תינוק יפה מציץ מתוך מנשא לבן וברקע ים (צילום: istockphoto)
בהחלט נוח, אבל צריך להיזהר | צילום: istockphoto

כל הורה לתינוק מפתח מהר מאוד כאבי ידיים וגב, ושמח לאמץ לחיקו מנשא מתאים. בעוד חלק מהמנשאים מעוצבים בסגנון היי-טקי על פי מיטב הטכנולוגיות החדשות, מנשאים רבים שואפים לחזור אל תנוחת הערסול הטבעית של הילד ולעטוף אותו אל חיקו של הנושא. הבעיה הפחות מדוברת של המנשאים המערסלים היא שחלקם נקשרו למספר מקרי מוות של פעוטות בשנים האחרונות, ועדיין לא גובשו תוי תקן ברורים לגביהם.

לפני מספר ימים פירסמה הוועדה האמריקאית לבטיחות מוצרי צריכה המלצות חדשות בקשר לשימוש נכון ובטיחותי במנשאים של תינוקות. ההמלצות אינן מתייחסות לסוגים ספציפיים של מנשאים, אלא מהוות המלצות כלליות. על פי המלצות אלו, הורים ומטפלים צריכים להיות זהירים במיוחד בשימוש במנשאים (Baby Slings) לנשיאה של תינוקות מתחת לגיל ארבעה חודשים.

הוועדה, שעסקה בניתוח ומחקר של תאונות שהתרחשו ב-20 שנה האחרונות, חקרה לפחות 14 מקרי מוות של תינוקות שקשורים במנשאי תינוקות שונים, 12 מתוכם אצל תינוקות מתחת לגיל ארבעה חודשים. על פי ההודעה שמסרה הוועדה לעיתונות, שימוש במנשאים כולל מספר סכנות חנק: "בחודשים הראשונים של חייהם, תינוקות לא יכולים לשלוט בראש בגלל ששרירי הצוואר שלהם חלשים. הבד של המנשא עלול להפעיל לחץ כלפי האף והפה של התינוק, לחסום את נשימתו ולגרום לחנק מהיר בתוך דקה או שתיים. בנוסף, מכיוון שהמנשא שומר על התינוק בפוזיציה מקומרת בה הסנטר מכופף כלפי החזה, דרכי הנשימה עלולות להיות חסומות ואספקת החמצן עלולה להיות מוגבלת. התינוק לא יכול לבכות לעזרה ועלול להיחנק באופן איטי".

הוועדה מדגישה כי רבים מהתינוקות שהיו מעורבים במקרי המוות המצערים היו תינוקות שנולדו מוקדם, תאומים בעלי משקל לידה נמוך או כאלה שסבלו מבעיות נשימה שונות. לכן הוועדה ממליצה באופן מיוחד להורים לפגים, תאומים, תינוקות בעלי משקל נמוך או תינוקות שסובלים ממצב בריאותי שברירי לנהוג בזהירות יתרה בשימוש במנשאים, ולהתייעץ עם רופא הילדים שלהם אם השימוש בהם מתאים עבור התינוק.

פנים אל מול פנים? אז הכל בסדר
תמונת אילוסטרציה של מנשאים - מדור 18.3.10 (צילום: NEWS from CPSC)
איך מחזיקים תינוק במנשא? עקבו אחר ההוראות | צילום: NEWS from CPSC

לפני כחודשיים הוסיפה הוועדה את המנשאים לרשימת המוצרים שדורשים גיבוש של תקן מחייב. עד שיוגדר תקן זה, הוועדה פועלת לגבש תקן רשות עבור המנשאים.

קבלו מספר המלצות בטיחותיות בסיסיות של הוועדה לשימוש במנשאים:

• נשיאה במנשא מחייבת עמידה על משמר הבטיחות לאורך כל הזמן ובדיקה תכופה של מצבו ותנוחתו של התינוק.

• יש לוודא שהפנים של התינוק אינן מכוסות, ושאפשר לראות אותן בכל זמן הנשיאה.

• סנטרו של התינוק צריך להיות מופנה כלפי מעלה, כך שפניו נראים ופיו ואפו חשופים. אין להשכיבו בתנוחה מקומרת כך שסנטרו נוגע בחזה.

• אסור שפניו של התינוק ילחצו בחוזקה אל גופו של הנושא.

• אין להניח את התינוק נמוך מדי בתוך המנשא.

• מי שמיניקה תינוק במנשא, חייבת בתום ההאכלה לשנות את המנח של התינוק, כך שראשו יפנה כלפי מעלה ולא ייחסם על ידי המנשא או גופה של האם.

 >> עשרה דברים שחשוב לדעת על מנשאים