רוזמרי פרננדס דה-אנדריד היא אמם הגאה של חמישה ילדים, רק שהסיבוב היומי בגינת המשחקים השכונתית, מלווה אצלה בלא מעט מבטים סקרניים. לרוזמרי יש שלושה ילדים לבקנים ושניים בעלי עור כהה. רות (10), אסטפני (8) וקוואן (5) נאלצים להתמודד עם ההשלכות הבריאותיות של הלבקנות וגם עם התגובות הרבות שגורר המראה יוצא הדופן שלהם.

אין תמונה
דומים לאמא או לאבא? רוזמרי וחמשת ילדיה

הרופאים: "זה נדיר ביותר"

לפי הרופאים, המקרה של המשפחה הברזילאית הוא נדיר מאוד; רוזמרי ובן זוגה - גם הוא ממוצא אפרו-ברזילאי - הם נשאים של הגן שגורם ללבקנות ולכן ההסתברות שייוולד להם ילד לבקן היא אחת לארבע.
הלבקנות היא מחלה תורשתית הגורמת למחסור בפיגמנט שנקרא מלנין ומתבטאת בעיניים, בעור ובשיער בהירים.

פיגמנט זה מגן מקרני השמש ולכן היעדרו גורם לרגישות וחשיפה גבוהה לאור. הסיכויים לסרטן העור במקרה כזה, הם גבוהים במיוחד. בנוסף, הילדים סובלים מקוצר ראייה, בעיה נוספת המתקשרת ישירות ללבקנות.
בני הזוג מתגוררים בשכונת העוני אולינדה שבצפון-מזרח ברזיל.

רוזמרי בת ה- 27 מספרת כי היא מתקשה לשאת בהוצאות הרפואיות המתלוות לטיפול בילדים הלבקנים. בנוסף לכך, עליה לקנות מסנני קרינה חזקים במיוחד ובגדים רבים על מנת להגן על עורם הרגיש והחיוור מקרני השמש.

חששה העיקרי הוא שאחד מילדיה יחלה בסרטן, מחלה שהטיפול בה כרוך בהוצאות כספיות שאינה יכולה לעמוד בהן. "בנוסף לבעיות הבריאותיות, אני נאלצת להתמודד גם עם תגובות עוינות וחשדניות מהסביבה", מספרת רוזמרי. "לא פעם אני צריכה להוכיח לשומרים ולמאבטחים שאלה אכן הילדים שלי".

התמונות של המשפחה המיוחדת שהופצו בימים האחרונים ברשת, מובילות ללא מעט דיונים ערכיים ומוסריים. חלק מהשאלות שעולות הן האם המציצנות הגזעית המסקרנת מותרת או מיותרת, והאם רוזמרי מנצלת את מצבם הרגיש של ילדיה כדי לפתור בעיות כלכליות.