מאות אלפי משפחות לילדים עם מוגבלות בישראל יודעות שלקבל בישראל טיפולים עבור ילדיהם בקופת החולים, זו משימה קשה, רצופה מכאובים, ובעיקר מאכזבת.

במרכז הפניות של "קשר- הבית של המשפחות המיוחדות", כבר שנים שמסייעים למשפחות מול  קופות החולים: סיוע לאם שרודפת אחרי טיפולי פיזיותרפיה לילדה עם שיתוק מוחין, עזרה לאב שמחכה חודשים לקלינאית תקשורת לבנו על רצף האוטיזם, סיוע להורים שלא מקבלים טיפולים, לא בקופות ולא במסגרות החינוך, ועוד היד נטויה.

כל פנייה כזו מפילה את הלב. איך יכול להיות שמשרד הבריאות במדינת ישראל מתייחס כך לילדים עם מוגבלות? כיצד ניתן להרוס את עתידם של ילדים ומשפחות רבות כל כך?

בשנת 2017 נפל דבר.

מבקר המדינה בחן את טענות ההורים מכל רחבי הארץ וקבע בדו"ח חריף ביותר שמשרד הבריאות בכלל, וקופות החולים בפרט, כושלות במתן טיפולים לילדים עם מוגבלויות.  

כך התברר שבעוד משרד הבריאות קבע זמן ממושך למתן אבחונים וטיפולים של שלושה חודשים,  ישנן משפחות שמחכות חצי שנה ושנה בשביל הזכות לטיפול רפואי בסיסי. יותר מזה, הורים רבים שאינם בהכרח ממעמד כלכלי חזק, הוציאו הון עתק על טיפולים פרטיים, בזמן  שאלו ממומנים על ידי המדינה לטובת קופת החולים.

גם למרכז הפניות בקשר פנתה בזמנו אמא מהדרום, שעמדה למכור את ביתה בשביל לשכור דירה בבאר- שבע ולממן את הטיפולים לבנה. היה צריך להסביר שיש לה זכויות מול הקופה.

הנחמה פורתא של ההורים היתה החזר כספי סמלי מצד משרד הבריאות למשפחה שהמתינה חודשים ארוכים לטיפולים בקופות החולים, ונאלצה לפנות לטיפולים פרטיים בלית ברירה. ההחזר היה נמוך בהרבה מעלות הטיפולים בפועל, ונמוך מהסכום שמשרד הבריאות שילם לקופות החולים עבור הטיפולים שלא ניתנו בזמן.

התוצאות היו לא פחות ממדהימות. משרד הבריאות דיווח למבקר המדינה שבעוד 6% בלבד מהמשפחות פנו לקבלת ההחזר, מספר הילדים שקיבלו טיפולים בפועל עלה בכמעט 50%. ילדים סוף סוף קיבלו טיפולים חיוניים.

פרס על כשלון

המסקנה המתבקשת היתה ברורה: קופות החולים כושלות במתן טיפולים, כל כך כושלות, עד שגם אם נותנים פיצוי מינימלי למספר משפחות מצומצם, וזאת רק לאחר שלושה חודשי המתנה לטיפולים בקופה, מספר הילדים שמקבלים טיפולים עולה בכמות ניכרת מהטיפולים שניתנים בקופה.

עוד יתרון ברור שהיה לשיטת ההחזר הסמלי היה שהמשפחה שהמתינה חודשים ארוכים ללא טיפולים, יכלה לפנות לכל גורם פרטי. באופן זה קופות החולים, שגם כך כשלו במתן טיפולים, לא היו יכולות לגבות יותר מהמשפחות בביטוחים משלימים, או לחייב את המשפחות לפנות רק לרופאים שבהסדר עמן.

לאור זאת, דו"ח מבקר המדינה המליץ להעלות את תעריף הפיצוי הנמוכים למשפחות שהמתינו חודשים ארוכים לטיפולים בקופות.

לצער כולנו לדו"ח מבקר המדינה אין סיום טוב. רק בשבוע האחרון פרסם משרד הבריאות הנחיות מקוממות, שרחוקות שנות אור ממתן רפואה טובה לילדים עם מוגבלויות במדינת ישראל.

כך, לקופות החולים שכשלו במתן טיפולים בתוך שלושה חודשים, משרד הבריאות אישר עיכובים של  עד חצי שנה. בפועל, המדובר בפרס לקופות החולים שכשלו על חשבון מאות אלפי ילדים שזקוקים לרפואה במדינת ישראל.

ואם המשפחות לא יצליחו לקבל את הטיפולים גם בתקופה ארוכה זו? חבל, כי משרד הבריאות הודיע שלא יהיה יותר פיצוי סמלי להורים. המשפחות מעתה יהיו תלויות לחלוטין בחסדי קופות החולים, או שיאלצו להתרושש בטיפולים פרטיים בשביל רפואת ילדיהם.

כך הקופות שכשלו במתן טיפולים לילדים עם מוגבלויות זוכות בעשרות מיליוני שקלים בשנה כאשר מבטלים את המנגנון העיקרי שהבטיח שהכספים יגיעו לילדים.

הגדילו לעשות קופות החולים, שמנסות לצייר את הניצחון שלהן על ילדי ישראל, בכך שהן מונעות לכאורה רפואה פרטית. להווי ידוע שקופות החולים פועלות בעיקר על ידי ביטוחים משלימים שאזרחי ישראל משלמים עליהם מיטב כספם הפרטי, מעבר לסל הבריאות הממומן על ידי המדינה, ביטוחים שמבוססים על הסדרים עם גורמים פרטיים לרוב.

מדיניות אי מתן טיפולים לילדים עם מוגבלויות הינה מקוממת והרסנית בכל תחומי החיים של מאות אלפי משפחות לילדים עם מוגבלויות. אם עד כה היה פתח-תקווה למשפחות שיבוא יום ויקבלו את הזכות הבסיסית של ילדיהם לחיים ולבריאות, תקווה זו נגוזה.

מקומם וחמור כי מדיניות זו, שההיגיון והצדק המקצועי או המוסרי ממנה והלאה, נקבעת במהלך ממשלת מעבר באופן המנוהל כמחטף על ידי משרד הבריאות וקופות החולים יחד עם סגן השר ליצמן.

מצער כי בסבבי הבחירות המתקיימות בארצנו, אלו הרוצים להיות נציגנו, לא מעלים סוגיה חשובה כל כך, או לא מונעים מחטף שכזה על חשבון מאות אלפי משפחות לילדים עם מוגבלויות.  

אנו בארגון "קשר- הבית של המשפחות המיוחדות" נמשיך לסייע למשפחות, ויוצאים נחרצות מול  מדיניות אי מתן הטיפולים לילדים עם מוגבלויות. אנו קוראים לכל מי שאכפת לו מילדים עם מוגבלויות ומשפחותיהן לשים קץ לאיוולת.

הכותב הוא מנהל יחידת המידע ומיצוי הזכויות בארגון "קשר- הבית של המשפחות המיוחדות"