אמהות רבות מתחבטות בשאלה איך להאכיל את התינוק הרך שרק נולד. אך כאשר הילד סובל מריפלוקס הבעיה קשה אף יותר. יותר ויותר אימהות שמשתמשות בתחליף החלב נוטרילון AR, תחליף ייעודי לתופעה, מרגישות שמישהו בתחליף לא כשהיה. עם זאת נציגי החברה מתעקשים שדבר לא השתנה, אבל זה לא מרגיע את האימהות המודאגות.

מה החשיבות של הפורמולה לסובלים מריפלוקס? מדובר במצב שבו כל מה שנמצא בקיבה של התינוק עולה בחזרה דרך הוושט וגורם לפליטות מרובות, להקאות ולכאבים, מסביר ד"ר דורון דושניצקי,  מומחה ברפואת ילדים מחטיבת הרפואה של לאומית שירותי בריאות. הפורמולה הנכונה מזינה את התינוק, ומונעת ירידה במשקל והפרעות אכילה.

החוויה של המתלוננות שונה ממה שקיוו לה, לדבריהן, תחליף החלב הפסיק להסמיך, והתוצאה פוגעת בתינוקות. תחליף החלב בבקבוק חייב להיות סמיך יותר מכיוון שאחרת תינוקות אלו עלולים להינזק, לעיתים באופן בלתי הפיך – למשל פציעה בקיבה.

"הריפלוקס התדרדר והפך להיות גלוי. הלילות הפכו להיות לבנים. פשוט אני מפחדת שפגעתי בבן שלי", מספרת ג', בת 36, מכפר סבא (כל האימהות בכתבה התראיינו לכתבה בשמן המלא והסכימו לחשיפת שמותיהן, אולם פרטיהן שמורים בידי mako בכדי לשמור על פרטיותם של הקטינים).

ה', בת 29, מקרית חיים, חיפה, היא אמא נוספת שצילמה סרטון שבו נראה שתחליף החלב לא מסמיך, סרטון שרץ בקבוצת הפייסבוק של "לחיות עם ריפלוקס תינוקות".

"זו ילדה שניה עם ריפלוקס, בת שבעה חודשים ומטופלת בהפרעות אכילה. גם עם הגדולה השתמשנו בנוטרילון AR כך שיש לי  את הניסיון. אבל בפועל  הסמיכות מיוחדת  נוזלית.  דיברתי עם המוקד בעקבות הסרטון אך מבחינתם אין שינוי. בפועל לא משנה לי מה היא אומרת אלא איך הילדה מגיבה, אני רואה שהילדה מגיבה אחרת. אולי קיבלנו מחו"ל מוצר שהוא לא טוב. צריך לתת קצת קרדיט ולנסות לזרז שחרור של מוצר אחר שיהיה  תחליף".

מנהלת המותג מגיעה לבדוק

נוטרילון, מותג של נוטרישה שבבעלות דנונה, משווק בארץ על-ידי טבע מסוף 2011. טבע, יש לציין, לא הקלה ראש בתלונות. כאשר ו', בת 36, מיהוד התלוננה בקבוצת הפייסבוק, היא זכתה לביקור  של שלוש עובדות החברה: מנהלת המותג, מנהלת המוקד ומנהלת שיווק. "הן הביאו  מסמכים שבדקו את הנושא מול החברה עצמה. עשינו פה טסטים עם בקבוקים. הן נחמדות וניסו לשכנע, הביאו שלושה בקבוקים מתנה.  הן אמרו לי שבגלל מזג האוויר הפורמולה לא נהיית סמיכה. מיותר לציין שהמוצר הזה נמכר גם בחו"ל ובאירופה ששם למיטב ידיעתי קר הרבה יותר", היא אומרת.

ר', בת 30 מאור יהודה, זכתה לביקור דומה. "הן טענו בפגישה שצריך שהמים יהיו רותחים. בסביבות 40 מעלות. כשהרתחנו עוד יותר את מים זה הסמיך יותר. ניסינו כל מיני טמפרטורות אבל זה עדיין טפטף בצורה שונה. וזה גם נשמע לי לא משכנע ואפילו משונה. בבית הטמפרטורה די בסדר, ואפילו קבועה. לא נראה לי שעובדות זוטרות בישראל יודעות אם קרה משהו או לא קרה משהו למוצר בהולנד".

גם דוחות הבדיקה של המוצר שהציגה בפני ר' מנהלת המותג לא שכנעו אותה. "לא רציתי לחזור לנוטרילון. המצב של הבן שלי כל כך התדרדר".

