אנחנו כל כך דואגים לילדים שלנו. דואגים שיהיה להם מעניין, דואגים שיצליחו בלימודים, דואגים שירכשו חברים נאמנים ודואגים להם לכל מה שהם צריכים מבחינה חומרית ורגשית. רק לדבר אחד אנחנו לא דואגים - שיקומו מהכסא. אורח החיים הישבני הוא לא רק נחלתם של בני הדור הצעיר, אבל אין ספק שהמגמות ההתנהגותיות והרגלי התנועה של ימינו לא פוסחים על אף גיל. 

על פי סקרים שנערכו בשנים האחרונות בישראל, אחד מכל חמישה ילדים בכיתות א' סובל מעודף משקל או השמנת יתר. ככל שעולים בשכבת הגיל המצב הולך ונהיה חמור יותר. בגיל ההתבגרות אנחנו עומדים על אחד מכל שלושה בני נוער שיענה לקריטריונים של עודף משקל או השמנה. ואם זה לא מספיק, הקורונה שהשתלטה על חיינו בשנה האחרונה אילצה את כולנו להסתגר בבתים והחמירה את המצב. 

אחד מכל חמישה ילדים בישראל לא מבצע פעילות גופנית

אחת הסיבות לעלייה במשקל כבר בגיל צעיר היא אורח החיים המזוהה עם התקופה. אחד מכל חמישה ילדים בישראל לא מבצע כלל פעילות גופנית. בהתחשב באלטרנטיבות - צפייה בטלווזיה או משחק במחשב או בסמארטפון במקום במגרשים ובגינות, זה די ברור איך זה קורה, ויחד עם זה יש מי שלא אומרים נואש. 

בימים אלו משיקים במרפאת ספורט ואורח חיים בריא לילדים של המרכז הרפואי שיבא תל-השומר, תכנית היברידית ייחודית לטיפול בילדים עם השמנה ועודף משקל. מדובר בשיתוף פעולה ראשון מסוגו עם אפליקציית Rumble ביוזמת מרכז החדשנות של המרכז הרפואי - ARC. התכנית משלבת את יכולות הטלה רפואה מבחינת המפגשים הרפואיים של הצוות הרב-מקצועי במרפאה, הניטור הרציף ועריכת התערבויות אפקטיביות ומהירות - לצד יצירת חוויה של "משחקולוגיה" באמצעות פסיכולוגיה חיובית ותחרות. 

האפליקציה עצמה הינה אפליקציה חינמית לקידום אורח חיים בריא, המעודדת כחצי מיליון משתמשים לעסוק בפעילות גופנית באמצעות תמריצים כלכליים, חברתיים ופסיכולוגיים. האפליקציה ממירה מדדי בריאות שונים, בדגש על צעדים, איתם ניתן לרכוש הטבות והנחות בכ-2,000 בתי עסק בישראל. בין היתר, האפליקציה מציעה פתרונות מותאמים לקידום אורח חיים בריא בחברות, מקומות עבודה וארגוני בריאות. במסגרת שיתוף הפעולה, הותאמה האפליקציה עבור התוכנית במסגרת איזור אישי ייעודי למשתתפים.

"השמנה היא המחלה הכרונית הנפוצה ביותר"

על מנת להעניק לילדים בתוכנית את המוטיבציה לנהל אורח חיים בריא יותר ולהגביר את הפעילות הגופנית שלהם, הם ישתמשו באפליקציה בשילוב שעון חכם המנטר את השינה, את קצב הלב ואת הפעילות הגופנית שלהם. ככל שהילדים יבצעו יותר פעולות מקדמות אורח חיים בריא במסגרת התכנית, הם יצברו יותר "מטבעות בריאות" דיגיטליים.

צבירת המטבעות, כאמור, מתאפשרת באמצעות צבירת צעדים במהלך היממה, השתתפות באימונים ייעודיים, קריאת תכנים הנוגעים לאורח חיים בריא מטעם המרפאה, צפייה בסרטונים אינפורמטיביים שהוכנו על ידי המרפאה ומענה על שאלונים מותאמים. עם מטבעות הבריאות שצברו, יוכלו הילדים לרכוש פרסים והטבות מעולמות תוכן הקשורים באורח חיים פעיל. תמריץ נוסף הינו תמריץ חברתי – דרך האפליקציה יוכל כל ילד לראות כמה הוא פעיל בהשוואה לחבריו, ובכך תתעורר תחרות בריאה ורצון להצליח.

במהלך השתתפותם בתוכנית, הילדים ילוו על ידי צוות המומחים של מרפאת ספורט ואורח חיים בריא לילדים של המרכז הרפואי שיבא, הכולל רופא ילדים וספורט, תזונאית ילדים וספורט, פיזיולוג מאמץ לילדים ופסיכולוג ספורט אשר יערכו עמם מפגשים באמצעות הפלטפורמה הדיגיטלית.

"השמנה הינה המחלה הכרונית הנפוצה ביותר בקרב ילדים ברחבי העולם וגם בישראל", מסביר פרופ' גל דובנוב-רז, רופא ילדים וספורט ומנהל המרפאה, "ההמלצות הרפואיות לטיפול בילדים עם עודף משקל או השמנה כוללות שיפור תזונתי, הגברת פעילות גופנית ושינוי התנהגותי ורגשי, אשר מותאמים באופן פרטני לכל אחת ואחד. בעידן הנוכחי ניתן לרתום את הטכנולוגיה ולהסתייע בה כדי להגביר את כמות הפעילות הגופנית של הילדים, אשר כה נדרשת במיוחד בתקופות הריחוק החברתי והסגרים".