הלידה עברה בשלום וההתרגשות עצומה, אבל הגוף חלש והמצב הנפשי שביר. ההחלמה לאחר הלידה יכולה להימשך מספר ימים עד מספר שבועות, וזמן ההחלמה משתנה מאישה לאישה. משכב הלידה המומלץ הוא שישה שבועות; זהו פרק הזמן שבו הגוף מתחזק וחוזר לעצמו. 

הרבה נשים אחרי לידה סובלות מכאבים באזורים שונים; טחורים, כאבים כתוצאה מהתפרים באזור הפרינאום, גודש בחזה ומצבי רוח קיצוניים. 

הנה כמה דרכים להקל על הכאב ולזרז את ההחלמה:


• להקלה על כאבי תפרים: מומלץ להרבות בשטיפות עם מים בטמפרטורה פושרת ולהשתמש בפדים קפואים עם מגנזיום להורדת הנפיחות. בזמן השהות בבית החולים אפשר לבקש מאחיות המחלקה, ובהמשך אפשר להכין לבד בבית. למשימה ניתן להשתמש גם בפדים להנקה - להקפיא אותם ולהחליף כל כמה שעות. כמו כן, ניתן לרכוש בחנויות טבע תכשירים וטיפות טבעיות להקלה על הכאב.
• לטיפול בטחורים: מומלץ להרבות באמבטיות פושרות עם טיפות מצמח הממלאיס או להשתמש בתכשירים שונים שניתן להשיג בבית מרקחת.
• להקלה על גודש בחזה: ריפוד החזיה בעלי כרוב הוא האופציה הישנה והטובה. יש להקפיד לא להניח אותם על הפטמה, ולהחליף מדי כמה שעות. הופעת גודש בחזה היא שכיחה בימים שלאחר הלידה, ולעיתים היא אף עלולה לגרום לעלייה בחום הגוף. אם החום עולה מעל 38 מעלות, יש לפנות לרופא מחשש לזיהום ברחם או בשדיים.

קחו בחשבון שמצבי רוח, חרדות והתפרצויות בכי הם מנת חלקן של רוב הנשים אחרי לידה, ואין צורך להיבהל מכך; זה נורמאלי וצפוי. היו קשובות לגוף שלכן, תזכירו לעצמכן שהדבר זמני ויחלוף בקרוב.