בתקופת הקורונה גילו הורים רבים את האמנים הקטנים החבויים בילדים שלהם. אולי נכון יותר לומר שהם ניסו לגלות את הכישרון בכוח בעזרת הרים של מקלות ארטיק, גלילי נייר טואלט, דבק חם ונצנצים, בתקווה להפריד אותם סוף סוף מהמסך. ספר חדש כחול לבן מאגד המון יצירות קטנות, פשוטות ומתגמלות, שיעזרו מאוד בפעם הבאה שהעולם נכנס לסגר, וגם סתם ככה, כשרוצים להעביר כמה שעות איכותיות עם הילדים.

"יצירות קטנות" של אפרת ברקת כהן הוא ספר מושקע וצבעוני הכולל עשרות רעיונות ליצירות מגוונות, לצד הזמנות לציור בתוך הספר, גזירה מתוכו ושימוש בפריט עצמו כחומר יצירה. ברקת כהן היא אם לשלוש בנות, עם עבר של עיצוב גרפי, וכיום היא מדריכה של חוגי יצירה בעיסת נייר. המפגש עם האמהות והילדים בחוגים הוביל אותה להכרה בנחיצותו של ספר כזה, להורים ולילדים.

צילום: אילן מור

"דרך העבודה עם הילדים אני נפגשת פעמים רבות עם הילדה שבי," היא מספרת. "אחרי שנים של עבודה עם ילדים ליקטתי בפינצטה רעיונות מגוונים ליצירה. הספר נולד מתוך הרצון לשחרר את הילדים מהמסך הקטן, להאט את הקצב ולחזור לעשייה ויצירה כמו בתקופה שבה אנחנו גדלנו. הספר יקח את הילדים למסע חוויתי, ישחרר אותם מהמסכים ויגרום להם להתאהב מחדש ביצירה, בחופש ליצור, יעשה להם מסאז' לאצבעות, לדימיון ולנפש. להורים הספר יפתח ערוץ קסום של יצירה, והזדמנות נפלאה לעזור לילדים להתנסות, לגעת, לבדוק ולחקור והכי חשוב אתם תרוויחו זמן איכות איתם, והזדמנות לשבת, לצחוק ולדבר."

ברקת כהן מציעה את היצירה גם כנתיב מילוט מקשיים בחיים. "המסר שלי והחיבוק שאני נותנת לכל הילדים שמגיעים אלי, הוא: אתם מסוגלים ויכולים. אם תאמינו בעצמכם אין אף אחד שיכול להוריד אתכם. תהיו מי שאתם, תמיד. תחלמו, תעיזו ותגשימו! הייתי רוצה שהיצירה תפתח בפני הילדים וההורים עולם קסום. שההורים יתנו לילדים את החופש להתבטא בדרכם, שלא יחששו מבלגן ולכלוך. כי בסופו של דבר הכי חשוב להתנסות, להרגיש את החומר ולחגוג את היצירתיות."

בנותיה הפרטיות של המחברת נתקלות, כמו ילדים רבים ברשת, בהמון סרטונים והדרכות של יצירה, והשאלה לגבי נחיצותו של הספר עולה בהקשר הזה. "הטריד אותי לראות את שלוש הבנות שלי יושבות שעות מול המסך. כן, בין היתר מקבלים שם אינסוף רעיונות ליצירה, אבל מה? מעט מאוד מגיע לשלב הביצוע. ולמה? כי ההורים אינם שותפים לחוויה שלהם. השותפות שלנו כהורים מעודדת את הילדים להוציא לפועל את הרעיונות הנפלאים שמתרוצצים להם בראש."

ניתן לרכוש עותק באתר, בטלפון: 052-3981733 ובמייל: fbareket@gmail.com