פעילות תרבותית

מי היה "הזקן"? אילו ספרים הוא אסף בביתו? כיצד נראו המטבח וחדרי השינה בביתו ומה היה סדר היום שלו כקיבוצניק? בן-גוריון מפריח לכם את השממה בבידוד. מידי יום ייצאו סיורים וירטואליים מודרכים ללא תשלום בצריף בן-גוריון באמצעות אפליקציית ZOOM, שאף תאפשר דיאלוג עם המדריך שמסתובב עם מצלמה ברחבי האתר, ומספר סיפורים גדולים ואנקדוטות קטנות על האיש הענק שהותיר חותם כה משמעותי בחיי המדינה.

לפרטים ולהצטרפות

פעילות חינוכית

המועצה הישראלית לצרכנות נרתמת לסייע לילדים ולהורים ומציעה לילדים מגוון פעילויות צרכניות מהנות ללא עלות, ביניהן "שר המטבעות" - משחק אינטראקטיבי דמוי "מסע", בו לומדים את סודות הצרכנות הנבונה, ההגינות בצרכנות, החשיבה הביקורתית, חישוב מתמטי יעיל, וכן ערכי חברות ומסירות. כאן אין מבחנים ואין ציונים – אבל כולם יוצאים צרכנים מצטיינים. הפעילויות מתאימות בעיקר לילדי בית הספר היסודי וזמינות בחינם באתר המועצה הישראלית לצרכנות

אייקאסט היא ההוצאה לאור והפלטפורמה המובילה לספרים מוקלטים בעברית, עם קטלוג המונה יותר מ-2300 כותרים בהקראת הסופרים עצמם ושחקנים מפורסמים. לספרים המוקלטים ניתן להאזין דרך האתר או באפליקציית ״אייקאסט ספרים מוקלטים״. מחקרים מראים כי תלמידים שהאזינו לספרים הפגינו שיפור של פי 3 בהבנת הנקרא, פי 7 בהרחבה של אוצר המילים, פי 4 בהגברת מוטיבציה לקרוא, ו-33% שיפור כללי במדדי למידה. בימים אלה, מפרסמים באייקאסט מספר ספרים למבוגרים ולילדים שניתן להאזין להם בחינם. לילדים – "אגם הצללים של רוני גלבפיש״, ״ליבי, או מה קרה לאיש עם הכלב״ מאת הדס ליבוביץ. ניתן להתעדכן בספרים הניתנים בחינם בעמוד הפייסבוק של אייקאסט.

פעילות יצירתית

מוזאוני חיפה מזמינים את המשפחה והילדים לסדנאות DIY לילדים: סדנאות יצירה מצולמות שאפשר לבצע גם מהבית , סדנת קוולינג, - עיטור ברצועות נייר מגולגלות , סדנת מובייל - פסל שעקרון פעולתו מבוסס על שיווי משקל ומיועד לקישוט בתים, סדנת אנימציה  STOP-MOTION - שתלמד באמצעות הסמארטפון האישי להכין סרטון אנימציה מקורי ועוד. לפרטים

פעילות ספורטיבית

ארגון מורי היוגה בישראל מזמין את ההורים להיחשף לנפלאות היוגה ולתרגל כל יום כמה דקות בבוקר עם הילדים, כדי לתת לעצמנו אפשרות לעצור, להרגע, לנשום, ולהגיע לאיזון נפשי וגופני. נעמי פונדק לובל, MA, חברה בארגון מורי היוגה בישראל ומומחית ליוגה ומיינדפולנס, מציעה תרגיל דימיון מודרך: "הגוף כבית".

