סתיו שפיר (צילום: wikipedia.org)
בדרכך לשופינג בלונדון? סתיו שפיר | צילום: wikipedia.org

הפגישה שלי עם בנימין נתניהו הייתה יעילה ועניינית. "תשמע", אמרתי לו, "העניבות שלך משעממות נורא, השיער בעייתי והבורקסים בישיבות נוטפים שומן טראנס".
"מה את מציעה?", הוא שאל, קצת נעלב.
"צבעים עזים, קרחת עוד היום ומקלות גזר", עניתי.
"את מציבה לי כאן אתגרים לא פשוטים, אבל אעשה הכל כדי לעמוד בהם", הוא הבטיח.
"ומה עם לפרגן לי בקטע צרכני?", תהיתי. "העם סומך עליי, אתה יודע".
"דברי".
"אני דורשת שתוריד את מחירי הלקים והסיכות לשיער".
"ראי זאת כסגור".
"במיוחד אלה עם הנצנצים בצורת לב שמוכרים ליד הקופות. מצטערת שאני קשוחה איתך, ככה זה בפוליטיקה, יו נואו".

הוא הנהן באמפתיה, ואני מיהרתי להתקשר לסתיו שפיר. "הוא נכנע לגמרי", עדכנתי אותה, "נראה לי שנוכל לשבת איתו בממשלה".

זה נורא, איך שסוגרים פה מפעלים

לפעמים המציאות עולה על כל דמיון, ולפעמים היא מופרכת ומצחיקה ברמות שאת תופסת את הבטן, ואז את הראש, ואז חוטפת פריחה בכל הגוף וגם חצ'קון של עצבים על האף.
זה בערך מה שקרה לי השבוע, אחרי ששמעתי את סתיו שפיר מצהירה ש"אני לא פוסלת כניסה לממשלת נתניהו".
את? לא פוסלת? כניסה לממשלת נתניהו? סליחה, מי גברתי? עלמה בת 27 שמשכן הכנסת הוא לה מקום העבודה הרציני הראשון בחייה הבוגרים, נדמה לי.
אז תגידי, ועם ש"ס תסכימי לשבת? ועם הבית היהודי? ומה עמדתך בעניין הגרעין האיראני? ואם אסד יחליט להפעיל נשק כימי בסוריה - אנחנו צריכים להתערב, לדעתך? לא, כי את מאוד מבינה בכל הנושאים האלה.

מזל שפה ושם עוד סוגרים מפעלים בדרום, ואז את שוב יכולה להתראיין בטלוויזיה ולהגיד שאוי, זה ממש נורא איך שסוגרים פה מפעלים, רפי, לממשלה הזאת לא אכפת מהאזרח הקטן, אני כח"כית לא אתן לזה לקרות. כן, את, עם כל הידע וההבנה שלך בכלכלה, בניהול תקציבים, בעסקים, בפוליטיקה.

רק איך יהיה לך זמן לשבת בממשלה עם נתניהו או עם כל אחד אחר, אני לא מבינה; בחורות בגילך עדיין ממלצרות בערבים, לא? אז קחי טיפ: לעולם אל תתבטאי בנושאים שאת לא מבינה בהם. אני אחדד: תקפידי להתבטא רק בנושאים שאת מבינה בהם. אהממ, אז איפה היינו? שופינג בלונדון?

סתיו, אובמה על הקו

מעשה בפרילנסרית שהתפרנסה מכתיבה באתרי אינטרנט. ב- mako, למשל, המליצה שפיר על טיולי שבת וגם תיעדה את מסע השופינג שלה בבירת אנגליה. זה בסדר, אז עוד לא הייתה לה מחאה חברתית לדברר. חוץ מזה היא תחזקה מדור בשם הטרמפיסטית שבו סיפרה איך חזרה מאירופה לארץ באמצעות טרמפים בלבד. אכן, יש לנו עסק עם חובבת הרפתקאות מקצועית, מי היה מאמין שיום אחד היא תראה דווקא בכנסת לונה פארק של ריגושים. שרבוטיה, בכל אופן, היו סתמיים למדי; כתיבתה בינונית ומטה.

יחסים עכורים, נתניהו ואובמה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
אז מה אתה אומר, אובמה, כדאי לסתיו לשבת עם נתניהו? | צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
אגב, שום גילוי נאות לא יהיה כאן - מעולם לא פגשתי בה ולא החלפתי איתה ולו מילה אחת. אני מתעכבת על הרזומה שלה משום שהיא מגדירה את עצמה בכל הזדמנות כ"עיתונאית", אבל להסיק שהיא חלקה אי פעם משלח יד עם עפר שלח, מרב מיכאלי או מיקי רוזנטל - זו כבר לא סתם בדיחה; מדובר בעיוות נורא של המציאות. לא רק בגלל היעדר ההישגים ומיעוט הכישרון, אלא גם כי במושגים של עיתונות, שפיר עסקה בכתיבה למשך שלוש דקות בערך.

