זו ללא ספק מכת מצריים, מכת קיץ ומכה כלל עולמית - כינים. לא משנה כמה מנסים להיפטר מהן, איכשהו הן מתגברות על כל מכשול, כל תכשיר וכל מסרק צפוף וחוזרות שוב ושוב לביקורים בראשי הילדים, וגם בראשי ההורים. אם אחת, שנמאס לה לגמרי למשכן את עתידה תמורת עוד שיקוי קסמים יקר המציאה שיטה חדשה ושנויה במחלוקת למיגור המגיפה: שימוש במחליק שיער קירמי.

>> לעמוד פייסבוק "להיות הורים טובים" עשיתם לייק?

אלכס באטלר, אם בריטית לשלושה, משתמשת בשיטה עם שלושת ילדיה: מגדה (11), פרל (9) וקמיל (6): "אני משתמשת במחליק כדי לפצלח את ביצי הכינים ולשרוף את הכינים החיות", אומרת האם. "עוד אימהות בבית הספר עושות זאת עכשיו, והתוצאות מדהימות. אני משתמשת גם בתכשיר של הדרין, גם הוא עושה את העבודה, אבל כשיש שלושה ילדים הכינים כל הזמן חוזרות וכל הזמן צריך לקנות עוד תכשירים. השימוש במחליק הוא שינוי נחמד. חוץ מזה, אני לא מרשה לבנות שלי להשתמש במחליקים כי הם מחלישים את השיער, וככה הן זוכות להחלקה על הדרך, וזה הופך את העניין לחוויה נעימה".

ילד שבודקים לו כינים - כינים (צילום: Kevin Dyer, Istock)
להביא את המיונז? | צילום: Kevin Dyer, Istock

 מדובר בשיטה מקורית, ללא ספק, אבל זו לא השיטה המשונה היחידה שמשתמשים בה ההורים. בסקר שערך אתר הדיילי מייל בקרב הורים בריטיים נמצאו גם השיטות הבאות: 36 אחוזים משתמשים בשמן עץ התה לחיסול הכינים, 8 אחוזים משתמשים במיץ לימון, שמן זית ושמנים אתריים, 10 אחוזים מההורים ניסוי למרוח מיונז על ראש הילד, וחמישית מההורים מגלחים את הראש של הילד כפתרון מסוג אחר. חלקם גם מחמצנים את השיער. רבע מההורים מחפשים פתרונות ברחבי הרשת.

רופאים אינם מרוצים מהנהירה זו של ההורים אחר פתרונות אלטרנטיביים. "ההורים מיואשים והולכים לחפש תשובות באינטרנט," אומר ד"ר איאן בורגס, מנהל מרכז מחקר לאנטומולוגיה. "יש המון אינפורמציה שגויה ברשת, גם באתרי ההורים המובילים. ההורים מקבלים כך ביטחון ותקווה בשיטות לא אפקטיביות והכינים מתפשטות עוד ועוד. שמעתי על אמהות שצובעות לילדים את השיער בתקווה להפטר מהכינים, שיטה זו לא עובדת. היא רק צובעת גם את הכינים".

על פי נתוני הסקר, מרבית הילדים חוטפים כינים פעמיים או שלוש בשנה, כשכמעט 60 אחוזים מהם נדבקים בבית הספר או בגן, ואחד מחמישה נדבק כשהוא מבלה אצל חבר. 28 אחוזים מההורים מאמינים שאין ביכולתם למנוע את ההדבקות, ושליש מההורים מסתיר מהורי חבריו של הילד שהוא סובל מכינים. 57 אחוזים מההורים נדבקים גם הם בכינים, ו40 אחוזים מההורים בלונדון הודו כי יצא להם לקחת יום חופש מהעבודה בעקבות הכינים.

עוד ב-mako בית ומשפחה: