"כל ילד הוא אומן, הבעיה היא איך להישאר אמן גם שהוא גדול", אמר פאבלו פיקאסו. בגן הילדים "גן הדייגים" בבת ים הגננת עדי ליידרמן  גורמת לילדים להאמין שהם באמת אמנים.

גן הדייגים הוא גן חינוך מיוחד, לילדים בעלי עיכוב התפתחותי רב- תחומי. במהלך כל השנה האחרונה הילדים למדו תכנית מיוחדת באמנות. התכנית משלבת אומנות פלסטית (יצירה וציור בהשראת אומנים שונים), סיפורים בנושא האומנות, התנסות בחומרים והתנסות בריקוד ותנועה בחלל בשילוב מוסיקה ועוד.

"העיסוק באמנות מעלה לילדים את המוטיבציה. הוא מאלץ אותם למעשה לבוא ולנסות לעבוד ליד שולחן דבר שקשה לרוב בגילם", מספרת ליידרמן.  "הם למדו איך מארגנים שולחן, איך מתבוננים  בתמונה, ביצירה. דרך היצירה אני מלמדת אותם אסטרטגיות למידה דבר שיש בו צורך רק בגיל בית ספר אך היסודות טמונים כבר עכשיו. אני יכולה ללמד אותם תכנון, חשיבה, דיוק ויצירה. אני מלמדת את כל תחומי הלמידה וההתפתחות דרך אמנות. לדוגמא: שפה, כל מיני ספרים בנושאי אמנות וכך אני מעשירה  את אוצר המילים. מושגים כמו צבעים, מרקם, גודל דרך אמנות". 

התכנית מממשת את החזון של פיקאסו והילדים הופכים לאמנים צעירים. "אנחנו מדברים למשל ממה האובייקט מורכב: מריבועים, אליפסות, ואז מחברים הכל ומנסים לצייר. יש ילדים בני חמש שהגיעו עם  איכות ציור של ילדים בני שנתיים והם עכשיו מציירים ברמה שונה לחלוטין. אלו ילדים שקשה להם לתקשר לפעמים דרך השפה אבל ברגע שהתחילו לצייר ולהתנסות בחומרים זה אפשר  להם רוגע ופתאום ראינו את החוזקות שלהם".

ציור של ילדים בגן הדייגים בבת ים
הילדים מצליחים לבטא את עצמם | צילום: עדי ליידרמן

הילדים לא מגיעים בהכרח ממשפחות קלות, והגן מספק להם מעין חוף מבטחים, שמאפשר להם לממש את היכולות שלהם. " חלק מההורים לא מאמינים כמה הילדים שלהם מסוגלים ואומרים: 'זה לא אמיתי, זה באמת הוא עשה?'. חשוב לי לגרום להורים להאמין בילדים שלהם ולהראות להם שעם התיווך הנכון הילדים יכולים להגיע רחוק מאוד".

בנה של איריס הגיע אל הגן בגלל עיכוב שפתי. "התוכנית  פתחה לבן שלי עולם ומלואו. בעקבות התוכנית  חיפשנו בית ספר לאמנויות", היא מספרת. "עדי כל הזמן פועלת להעצמת הילדים. היא תמיד מסתכלת בעיניים טובות ומשתפת את ההורים בכל דבר. הייתי עם בני בקניון, בחנות ספרים והוא ביקש שאקנה ספר של ציירים. התוכנית הזו מעצימה אותו. הוא התפתח בדרך שבה הוא מצייר ותוך כדי היישום הוא מפתח ומשפר את הציור שלו בעצמו".

כעת שהשנה רגע לפני סיום, רגעי השיא יהיו בתערוכה שבה יציגו הילדים את יצירותיהם. "אנחנו מזמינים בעיקר את הגנים הסמוכים והילדים הופכים להיות מדריכים והביטחון העצמי שלהם ממשיך לטפס ולעלות. כל ילד יהיה מדריך ויוכל לספר בעקבות מה שחווה להראות את עצמו. הגן כולו יהפוך ויתלו כל יצירות הילדים והילדים ידריכו את באי התערוכה", אומרת ליידרמן.

התערוכה תתקיים מ 14/6 עד 24/6 בין 8:15 – 13:30 . אם חשקה נפשכם לבוא גם כרטיס כניסה לתערוכה הוא פחית או בקבוק ריק למחזור.