יהיה מדויק יותר לומר, אם כן, שלפני הפריצה הגדולה הייתה שפיר קלולס משועממת שמחפשת את עצמה. ואז פגשה בפייסבוק את דפני ליף, וכך נולדה אותה מחאה חברתית שהתיימרה להשיג... מה, בעצם? עד היום אין איש יודע, אבל בסופו של דבר אפילו את מחירי הקוטג' היא לא הצליחה להוריד. ועכשיו היא, שהובילה את הכלום הזה, לא יודעת אם בא לה או לא בא לה לשבת עם נתניהו בממשלה. נורא מתלבטת.
רגע, אולי אובמה יוכל לעזור לך להחליט, כבר אני משיגה לך אותו. פנויה לדבר איתו דקה, הוד רוממותך?

כשתגדלי, תביני

"תני לה צ'אנס", אומרת לי מישהי, "אנחנו צריכים אנשים טובים ואכפתיים בכנסת". אבל אם כדי להגיע לשם מספיקים רק רצון טוב ואכפתיות, בואו נצביע ליובל המבולבל, באמת. בואו נצביע לאינסטלטור המקסים מ"יצאת צדיק". בואו נצביע לקרמיט הצפרדע.
פעם ישבו בכנסת נבחרי ציבור, עכשיו יישב שם הציבור. אבל אני לא רוצה אנשים כמוני בכנסת, ממש לא. אני רוצה לראות שם אנשים מנוסים יותר ממני, מבינים יותר, מנהיגים יותר, וכן, רצוי גם עם קילומטראז' מסוים על כדור הארץ; עם כל הכבוד לתארים אקדמיים, אני בהחלט לא מזלזלת באוניברסיטה של החיים.

ליהיא גרינר מתאפרת (צילום: ראובן שניידר)
כבר לא יודעת מה עדיף. ליהיא גרינר | צילום: ראובן שניידר
תמיד נורא התעצבנתי כשאמרו לי "כשתגדלי, תביני" אבל תשמעו: גדלתי, ואני מבינה. מה ידעתי על העולם אז, ומה אני יודעת היום. להבין באנשים, בתהליכים, ללמוד מטעויות, להבחין בין עיקר לטפל, לנתח מצבים, לחדד את כושר השיפוט; לכל אדם יש נקודת פתיחה משלו אבל את כל הדברים האלה רק הזמן משכלל.

אני מסתכלת בסלחנות מסוימת על בני עשרים פלוס; אולי כמו שבני ארבעים פלוס מסתכלים עליי. הם חושבים שהם יודעים הכל, אבל מצפות להם עוד הפתעות רבות. היכן שנחרצים גורלות ונקבע העתיד של כולנו, אין מקום לצעירים חסרי ניסיון. אבוי לנו אם נגיע למצב שבו סטודנטים אחרי תואר ראשון יתלבטו אם לגשת לראיון עבודה באמדוקס או לרוץ לכנסת. כבר ראינו אנשים צעירים בפוליטיקה הארצית, אבל לא בני 27, ולא לפני שהוכיחו את עצמם קודם בפוליטיקה המוניציפאלית או בתפקידי ניהול בכירים ביותר. מהבחינה הזו, סתיו שפיר היא תקדים מסוכן: מצד אחד צעירה מאוד, מצד שני נטולת כל הישג; הרקורד המקצועי שלה אפסי להדהים.
צריך לרענן שורות בפוליטיקה ותמיד יש פעם ראשונה, אבל ילדי פלא אני רוצה לראות בפסטיגל, לא בבית הנבחרים.

דרושה כריזמה

שפיר הגיעה לכנסת בזכות היותה הכוכבת הכי חמה של קיץ 2011. רק שאם כבר נדלקנו על משבצת פליטת הריאליטי הפופולארית שמחבבת שופינג ומדברת אינגליש ברמת שפת אם – אולי היה עדיף לקרוא לליהיא גרינר. היא לפחות אסרטיבית וכריזמטית, מסוגלת לנסח משפט שלם ללא עזרה מהמראיין, וגם לא נכשלה בפרויקט היחיד שניסתה להרים בחייה.

מי יודע, אולי בעתיד הלא רחוק נתעדכן ש"ליהיא גרינר שוקלת מו"מ עם אבו מאזן". אם הגברת סתיו שפיר מתלבטת אם לשבת בממשלה עם נתניהו – הכל יכול להיות.

לטור הקודם: הרב עובדיה פוסק ואלוהים צוחק

לכל הטורים של אורית נבון