בתוך הטירוף של היומיום שלנו, בין הבית לעבודה, למשפחה ולזוגיות ובין אלף מטלות  אנחנו קצת שוכחות לפעמים את החשיבות בזמן פרטי, בגובה העיניים עם כל אחד מהילדים שלנו. הם גדלים כל כך מהר ואני מרגישה (וגם יודעת) שחבל לפספס חוויות משותפות בדרך שמחזקות את הקשר עם הילדים שלנו, הופכות אותו למשמעותי יותר עבורם ועבורינו ומהוות בסיס מצוין לקשר העתידי שלנו עם מתבגרים.

אחד הרעיונות המעולים שלמדתי  בקורס "אמא מאמנת" של אפרת לקט ואימצתי בשנים האחרונות  הוא "חוג אמא"  – זמן קבוע ומוגדר שלי עם כל אחד מהילדים. זה לא פשוט לפעמים ואפילו די מאתגר במשפחה עם ארבעה ילדים (כששניים מתוכם מתבגרים) אבל זה שווה כל רגע ואני חושבת שכל הורה חייב את זה לעצמו.

חוג אמא (צילום: צילום ביתי)
חוג אמא | צילום: צילום ביתי

מה זה חוג אמא? ומה עושים בו בכלל?

חוג אמא הוא זמן קבוע ומוגדר שלי עם כל ילד בנפרד, רצוי ביום ובשעה קבועים שנועצים ביומן ומאפשרים לשני הצדדים להיערך, לפנות זמן ולא לקבוע דברים אחרים. בחוג אמא עושים מה שאוהבים לעשות ביחד ואני מאמינה שהכי נכון לשאול את הילד איך הוא רוצה לבלות בזמן הזה. אני ממליצה בחום לפנות את הזמן הזה לחלוטין, ללא הסחות דעת- שימי את הטלפון שלך במצב "שקט", השיחות וההודעות יחכו לך.

אל תתכנני שופינג בקניון "על הדרך". זה זמן נטו שלך ושלו או שלה ביחד. כל ילד אוהב לעשות משהו אחר וגילאי הילדים ישפיעו על הרצונות שלהם, אבל זה לא באמת משנה כל עוד אנחנו קשובות, פתוחות ונהנות מהרגע הזה עם הילד שלנו ונוכחות בו. כדי לגוון לך את הרעיונות ל"חוג אמא" אני מציעה לך הפעם 3 רעיונות לבילוי משותף, פשוט וכייפי שכל אחד יכול. את כולם ניסיתי בבית ואני ממליצה בחום

חוג אמא (צילום: צילום ביתי)
חוג אמא | צילום: צילום ביתי

חוג אמא במטבח

אני מאוד אוהבת לבשל ולאפות וכל ילדיי התנסו ב"חוויות" המטבח מגיל צעיר מאוד. בגילאי שנתיים- שלוש אפשר ללמד לבחוש, ללוש ולערבב, אפשר לתת לילדים לחתוך פירות וירקות ובעיקר להיות לידינו, לקחת חלק ולהתנסות. בגילאי 4  אפשר ללמד על תכונות של חומרים במטבח: שמן ומים, מסיסות של חומרים, מרקמים ואופן שימוש בכלי מטבח שונים, אני לימדתי גם יחידות מידה ומשקל תוך כדי אפיה. ילדים גדולים יותר או ילדים שאוהבים ומתעניינים יכולים לקבל אחריות על הכנה של מנה שלמה בעצמם או אפילו ארוחה שלמה.

הפעילות שאנחנו הכי אוהבים בבית, בכל הגילאים היא הכנת עוגיות. בוחרים מתכון, מכינים ביחד את הבצק, לשים, מרדדים, קורצים ביחד את העוגיות מהבצק: בצורות גאומטריות,  לבבות, אותיות, חיות וכל מה שאתם בוחרים. מקשטים, אופים ומקנחים בישיבה משותפת בבית הקפה שלכם עם שוקו, קפה ועוגיות. אפשר ללמד גם לנקות- סחיטת הסמרטוט מרתקת ילדים וגם טאטוא או שאיבת הרצפה במטבח היא אפשרות נהדרת. אל תילחצי מהבלאגן, תקשיבי לילד שלך, תזרמי איתו ובעיקר תהני.

חוג אמא (צילום: צילום ביתי)
חוג אמא | צילום: צילום ביתי

לטייל יחד בחוץ

לא צריך משהו מיוחד, צריך רק לרדת לגינה או לפארק השכונתי. אפשר לקחת שמיכה, לשכב על הדשא ולהסתכל על העננים (לא תאמיני כמה שיחות עמוקות מתחילות תוך כדי...) אפשר לעשות פיקניק פשוט ביחד, אפשר להפריח בועות סבון או אפילו לקחת ספר או שניים, לספר ולתת לילד שלנו לספר לנו, גם אם הוא לא יודע לקרוא.

אנחנו ירדנו לטיילת השכונתית עם מצלמה. בן השבע שלי ביקש לצלם בעצמו ואני נתתי לו קצת הסברים וטיפים. בדרך אספנו כל מיני סוגים של עלים וכשהגענו הביתה צבענו אותם, הדבקנו להם עיניים זזות ועשינו הדפסה שלהם על דף. ילדים צעירים יותר, יכולים ללמוד על מרקמים של עלים, למיין עלים לפי גדלים וצבעים ועוד.

חוג אמא (צילום: צילום ביתי)
חוג אמא | צילום: צילום ביתי

למיין תמונות ולסדר אלבומים

אנחנו מצלמות אותם כל הזמן ובמקרה הטוב שומרות את התמונות על המחשב, מסודרות בספריות ומגובות מידי פעם, אבל ביננו, אין תחליף לאלבום מודפס שאפשר לשלוף מהמדף ולדפדף. אין תחליף לאלבום שאפשר לכתוב בו זכרונות משלנו מהרגע בו צולמה התמונה, כמו פעם.

"חוג אמא" לאלבום של הילד שלכם הוא אחד הדברים הטובים שתוכלו להעניק לו. תוכלו לבחור ולמיין את התמונות ביחד במחשב ואז ללכת ביחד לחנות ההדפסה, לשאול וללמוד על סוגי הדפסה ועל המכונות בחנות ואז לסדר את התמונות באלבום. אם תבחרו באלבום חלק ללא כיסים, תוכלו גם להוסיף נגיעה משלכם לאלבום ולתת לילד לכתוב או לצייר ליד חלק מהתמונות. תחושת הסיפוק וההנאה כל כך גדולים והתוצר משמעותי הרבה מעבר לערך הפיזי שלו. אני מבטיחה רגעים של צחוק וזכרונות מתוקים וזמן שלא יישכח כל כך מהר.

חוג אמא (צילום: צילום ביתי)
חוג אמא | צילום: צילום ביתי

אביבית ירקוני כהן, נשואה לחבר הכי טוב שלי, אמא לארבעה מופלאים, כותבת ויוצרת תוכן, בלוגרית, משתדלת לחשוב ולהאמין שהכל טוב 

זה שווה כל רגע ואני חושבת שכל הורה חייב את זה לעצמו