לפעמים, כשאנחנו מחפשים לבלות זמן איכות עם הילדים שלנו, האתגר הכי רציני הוא הצורך לגשר על פערי הדורות שהופכים להיות משמעותיים יותר ויותר ככל שהזמן עובר, במיוחד עם הקצב המטורף של העידן הדיגיטלי. אלא שיש מקום אחד בו אפשר להתחבר בקלות ולמצוא את המשותף ואת החוויה האולטימטיבית – תיאטרון. ואם אתם סקפטיים – תוכלו להיווכח כמה זה נכון ולו רק בגלל העובדה שפסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות הילדים, יחגוג בפסח הקרוב שלושים שנה, זמן בהחלט לא מבוטל בימינו.

פסטיבל הצגות הילדים בחיפה הפך למסורת של עשרות שנים ומושך אליו מידי שנה עשרות אלפי מבקרים מכל הארץ ומהעולם, שנהנים לאורך שלושה ימים מהצגות מקור איכותיות ומחוויה תרבותית מעשירה אשר מחזקת את המודעות לעולם התיאטרון ולהצגות הילדים. מדובר באירוע בינלאומי צבעוני ובו כ-200 הצגות ומופעים מ-7 מדינות שונות, בהם 6 הפקות מקור שיופיעו בבכורה עולמית, הצגות אורחות ממיטב התיאטראות לילדים בישראל, הצגות במגוון שפות (עברית, ערבית ורוסית), הצגות רגישות לילדים על הספקטרום האוטיסטי, הצגות בליווי תרגום לשפת הסימנים ועוד.

אבל כל הקסם הזה ממש לא נשאר רק בין ארבע קירות. כבכל שנה, גם השנה יתקיים פסטיבל תיאטרון רחוב מקביל באוויר הפתוח ובו מיטב אמני רחוב מכל העולם: הולנד, צרפת, ספרד-קטלוניה, איטליה, גרמניה, אוסטריה וישראל.

הכל זהב גרסת 2020

ואם כבר דיברנו על תיווך וחיבור בין הורים לילדים - אפשר לומר שאחת ההפקות המסקרנות ביותר והבולטות בלוח האירועים של הפסטיבל היא "הכל זהב" - מחזה מקורי מבית היוצר של "תאטרון ארצי לילדים ונוער" בהשראת להקת התרנגולים ומשיריהם של חיים חפר וסשה ארגוב, שעולה בהופעות בכורה במלאת שישים שנים ללהקה וגם נבחר להיות המופע הפותח של הפסטיבל. אין ספק שמדובר בהזדמנות היסטורית (הבנתם מה עשינו פה?) להעביר לדור הצעיר את נכסי צאן הברזל של דור ההורים, הסבים והסבתות וליצור שפה משותפת ומרגשת שמתחברת גם לחוויה הישראלית במיטבה.

הכל זהב
נעמי פולני כלת פרס ישראל, ניצה בן צבי, איציק ויינגרטן, משה נאור, הדס קלדרון והשחקנים של ההצגה | צילום: רמי שלוש, באדיבות תיאטרון חיפה

מלבד הצגת הדגל, יוצגו בפסטיבל עוד חמש הפקות מקור מקסימות וייחודיות, שנבחרו מתוך מאות ההצעות שהוגשו בשלבים המוקדמים של התחרות. הוועדה האמנותית, בראשותו של איציק ויינגרטן, המנהל האמנותי של הפסטיבל, בחרה בהצגות שבלטו באופן מובהק, והציגו שפה תיאטרלית ייחודית ועשירה. ההצגות שנבחרו יקבלו תמיכה וליווי אמנותי ויועלו בבכורה עולמית בפסטיבל: "מעלית הפלא" – על פי ספרה של אנני שמידט, "הוגו שלי" – הצגה המנגישה את נושא השואה לילדים בצורה מעוררת התפעלות, "זה פרדיננד" – קומדיה מצחיקה בהפקת תיאטרון אילת וערבה, "מעשה בעולם" – תיאטרון מחול וירטואוזי על הטבע והסביבה ו-"אני רואה בצבע" – על העולם הפנימי של כל ילד וילד.

הפתעה נוספת שניתן למצוא השנה לרגל חגיגות השלושים היא משחק קופסא מושקע ביותר שהופק על ידי תיאטרון חיפה על מנת לציין את המאורע החגיגית. המשחק הוא למעשה גרסה תיאטרלית לפורמט הרביעיות, בנושא קומדיה דל ארטה המלמדת בדרך משחקית את תולדות התיאטרון הקלאסי ומאפשר לילדים ללמוד על עולם התיאטרון בצורה חוויתית. המשחק יוצא למכירה בפסטיבל עצמו ומחירו יעמוד על 30 ש"ח באופן סימבולי. בנוסף למשחק תופק חוברת מיוחדת שתיתן פוקוס על התפתחות הפסטיבל במשך שלושה עשורים.

הפסטיבל עצמו מופק על ידי תיאטרון חיפה בניהולה של מנכ"לית התיאטרון והפסטיבל - ניצה בן-צבי והמנהל האמנותי של התיאטרון - משה נאור. זאת הודות ליוזמה ולתמיכה של עיריית חיפה, משרד התרבות ומפעל הפיס.

"הפסטיבל חוגג שלושה עשורים", מסכמת ניצה בן-צבי, מנכ"לית תיאטרון חיפה, "ואני גאה ושמחה להוביל את המוסד התרבותי החשוב הזה הפועל ממחויבות ואחריות לדור העתיד, במיוחד ברוח התקופה בה הגבולות בין המציאות לבדיה מיטשטשים. מבחינתי הפסטיבל מהווה אי של תרבות במיטבה."

פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים יתקיים בחוה"מ פסח בין התאריכים 12.4-14.4, ימים ראשון-שלישי בין השעות 10:00-18:00. לפרטים נוספים ולרכישת כרטיסים מראש בתעריף אינטרנט לחצו כאן