הבית שלנו אמור להיות המקום הנקי והבטוח ביותר עבוּר הילדים שלנו. ועם זאת, הוא אינו נקי מזיהום כמו שאנחנו נוטים לחשוב. חומרי הניקוי שאנחנו משתמשים בהם מכילים כימיקלים מסוכנים, המזיקים לבריאות, במיוחד לילדים. עיקר הפגיעות בילדים נגרמות בעקבות מגע עם חומרי הניקוי: התזה או שתיה בשוגג של חומרי ניקוי נוזליים. פעוטות ואף תינוקות מגיעים לחדרי המיון בעקבות חשש לפגיעה בעיניים או במערכת הנשימה בשל התזה של חומר ניקוי בסביבתם, מגע עם חלקיקים של חומרי ניקוי, או שהם מובהלים לבית החולים לאחר שתיה של חומרי ניקוי שאוחסנו בהישג יד, כגון נוזל לניקוי כלים ואפילו אקונומיקה.

הפגיעות נגרמות בשל חוסר זהירות של הפעוט, שלא מבין או מזהה מה יש במיכל, בעקבות מעשה של אחד האחים/יות בבית ואפילו כתוצאה משימוש בלתי זהיר של הורים בחומרי ניקוי למיניהם. רוב הסבונים שאנחנו משתמשים בהם בבית אינם מהווים סיכון גבוה, במקרה שהילד בלע כמות מסוימת מהם. במקרה כזה לרוב די בשטיפה טובה במים של המקום שנפגע. אולם יש חומרי ניקוי אחרים, שמכילים חומצה, שבמקרה פגיעה חייבת להיות התערבות רפואית מידית.

A post shared by Melanie Thompson (@melanieathomp) on

חומרי ניקוי על בסיס חומצה הם חומרים מעכלים, שאינם בריאים לגוף. חומצה היא חומר פעיל, שפולט אדים ומזהם את האוויר בכל הבית. צריך להשתמש מה שפחות במוצרי ניקיון, שיש בהם חומצות זרחתיות, חומצת מלח וכד'. חומרי הניקוי הרעילים ביותר הם: מסיר אבנית, המשמש לניקוי קומקומים, מכונות אספרסו, כיורים ואמבטיות, מסיר שומנים לניקוי הכיריים והתנור, חומר לניקוי רצפה אחרי שיפוצים (חומר זה מיוצר על בסיס חומצת מלח והוא מאד רעיל. הוא פולט גזים רעילים לסביבה), אקונומיקה ופותח סתימות. אנשים אף הגיעו למצב של עיוורון כתוצאה מפגיעת חומצה של פותח סתימות בעיניים.

בשנים האחרונות החלו ברחבי העולם להחמיר במדיניות האכיפה ולאתר פתרונות שימנעו פגיעה בילדים ובאוכלוסיות נוספות. אולם בישראל לא מתבצעת פעילות לחיזוק המודעות בנושא. משרדי הממשלה אינם מדריכים את הציבור לצרכנות נבונה ובריאה. כתוצאה מכך הציבור הישראלי אינו מודע לנושא, אף שהוא משכיל ואכפתי בכל הקשור לחשיפה לחומרים מסוכנים בבית. הציבור הישראלי אינו יודע כיצד להעריך את בטיחות המוצרים שעל המדף.

A post shared by HunterandMamaMakeIt (@hunterandmamamakeit) on

מה ניתן לעשות כדי להפחית את הסיכון של ילדים מפגיעת חומרי ניקוי בבית ?

לסגור את הפקק. הקפידו תמיד לסגור את הפקק של חומר הניקוי לאחר השימוש. כשהבקבוק פתוח, הילדים סקרנים לעיתים לראות מה יש בפנים.

הרחיקו מהשיג יד. שימו את חומרי הניקוי במקום שאינו נגיש לילדים. מומלץ לאחסן אותם במקום גבוה.

בלי בקבוקים. אל תעבירו את חומרי הניקוי לכלי אחסון שאינם מקוריים. אלה עלולים להיות פחות בטיחותיים, הן בשל אופן הסגירה שלהם והן משום שהם פחות עמידים לחומרים החריפים שיש בחומרי הניקוי. לעולם אל תעבירו חומרי ניקוי לבקבוקים, שכן הם יכולים להידמות לבקבוקי שתיה בעיני הילדים.

יש אישור? שימו לב שהמוצר קיבל את אישור מכון התקנים. מכון התקנים אוכף את תקני הבטיחות על יצרנים גדולים ויבואנים, אך אכיפתו דלילה בקרב יצרנים וארזנים מקומיים קטנים.

מפורט יותר זה טוב יותר. שימו לב לאופן הסימון של המוצר. ככל שהסימון מפורט יותר, פירושו שהוא עומד ברמת אכיפה גבוהה יותר. אם מדובר במוצר קורוסיבי, הסימון אמור לפרט את כללי השימוש הבטיחותי: כפפות, משקפי מגן, הרחקה מילדים, אחסון במקום מוצל וכו'.

A post shared by Rainbow, Sparkle, Mud ��✨...?���� (@rainbowsparklemud) on

אקולוגיה תעזור לכם. העדיפו לרכוש חומרי ניקוי אקולוגיים, עם ריכוזים פחות גבוהים של חומרים פעילי שטח. החליפו מוצרים אגרסיביים במוצרים על בסיס חומצת לימון או חומצת תפוזים, שהם יותר טבעיים, ומן הסתם פחות רעילים. יש בשוק פותחי סתימות על בסיס אנזימתי - חיידק שאוכל את השומנים בכיורי המטבח, ופעולתו דומה לזו של חיידקים פרוביוטיים ביוגורט. העדיפו מוצרים שריכוז החומצה שבהם אינו עולה על 5%, ורצוי אף פחות. 

בלי אקונומיקה. המעיטו ככל האפשר להשתמש באקונומיקה וחפשו תחליפים. אקונומיקה מכילה נתרן תת כלורי, חומר מסוכן במיוחד. הקפידו לרכוש מוצרי ניקיון שבהם הריכוז של נתרן תת כלורי (NaClO) אינו עולה על 0.01% ממשקל החומר המרוכז.

אל תערבבו חומרים. זהו מתכון בדוק לכוויות והרעלות.

אל תקחו סיכון. במקרה חירום יש לקחת את הילד לטיפול רפואי מידי, כמובן . הקפידו לקחת אתכם את החומר ממנו הילד נפגע, כדי להבטיח את הטיפול היעיל ביותר.

הכותב הוא בעלי חברת "מעוז", מייבאת ומשווקת מגוון של מוצרי פתרון לבית ולגן