנר, תרגום: מיכאל דק, הוצאת אחיאסף.

* אפרים סידון הוא סופר ילדים, מחזאי וסאטיריקן, מחבר הספרים: "אוזו ומוזו מכפר קאקארוזו" ו-"עלילות פרדיננד פדהצור בקיצור". לאחרונה יצא ספרו "סיפור מהלב" שעוסק בתרומת איברים.

אין תמונה
נירה הראל: לשיר במקלט עם שרשרת הזהב
נירה הראל: "למרחב המוגן הייתי ממליצה לקחת ספרי בדיחות, ספרים משעשעים שיכולים להצחיק את הילדים ולהסיח את הדעת. כדאי גם לקחת ספרי שירים, למשל הספר 'שרשרת הזהב', שמאגד 40 שירי ילדים מכל הזמנים, מביאליק ועד יהונתן גפן. זהו אוסף של שירים יפים עם איורים מקסימים, שאפשר לקרוא בו וגם לשיר אותם, ויכול להעביר את הזמן היטב במקלט".
שרשרת הזהב, בעריכת נירה הראל, איורים: בתיה קולטון, הוצאת אחוזת בית.

*
נירה הראל היא סופרת ועורכת, מחברת הספרים: "קטנים כגדולים", "סיפורים מארון הנעליים", "עלילות טיף וטף".

יהודה אטלס: "הספרים שאני מציע לילדים שעדיין קוראים לקחת איתם לחדר המוגן הם 'פו הדוב' וספר-ההמשך שלו, 'הבית בקרן פו'.
שני הספרים של אלן אלכסנדר מילן, הם בעיני מגדולי הספרים שנכתבו אי-פעם, גם לילדים וגם לבוגרים. ומאז שיצאו לאור, בשנים 1926 ו-1928, לא פחת קסמם.
סוד הקסם הפואי הוא באמפתיה המוחלטת שבה מתייחסים הסופר, כריסטופר והחיות, ואיתם אנחנו הקוראים, אל המגרעות, הגחמות וחוסר המושלמות של כל אחד ואחד מן החבורה. כל אחד מהם יודע שיש לו מקום, שאין כלפיו יחס של גינוי או ביקורת בגלל טעויות, כישלונות ומרכיבי אופי כאלה ואחרים. הסופר, ואנחנו הקוראים עימו, מתייחסים אל החיות לא על-פי התוצאה של מעשיהן אלא על-פי הכוונה. החיות מרגישות תמיד שהן רצויות ואהובות. לא להחמיץ. ואנא, אל תסתפקו בעיבודי חברת וולט דיסני לספרים".
פו הדוב, א"א מילן, תרגום: אבירמה גולן, הוצאת מחברות לספרות.

*יהודה אטלס הוא סופר ועיתונאי, מחבר הספרים: "הילד הזה הוא אני", ו-"סיפורים מפולפלים לקטנים ולגדולים".

אין תמונה
סמדר שיר: אם הרוח חזקה, אפשר לעמוד בקשיים. אני אתגבר
סמדר שיר: "אני מאוד ממליצה על הספר 'אני אתגבר' של דבורה עומר. זה הספר שהכי אהבתי לקרוא בילדותי. הוא מספר על ילדה שנולדה עם שיתוק מוחין וכל החיים שלה הם מלחמה כדי להתנהג כמו ילדה רגילה. זהו ספר שמוכיח שאם הרוח חזקה, אפשר לעמוד בכל הקשיים ולכן מאד ממליצה עליו לזמנים קשים".
אני אתגבר, דבורה עומר, 1979, הוצאת שרברק.

*סמדר שיר היא סופרת ועיתונאית, מחברת הספרים: "גלי", "צוציק" ו"מורה מחליפה".

אלונה פרנקל: "לילדים בגיל הרך אני ממליצה לקחת את כל ספרי הקלאסיקה – 'אצו רצו גמדים' של מרים ילן שטקליס, דירה להשכיר, מיץ פטל, שירי ע. הלל.
לילדים קצת יותר מבוגרים אני ממליצה את ספרי הרפתקאות – זה סוחף ומרחיק אותך לעולמות אחרים ולי זה תמיד עזר להימלט ממציאות קשה, למשל – ספרי רודיארד קיפלינג כמו 'ספר הג'ונגל'.
לבנות הייתי ממליצה על ספרים כמו 'פוליאנה' של אלינור ה.פורטר, ו'האסופית' של לוסי מוד מונטגומרי. לבני נוער הייתי ממליצה על הקלאסיקות, שהיום פחות פופולריים אבל הם ספרים נפלאים שיהיו פה לעד – 'אוליבר טוויסט' של דיקנס, 'הגיבן מנוטרדם' ו'עלובי החיים' של ויקטור הוגו.
אצו רצו גמדים, מרים ילן שטקליס, הוצאת דביר.
האסופית – אן מהחווה הירוקה, לוסי מוד מונטגומרי, תרגום: טלי נתיב-עירוני, הוצאת כתר.
אוליבר טוויסט, צ'ארלס דיקנס, תרגום: יעל רון לרר, הוצאת עופרים.


* אלונה פרנקל היא סופרת ומאיירת, מחברת הספרים: "סיר הסירים" ו"ספר הלילה הטוב".

אין תמונה
רינת פרימו: הכי רחוק מהמקלט. המסע אל קצה העולם
רינת פרימו: "מכיוון שרוב המשפחות החליטו להישאר בבתיהם, אני ממליצה על בריחה באמצעות ספרים. חיפשתי ספר שייקח את הילדים הכי רחוק מהממ"ד, ומצאתי את 'המסע אל קצה העולם' שכתבה אדית פאטו. קרחונים וערבות שלג נורווגיות במקום בצורת ישראלית, פנטזיה על דוב קוטב לבן מדבר במקום קסאמים וקטיושות וגראדים. אבל פחד, אומץ, אהבה והתמודדות - את זה, מסתבר, יש גם בנורווגיה וגם באשקלון".
המסע אל קצה העולם, אדית פאטו. מאנגלית: אמיר צוקרמן, הוצאת ידיעות ספרים.

*
רינת פרימו היא סופרת ילדים שחיברה את "איה, אווץ', אווה".

רינת הופר: "אני ממליצה לקחת למרחב המוגן ספרי שירה מיוחדים לילדים, למשל הספר 'מוכר העננים' של שלומית כהן-אסיף, או ספרי השירה של נורית זרחי. ספרי השירה האלה עבים מספיק כדי להעביר זמן רב במרחב המוגן. כל שיר אפשר להקריא ולדבר עליו המון זמן. מצד שני, לא חייבים להקריא הכל בבת אחת, אפשר כל פעם שיר אחר".
מוכר העננים, שלומית כהן-אסיף, הוצאת ספריית פועלים.

*רינת הופר היא סופרת ילדים ומאיירת, מחברת הספרים: "איילת מטיילת" ו-"חנן הגנן".

אין תמונה
שירה גפן: ספר לתקופה מבולבלת. המפוזר מכפר אז"ר

שירה גפן: "אני ממליצה על הספר 'המפוזר מכפר אז"ר' של לאה גולדברג. הוא מתאים למצב כי הוא מבולבל, ואנחנו בתקופה מבולבלת. אולי אפשר, עם כל זה, לקחת את הבלבול למקום טוב".
המפוזר מכפר אז"ר, לאה גולדברג, הוצאת עם עובד.

*
שירה גפן היא סופרת ילדים, מחזאית ותסריטאית, מחברת הספרים: "פעם הים היה מרק", "על עלה ועל אלונה".