החופש הגדול כבר בעיצומו והילדים נמצאים זמן רב מול מסכים. פעמים רבות מדובר במשחקי מחשב משותפים עם חברים למשחק, והחששות ההוריים מתחילים לכרסם. אז לרגל המאורע, קבלו את האפליקציות הפופולריות, יתרונותיהן, מי דורשת תיווך ואילו אפליקציות אפשר כהורים להציג לילדים ולקוות שיהפכו לטרנד הבא.

המומלצים: משחקים אסטרטגיים, יצירתיים ואפילו חינוכיים

כהורים, עלינו לבחון את המשחקים שהילדים מורידים ולא ללחוץ אוטומטית על "הורד": מהי הנראות של המשחק, הצבעים, הדמויות והשפה הגרפית. חשוב להסתכל על דירוג המשחק בחנות, הביקורות שנכתבו עליו, האם יש במשחק רכישות, לאיזה גיל מיועד,  ומהו המשחק עצמו. אם הכל נראה הולם, מומלץ להוריד את המשחק ולבדוק מהן המיומנויות הדרושות למשחק.

Tuca Life World

מה זה?

חברת טוקה בוקה היא חברה שבדית המתמחה בפיתוח אפליקציות חינוכיות לילדים מגיל 5. כלל האפליקציות של חברת טוקה בוקה עברו הערכה על ידי אנשי חינוך ופיתוח.

למה זה טוב?

משחקי  בניית עולמות Toca Life World: Build stories מומלצים במיוחד, כיוון שהם מאפשרים להיכנס למרחב אינטראקטיבי ולבנות אותו. כיתה, בית חולים, גן שעשועים, בית  - החפצים מאפשרים תנועה וצליל, וכך לאט לאט הילדים יוצרים עולם מעוצב משלהם ולהפליג בדמיון.

ROBLOX

מה זה?

רובלוקס היא פלטפורמה מקוונת למשחקי רשת מרובי משתתפים, שמאפשרת למשתתפים ליצור משחקים בעצמם, לשחק במשחקים שיצרו אחרים ולעצב את עולמם הווירטואלי.

 למה זה טוב?

הפלטפורמה בעצם הופכת את הילדים ליוצרי תוכן, כלומר הם בונים עולם בעזרת הדמיון. ניתן גם להוסיף חברים ולהפוך למשחק חברתי.

MINECRAFT

מה זה?

מיינדקראפט הוא מרחב יצירה המפתח יצירתיות. עולם המשחק הוא כמעט אינסופי, אין בו הגבלת בנייה במישור אופקי, ואפשר לבנות מתחת למים ומעל.

 למה זה טוב?

המשחק מאפשר יצירתיות רבה לשחקנים, יש בו רכיבים הישרדותיים, חקר עולם ועוד. אפשר לשחק במיינדקראפט לבד או בקבוצה. מהדורת החינוך של המשחק (Education Edition) מומלצת במיוחד כיוון שמשלבת גם למידת קוד.

HERE BE DRAGONS

מה זה?

משחק הרפתקאות  ומסעות לגילוי ארצות חדשות שניתן לשחק באופן יחידני או בקבוצה.  משחק אסטרטגיה סאטירי – השחקן מוביל קבוצה של קפטנים מטורפים לפגוש מפלצות אגדיות על מנת לאפשר לכריסטופר קולומבוס את גילוי העולם החדש.

 למה זה טוב?

במשחק פוגשים דרקונים, פותרים פאזלים ולומדים עוד וכך מתמזגים עם עולם נוסף. המשחק מציע אתגרים נוספים לילדים, סימולציות לחיפוש יהלומים וכריית זהב.

Merge Crafter

מה זה?

משחק  בתשלום אמנם, אבל עם גרפיקה איכותית. המטרה היא חיפוש אוצרות תוך כדי התקדמות. פתרון החידות מאפשר מיזוג פריטים ואיסוף אוצרות קסם.

