הדיון בנושא ריטלין, כן או לא, חזר לפתע לשיח בעקבות סטורי של ליהיא גרינר, בשבו סיפרה לעוקביה שבנה, מייקל בן השבע נוטל ריטלין. היא צילמה את עצמה בדרך לבית הספר כדי לתת לו את הכדור ששכח לקחת.

"זה לא ייאמן כמה הכדור הזה בול בשבילו", אמרה בסטורי. "פתאום הוא שם לב שהוא לא יכול ללמוד. המורה שמה אותו בצד לשחק עם מגנטים כי הוא לא יכול להתרכז. אני רוצה להגיד לכל ההורים שהם מאוד אנטי כדורים. חבר'ה, זה מציל את הילד ואת הסביבה שלו. הילד שלי לומד הכי טוב".

"קיבלתי כל כך הרבה תגובות מאימהות שאמרו לי 'נתת לי הרבה בטחון לתת לילד שלי כדור'", אומרת גרינר בריאיון לפאולה וליאון. "ויש כאילו שאמרו שזה ממש לא בסדר, לפעמים יש תופעות לוואי. אם יש לילדים תופעות לוואי, הכדור לא בשבילם".

גרינר מספרת שניסתה תחליפים טבעיים לפני שהגיעה לריטלין, אבל אלה לא הועילו. "הוא היה מופרע מאוד. הוא לא יכול היה לשבת יותר מחמש דקות בכסא. הוא לא השתתף בשום מפגש בכיתה. בגן היה קשה. הלכתי למומחים, שאמרו לי זה בול ADHD.

"בבית הספר רימיתי את דרכי כל 12 השנים של הלימודים כי היה לי קשה ללמוד. לא יכולתי להתרכז, לא היה לי זיכרון. אף אחד לא אמר לי שיש כדור שמטפל בזה".

>> ריטלין: כל מה שצריך לדעת על שימוש בתרופה להפרעות קשב וריכוז

ד"ר עידית פוזנר, נוירולוגית ילדים בקופת חולים כללית, אומרת שהפתרון של הריטלין ידוע כבר עשרות שנים. "מבינים היום שהמוח של הילדים האלה הוא מוח תקין, אבל הוא עובד אחרת. האזור שמבקר את ההתנהלות הוא לא בשל. הוא עובד פחות טוב. מכירים את הכימיה של הדבר הזה. אני חושבת שתרופות זה פתרון טוב לחלק מהקשיים של ילדים עם ADHD. הדבר הכי חשוב בגישה לילדים הוא שההורים יבינו מה יש לילד ויתייחסו אליו כמו שמגיע לו ויקבלו הדרכה מתאימה".

גלית יצפאן, פסיכותרפיסטית קוגניטיבית התנהגותית, הבינה את הקושי כשבנה היה בן חמש. "הוא לא קיבל את זה רק כדי להקשיב לגננת. הוא קיבל את זה כדי שנוכל לשבת כמשפחה ביחד ונגיד לו: 'איזה חמוד אתה'. תחשבו על לארח חבר. להתחלק במשחק. להגיב תגובות מותאמות. הפרעת קשב היא לא הפרעה לימודית. מדובר בליקוי רפואי".

אירינה גלוזמן, נטורופטית, לא שוללת מתן כדורים, אבל מעדיפה לבדוק קודם אמצעים אחרים. "אני חייתי עם התופעה. כשהייתי קטנה לא התמודדתי עם זה. אבל דווקא כשהייתי מבוגתר פתאום נתקלתי בזה. עכשיו כשיש לי ילד כזה בבית, אני מצליחה בקטנה לעזור לו. מגיל צעיר אנחנו אוכלים הרבה יותר בריא בבית מרוב האוכלוסייה. פחות סוכרים, פחות חומרים משמרים וצבעי מאכל. אני מרגישה שזה עוזר".