יום קודם לפני הפגישה הגיע אלי שליח מטעמם לקחת את החבילה הלא בסדר, הם הציעו לי קופסה חלופית. הייתה כזו עוגמת נפש, המצב של הבן שלי כל כך התדרדר, לא רציתי לחזור לנוטרילון מהפחד שעוד הפעם יקרה משהו ועוד פעם הוא יסבול את לא רוצה לראות את הבן שלך מתפתל מכאבים".

נוטרילון AR אינו תחליף החלב היחיד בשוק המיועד לתינוקות הסובלים מריפלוקס. אולם דבר אחד משותף למרבית התלונות: הן הגיעו אל הפורמולה הזו בהמלצה ישירה של רופא, ולא בשיטוט אקראי מול המדף בבית המרקחת. אימהות לרוב חוששות להחליף פורמולה, כיוון שלכל אחת יש תקופת הסתגלות, וברקע מרחף הפחד מהחמרה נוספת במצב.

מפעל טבע בשוהם (צילום: דן בלילטי, ap)
נציגי החברה מיהרו להגיע | צילום: דן בלילטי, ap

זה המקרה של אמא נוספת, ע', בת 33 מרכסים. "בהתחלה כשהבת שלי רק נולדה, לפני חודשיים וחצי בסך הכל, הנקתי ובמהלך החודש הזה היא לא עלתה במשקל. רופאת ילדים בטיפת חלב אמרה לי שכנראה לבת שלי יש ריפלוקס.  הרופאה המליצה לתת נוטרילון AR".

בתחילה, הפורמולה עזרה לבתה של ע'. אבל לאחר שבועיים, החלה החמרה במצבה. רופא גסטרו שילב תרופה, אבל כאבי הבטן והגזים ממשיכים. "לילדים הגדולים נתתי תמל אחר והם סבלו מגזים אבל לא ברמה הזו. יש ימים שהיא ארבעה שעות על הידיים שלי ורואים שהיא סובלת", היא מספרת בכאב.

אשמת הפורמולה?

החמרה של תינוקות עם ריפלוקס לא תלויה בהכרח בתחליף החלב שהם צורכים. במקרים מסוימים מדובר בצמיחת שיניים או בצינון או בתופעות נוספות. אלא שהדוגמאות שהגיעו לידינו מגיעות מאימהות שונות, המדווחות על ילדים בגילאים שונים לגמרי וממקומות שונים בארץ.

בנוסף, כפי שציינה בפנינו אם מנוסה אחת, לכל פורמולה שלא מסמיכה יש פתרון: קורנפלור. אלא שגם כאן לא מדובר בפתרון קסמים לבעיה. לרוב לא מומלץ לשלב קורנפלור בתחליף חלב אצל תינוקות בני חודשים ספורים, שעדיין לא מתקרבים לשלב הטעימות. גם שילוב של החומר עלול להקשות מאוד על הקיבה של חלק התינוקות, שגם ככה פולטים חלק גדול מהאוכל שהם צורכים.

מחברת טבע נמסר: ״מיום השקתה בישראל לא שונתה הפורמולה של נוטרילון AR כך שהן הרכבה והן אופן הייצור שלה נותרו בדיוק כפי שאושרו על ידי משרד הבריאות כמתחייב. בדומה ליתר מוצרי סדרת נוטרילון, נוטרילון AR, הינו מוצר איכותי ובטוח לשימוש אשר עבר בדיקות מקיפות ע"י משרד הבריאות וחברת נוטרישה יצרנית המוצר.

בשל הפניות שהגיעו אלינו, ערכנו בדיקות נוספות - למען הסר על ספק - במעבדות המתקדמות של חברת האם נוטרישה בחו"ל, ומהן עלה באופן חד-משמעי כי המוצר תקין לחלוטין, בטוח לשימוש ולא נפל בו כל פגם.
בשל הרכבו של המוצר, חשוב להצמד להוראות ההכנה המופיעות על גבי האריזה.״

ממשרד הבריאות נמסר: " ככלל, כל אצווה המיובאת למדינת ישראל נבדקת בבדיקות מעבדה ומשוחררת לשיווק לאחר קבלת תוצאות תקינות בלבד. לא ידוע למשרד הבריאות שהפורמולה של המוצר השתנתה אך נפנה ליבואן לקבל את תגובתו בנושא. יחד עם זאת, חשוב לציין את החשיבות בהכנת המוצר על פי הוראות היצרן בלבד".