 למה זה טוב?

הילדים עונים על חידות מסובכות ומאתגרות שמסייעות להם לרפא את הצוות ולהתקדם הלאה. הם עוברים הרפתקאות בעולמות שונים ופוגשים יצורים.

Zoo Aminal Park 2

מה זה?

במשחק יוצרים גן חיות ומשחקים בתוך הגן עם נמרים אכזריים, זאבים ערמומיים או פנדות חמודות ומקבלים משימות מעניינות להצלת חיות .

 למה זה טוב?

האנימציות עוצבו בקפידה בגרפיקה תלת ממדית מרשימה. הילדים לומדים על החיות, מטפלים בחיות עצמן ומרחיבים את גן החיות בעקבות הישגיהם במשחק.

לא לבד: משחקים הדורשים תיווך הורי

אלו הן האפליקציות שיכללו אלימות, תוקפנות ותכנים מותאמים פחות, אך הן פופולריות מאוד. ולכן אם בכל זאת הילדים משחקים בהן, כדאי לשלב תיווך הורי. לא למנוע את המשחק המשותף, בשל הערך החברתי מול חברי הכיתה, אבל לשבת עם הילד, לפחות בהתחלה, לצפות איתו במשחק ולהעניק לו כלים להפעלת שיקול דעת עצמאי.

Among Us

הכירו את המשחק הפופולרי, שזכה לקו מרצ'נדייז משלו ומאות סרטוני יוטיוב גרפיים מדי ואפילו שיר ראפ. להורה שלא מכיר, מדובר במשחק בילוש צבעוני רב משתתפים. בכל קבוצה בין 4-10 משתתפים אשר צריכים להשלים משימות שונות כמו הפלת אסטרואידים וכו׳. בכל צוות מסתתר מתחזה שמטרתו לחסל את כל אנשי הצוות מבלי להיתפס. כשאחד מחברי הצוות מגלה גובה השחקנים מתכנסים ומנסים לעלות על זהות המתחזה, עושים הצבעה כללית והדמות שסומנה ברוב קולות יוצאת מהמשחק, אם צדקו הקבוצה ניצחה, אם לא ממשיכים במשחק.

לא רואים דם במשחק עצמו אבל גופה - כן. חשוב לדעת שבמשחק הציבורי ילדים יכולים למצוא את עצמם משוחחים עם זרים בטקסט (לא וידאו ולא שמע), יש סינון של מילים גסות אבל אין חסם שימנע משיחה לגלוש לתוכן לא ראוי. יש אפשרות ליצור משחקים פרטיים שהגישה אליהם מחייבת קוד וזו דרך נהדרת לשחק עם חברים.

Call of Duty

COD היא סדרת משחקי יריות. השחקן הוא חייל באזור מלחמה, שנדרש לעבור משימות שונות תוך שהוא שורד את הקרבות ומשתמש בטקטיקות לחימה שונות, במשחק עם חברים מכל העולם. כצפוי המשחק רווי כלי נשק שונים ללוחמה וירטואלית ומוגדר בחנות כמיועד לגילאי 17+. כדאי להיצמד להמלצה זו. היתרון של המשחק הוא אפשרות לשוחח בצ'אט קולי עם חברי הצוות לתיאום אסטרטגיה, אולם כדאי לבדוק מי החברים הללו על מנת שלא יסתנן לשיח שחקן בעל כוונות שאינן טהורות.

לסיכום חשוב לזכור שמשחק הוא פעילות חשובה, חיובית וחיונית להתפתחות הילד הן בילדות והן בהתפתחות העתידית. תהליכי היצירה צריכים להימצא בכל מרחב ממשי ודיגיטלי ולכל המשחקים כאן מכנה משותף – פיתוח דמיון על ידי יצירת עולם דמיוני ייחודי.

הכותבת היא ראש מחלקת חדשנות בחינוך באקדמית גורדון.