זהו תרגיל בדימיון שעוזר ליצור תחושת ביטחון פנימה ללא קשר למה שקורה בחוץ ומסביב: בשכיבה על הגב במקום נוח, אפשר בעיניים עצומות, מדמיינים שהגוף הוא כמו בית. העיניים הם כמו החלונות של הבית, הפה הוא הדלת, האף הוא המזגן של הבית. אנחנו מדמיינים שאנחנו נכנסים לתוך הבית, סוגרים את החלונות והדלת, משאירים את האף פתוח לנשימה נוחה. נדמיין שבתוך הבית יש חדרים שונים. נדמיין את החדר של הראש ובדימיון נצבע אותו בצבע שנעים לנו, ואז נראה את החדר של הצוואר ונצבע אותו בצבע אחר שנעים לנו ובהמשך את חדרי הכתפיים, הזרועות והידיים, הבטן, החדר של הלב והגב עד הרגליים. עוברים על כל אזור בגוף עד שכל "חדרי הבית" יהיו מלאים בצבעים נעימים ונחוש שלווה רוגע וביטחון בתוך הבית של הגוף.

סקוואט עם הילד

רונה כהן, מאמנת כושר, יועצת תזונה ומאמנת מנטלית מוסמכת למבוגרים וילדים, ממליצה לכם על תרגיל התעמלות אותו תוכלו לבצע – אתם והילדים מעל גיל 6 – בלי לצאת מהבית. הפעילות תתרום לביטחון העצמי של הילדים, במיוחד אם יבצעו אותו לבד – והתעמלות משותפת תעזור לכם ליצור זמן איכות משפחתי. פעילות גופנית מומלץ לקיים בשעות הבוקר; כך תפתחו את היום עם אנרגיות ומרץ. חשוב, כמובן, להקפיד גם על שתיית מים ושילוב פירות וירקות בתפריט היומי.

התרגיל: סקוואט עם כדור

עכשיו, יותר מתמיד, הילדים ואתם קמים ומתיישבים -  על הספא, על הכיסא, על המיטה וחוזר חלילה. התרגיל חשוב מאוד ומפעיל את כל הגוף ומפתח את שרירי הישבן, הירכיים והרגליים.

על ההורה והילדה לעמוד זה לצד זו (או זה מול זו, כדי לשמור על קשר עין וקצב אחיד) בעמידת המוצא -  כאשר הרגליים בפיסוק מעט יותר מרוחב הכתפיים, ואצבעות הרגליים פונות החוצה. דמיינו שכיסא מונח מאחוריכם, אך אסור לכם לגעת בו בידיים, אלא להיעזר רק בשרירי הרגליים והישבן כדי לקום ולשבת. יש לאחוז בכדור כשהידיים מושטות קדימה מול החזה, ולכופף את הרגליים.

סקוואט עם כדור
סקוואט עם כדור | צילום: רונה כהן

יורדים עם הגוף כלפי מטה (לישיבה על כיסא נמוך) עד למצב שאגן הירכיים מקביל לרצפה, ומתרוממים בחזרה למעלה עד למצב שהרגליים ישרות. חשוב לשים לב שלא הברכיים דוחפות את הגוף כלפי מעלה, אלא שרירי הישבן והרגליים.

טיפ להורים

לראשונה, אגודת ניצן מפעילה קו חם ייעודי לילדים בגילאי בית הספר, בעזרתו יוכלו הילדים לשוחח ישירות עם אנשי מקצוע המתמחים בעבודה עם ילדים. השיחה עם הילדים תתקיים לאחר שאנשי המקצוע ישוחחו עם ההורים כדי להבין מהם הקשיים איתם מתמודדים הילדים ולאחר הסכמת ההורים לשיחה עם הילדים. היועצים של אגודת ניצן ישוחחו עם הילדים, יקשיבו ויכילו ויתנו להם רעיונות כיצד להתנהל ומה לעשות בתקופה מאתגרת זו, תוך דגש על חיזוק הקשרים החברתיים ופיתוח אמפטיה כלפי האחר. במידה ואתם מרגישים כי ילדכם זקוק לאוזן קשבת ולתמיכה רגשית, לאור המצב והשלכותיו על חיי היומיום, אנא פנו לטלפון 03-5372266. הקו יפעל בימים א-ה' בין השעות 10:00-20:00