כמעט עשרה חודשים מאז שחצה נגיף הקורונה את הגבולות לארץ הקודש ונראה שאין כמעט שום תחום שלא הושפע ובעיקר נפגע ממנה. הקורונה היא כבר מזמן לא רק נגיף שמחולל נזק רפואי וההתייחסות ל"קורונה הכלכלית" הפכה שכיחה יותר ויותר ככל שהתבררו ממדי הנזק והיום כבר אין ספק שעם הקורונה הכלכלית נאלץ להתמודד עוד זמן רב אחרי שנגיף הקורונה יעלם בלחיצת מזרק.

התחושה הכללית היא שהקורונה הכלכלית איננה מטופלת כמו שצריך ומיום ליום מתגלים עוד סיפורים, עסקים ואנשים שנקלעו לבעיות בעקבות זה. בין הנפגעים, היא חוות קרן אור בהוד השרון, חווה שהמתנדבים בה ילדים על הרצף האוטיסטי, ילדי רחוב, נוער בסיכון וניצולי שואה.ביחד הם מטפלים ומשקמים למעלה מ-400 בעלי חיים שעברו התעללות או הזנחה פושעת.

"החווה הוקמה לפני ארבע שנים. על ידי קרן-אור סולמון", מספרת רוני גרנות. "אני מאמינה שאנשים שעוסקים בשיקום בעלי־חיים, זוכים בעצמם לשיקום וטיפול רגשי. החווה נוסדה מתוך חזון לסייע לבעלי החיים ולבני האדם אשר זקוקים לנו והיא בעצם חווה שיקומית הדדית, לבעלי החיים ולבני האדם.

"החווה קולטת ומשקמת בעלי־חיים במטרה לתת להם חיים טובים כפי שמגיע להם. בחווה מטפלים בחמורים, סוסים, חזירים, ארנבונים, כלבים נכים, חתולים עיוורים, עיזים, עופות שונים ואפילו זוחלים. לכולם אנחנו מספקים טיפול רפואי ובית חם, חומל ואוהב".

החזון של החווה תמיד שילב עזרה לבני אדם, במקביל לעזרה לחיות. "לבעלי־חיים יש כח ריפוי מדהים. דרך הקשר הבלתי אמצעי איתם, לומדים אנשים לפתח רגישות ובטחון, וכל זאת, תוך כדי טיפול ותקשורת עם בעלי־חיים. זה מצב אמיתי שבו כולם מרוויחים. לאחר השקעה אדירה בבניית התהליך, הגענו לאיזון המושלם: המטפלים שלנו הם מגוון אוכלוסיות טיפוליות והם מטפלים בדיירים המופלאים שלנו, וזוכים לריפוי בעצמם".

חוות קרן אור (צילום: עומר וולבוטר)
חוות קרן אור | צילום: עומר וולבוטר

תקופת הקורונה הפכה למאתגרת במיוחד עבור החווה, עמותה ללא מטרות רווח שמתקיימת בעיקר מתרומות. "העמותה עד היום כלכלה את עצמה בזכות הסיורים, ירידים, הופעות והתרמות רבות שעשינו בחווה, אך לצערנו הרב, השנה הכל נעצר. כלא היה", אומרת גרנות. "כמעט בין לילה נפסקו התרומות, נפסקו הסיורים, שהיו חלק משמעותי בהכנסות החווה וגם פעילויות מסובסדות אחרות.

"אפיק מרכזי נוסף שהיה משמעותי להכנסות החווה היה היריד שמתקיים תמיד בעונות האביב, הקיץ והסתיו והשנה לא ניתן היה לקיימו. וכמו גופים אחרים במשק, גם לנו יש תלות בתקציבים שמתקבלים מהמדינה וכל עוד לא מאושר תקציב על ידי הכנסת, לא יכנסו לחווה הכספים הללו".

בנסיון אחרון להציל את החווה, החיות שבשיקום והפעילות החשובה למתנדבים, יצאו ב"קרן אור" לקמפיין מימון המונים. במסגרת הקמפיין מנסה החווה לגייס את הסכום הדרוש כדי לשרוד את שארית 2020 ואת 2021: בשביל להאכיל 400 בעלי חיים ובשביל שהחווה תוכל להמשיך ולהתקיים בעבור כל מי שזקוק לה.

לתרומות לחווה