בעוד מרבית האמהות לילדות בנות שש נהנות מכך שהבנות שלהן גדלו ואפשר להתחיל לבלות איתן בבתי קפה, בשופינג ובקריאת ספרים שמעניינים גם את אמא, עבור דניס סומפטר הבריטית ובתה, זמן האיכות המנצח נותר כפי שהיה מאז שנולדה. כשבל בת השש וחצי עייפה או רוצה לבלות רק עם אמא, היא פשוט מסמנת, מתקרבת, ומתחילה לינוק.

אחת לכמה זמן צצה לה מחדש פרשיית הנקה שמצליחה לעורר סערה. הפעם זה תורה של סומפטר, בת ה-44, אם גם לבו בן השנה וחצי, שגם הוא יונק במקביל. זו הצליחה להרגיז לא מעט אמהות בשבוע האחרון לאחר שהתראיינה בכלי התקשורת ואמרה שהסיבה להנקה המתמשכת, שבדרך כלל מתרחשת כפעמיים ביום, היא בריאותית. לדבריה, בזכות ההנקה בתה כמעט לא חולה, ומאושרת יותר. ״אניק את בל כל עוד היא מבקשת״, אומרת סמפטר. ״אין לי מושג מתי זה ייגמר, וזה נכון גם לגבי בו. אני לא רואה בזה שום דבר מוזר. אני מאכילה את ילדיי לפי דרישה. בתי גבוהה בראש מיתר הילדים בבית הספר, וכמעט אף פעם אינה חולה, וזה בזכות חלב האם״. גם את בטחונה העצמי של הבת, את הצלחתה בלימודים והצטיינותה בלימודי כינור, ריקוד ושירה זוקפת האם, דוקטורנטית להיסטוריה, לחלב הקסום.

עוד במשפחה:

>> נשיקה מתחילה בנ' ואהבה מתחילה ב... חיבוק: משפטים של ילדים
>> קווים לדמותה של המניקה
>> מיני מי: הפעוט שמתהלך במעיל של boss

מניקה עד גיל 6 (צילום: - rosie halem platform press)
גם קרובי המשפחה מרימים גבה | צילום: - rosie halem platform press
סומפטר מרגיעה את הציבור ואומרת שההנקה המתמשכת לא פגעה בחיי המין שלה עם בן זוגה, ״זה לא השפיע על המיניות, ולא הרס לי את השדיים״, היא מדווחת. ״להפך, בזכות ההנקה אני מוגנת מסוגים שונים של סרטן ויכולה לאכול מה שמתחשק לי בלי להעלות במשקל. מאשימים נשים שמניקות זמן רב בכך שהמניעים שלהן אנוכיים, וכן, יש דברים שיוצאים לי מזה, בעיקר ילדים רגועים ומאושרים. אני יכולה לומר בבטחון שההנקה הזו היטיבה עם ילדיי. כשבל תרצה להפסיק - אהיה עצובה, אבל זוהי דרכו של הטבע. שיני החלב שלה נושרות ויש לי תחושה שהיא לא תרצה להמשיך עוד זמן רב״.

סומפטר לא חיה בירח והיא מבינה שההנקה הזו נחשבת למשונה בעיני רבים. ״היו זורקים לי פעם הרבה הערות״, היא נזכרת. ״גם קרובי משפחה מרימים גבה, אבל בגדול מחליקים לי את זה כי יודעים כמה הנושא הזה יקר ללבי. לפעמים כשאנו בציבור ובל מבקשת, אני אומרת לה לא. היא לא ביקשה לינוק בציבור מגיל חמש, וכך לא קיבלנו כמעט תגובות מרושעות. כשבל נולדה, ציפיתי להניק אותה כחצי שנה עד שנה, מקסימום. אבל אז חקרתי את הנושא לעומק וגיליתי את ההנקה לפי דרישה, כשהגמילה מגיעה מהילד. גיליתי שהנורמות פה במדינה לא ממש קשורות לטובת הילד. איגוד הבריאות העולמי ממליץ על הנקה לפחות עד גיל שנתיים. החלטתי לתת לטבע לדבר בעד עצמו״

מניקה עד גיל 6 (צילום: - rosie halem platform press)
תפסיק כשיבקשו להפסיק. בל ובו, ילדיה של דניס | צילום: - rosie halem platform press
סומפטר פעילה עתה בארגון ליגה לה לצ׳ה העולמי. ״קבוצת התמיכה הזו מאוד משמעותית לי״, היא אומרת. ״אני מנסה לעזור להורים אחרים עם תשובות לשאלות, כי זה יכול להציל חיים. זה מעצים נשים ומייצר ילדים שמחים. בל עושה כאילו היא מניקה את הבובות שלה כבר שנים, ופעם אחת היא מצאה בגינה הציבורית בקבוק צעצוע של תינוק. לא היה לה מושג מה עושים עם זה. הייתי כל כך גאה״.