״שכחו אותי בגלקסיה״

העולם נעשה קטן מרגע לרגע, הטכנולוגיה מתפתחת במהירות האור והאפשרויות מציתות את הדימיון. יוצרי ״שכחו אותי בגלקסיה״ לקחו את העניין הזה ורצו איתו רחוק, אל החלל החיצון. וויל הוא ילד אסטרונאוט, שאחרי תקופת שהות עם הוריו בשליחות בין הכוכבים, מתכונן לשוב לכדור הארץ, אלא שמשהו משתבש, והוא מוצא את עצמו נפלט בתא מילוט, לבדו, כשהוריו מבטיחים לו שצ׳יק צ׳ק יאספו אותו. במשך כמעט שנה מבלה וויל בכוכב הקסום והמשונה, ומגלה, יד ביד עם הקהל הכרוך אחריו בזכות הרבה הומור ומתיקות, מהם כוחותיו האמיתיים, ומהו כוחה של חברות.

הסרט הזה, בו המון המצאות מבריקות, מרפרר ל״שישה גיבורים״ ואפילו ל״שליחות קטלנית״, ומערכת היחסים המשמעותית ביותר בו היא בין ילד לבין יצור רובוטי חכם ולומד. בזמן שהילדים יהנו מאוד מההרפתקאות הסוערות והמעצימות שעובר ויליאם המתוק עד שהוא מתאחד עם הוריו, ההורים יכולים לשקוע במחשבות, ולתהות האם מערכות היחסים המשמעותיות של הדור הבא אכן עומדות לכלול יצורים שכל כולם מעגלים חשמליים, ותפקידם הרשמי הוא להגן ולשרת את אדונם.

״חי צומח דומה״

גן המדע ע״ש קלור שבמכון ויצמן ברחובות הוא מהמקומות הנעימים והמזמינים בארץ, פנינה איכותית, שלצד פעילויות ומתקני קבע, מארחת גם תערוכות מתחלפות. השנה החליטו בגן לעסוק בנושא בעל שם מורכב - ״ביומימיקרי״, ולו הסבר פשוט: חיקוי הטבע. האופן שבו בני האדם לוקחים השראה מהחיים שסביבם, ויוצרים פתרונות המשרתים אותם. בתערוכה אפשר למצוא ״גניבות״ רבות כאלה, ולחוות אותן בעצמנו. קיר סקוץ׳ ענק עליו מזנקים הילדים בחליפות מיוחדות מדגים את מנגנון הפצת הזרעים של הקוצים, הרכבת המהירה בעולם מבוססת על צורת מקור השלדג, מערכת אינטראקטיבית מאפשרת להתמזג עם הרקע בהסוואה כמו של זיקית, אפשר לעשות סלפי עם כריש לבן, ליצור גיבורי על המבוססים על כוחות העל של הטבע, לפגוש מקלונים, עקרבים, שממיות ודגים חיים.

חי צומח דומה במכון ויצמן (צילום: יחסי ציבור)
חי צומח דומה במכון ויצמן | צילום: יחסי ציבור

לצד שתי קומות ממוזגות מלאות מוצגים ובהן חדר אולטרה-סגול בו ניתן לעשות גרפיטי בעזרת האור, לחוות ראייה של זבוב, דבורה וחרקים נוספים וללמוד איך פועל אולטרסאונד, ומה הקשר שלו לדולפינים, בגן עצמו ניתן להצטרף למסיבת אוזניות ולהצטרף לנחיל נמלים אנושי שעליו לספק מזון למלכת הנמלים. החוויה המושקעת משלבת מדע, טכנולוגיה והרבה כיף, והיא גם פוטוגנית להפליא.

לפרטים נוספים ורכישת כרטיסים

״מפ איט!״

עוד תערוכת מדע, צפונית יותר, במוזיאון מדעטק החיפאי, הגיעה ארצה מאוסטרליה הרחוקה. מדעטק, שסבל לאחרונה שריפה בחלק משטחו, ממשיך להתנהל כרגיל, ומציע למבקרים שעות של הנאה, במוזיאון הקבע, בגן המדע המושקע ובעל שלל האטרקציות (לא לשכוח להביא בגדים להחלפה וקרם הגנה, הבילוי כולל הרבה מתקני מים ושמש,) וגם בחלל של התערוכות המתחלפות. התערוכה הבינלאומית להרפתקאות ניווט מזמינה את הילדים ללמוד כיצד להשתמש במפות, למצוא את דרכם בעולם ולהבין מושגים רבים בתחום הקסום של גילוי הארצות והימים. התערוכה מציעה מוצגים אינטראקטיביים וחידה אחת מתמשכת ומאתגרת. לצד תערוכה זו ממשיכה להציג גם התערוכה המוצלחת והפופולרית מהשנה הקודמת, ״דיגיטלי״, וכמות האפשרויות ללימוד והנאה גדולות ונרחבות מאי פעם.

לפרטים נוספים ורכישת כרטיסים