התאונה של הנער ארי נשר ז"ל בערב סוכות לא יוצאת לי מהראש. צפיתי בדיווחים על התאונה באינטנסיביות, כמו שצופים בטלוויזיה בזמן מלחמה. זה שבר לי את הלב. במיוחד כאשר הקרינו שוב ושוב את הקטעים בהם אבי נשר, במאי הקולנוע המוערך, מתגאה בבנו ארי יפה התואר, רק יום לפני התאונה, במסגרת כתבה על הבכורה של סרטו החדש של אבי נשר בפסטיבל חיפה.

ידעתי את מה שחוויתי על בשרי. גם החיים של אבי נשר מאותו לילה ארור של תאונת בנו האהוב לא יהיו אותם חיים.

לפני כמעט 44 שנים נדרסה אחותי ג'ני ז"ל על מפתן דלת ביתנו בתאונה טראגית מאין כמותה. בת שלוש היה הייתה במותה. למרות שהייתי תינוק בן שנה וחצי בזמן התאונה, גדלתי כל חיי בצל אותה תאונה ארורה. את זה חייב להבין כל מי שנוהג בצורה לא זהירה על הכביש. יחד עם ארי נשר ז"ל "נדרסה" גם כל משפחתו. כך קרה גם לי ולמשפחתי.

אבא שלי ז"ל היה בזמן התאונה מתופף מצליח. רגע אחרי התאונה הוא הניח את מקלות התופים והפסיק לעסוק במקצוע. שני ההורים חלו בסכרת קשה בעקבות התאונה. אחי הגדול עזב את הבית ונשלח לפנימייה והמשפחה כולה עברה דירה בנסיבות מצערות - לא יכולנו לחיות ליד מקום התאונה.

ג' ו-ר' (בני 50) הם זוג חברים טובים שלי, אני נוהג לשהות אצלם שעות רבות. האווירה בביתם, גם היא  לא כתמול שלשום. בתם ד' עומדת לחגוג בעוד שלשה חודשים יום הולדת 16. הבית כמרקחה. עימותים, צעקות, טריקות דלתות. ד' רוצה כבר עכשיו "להיות ככל הילדים" הלומדים איתה בשכבה, באחד מבתי הספר התיכונים של צפון תל אביב.

כל תלמידי השכבה של ד' (גם אלה שמתחת ל-16) מגיעים  לבית ספר ולצופים בשעות הבוקר אחה"צ והלילה כשהם רכובים על אופניים חשמליים. הוריה של ד' עשו איתה הסכם פשרה - עד שימלאו לה 16 הם יסיעו אותה לאן שצריך (בכל שעה ביממה), העיקר שלא תרכב על אופניים חשמליים.

אבל "שעון החול" מבחינת ההורים אוזל והם צריכים לקבל הכרעה. ג', אימה של ד', בישרה לי בכאב שהם נכנעים ללחץ החברתי. לד' יהיו אופניים חשמליים, היא החליטה להתיר זאת בכפוף להסכם. ד' תבטיח לרכוב על האופניים רק על המדרכה וההורים מוכנים לשאת בכל דו"ח שתקבל ד'.

ההסדר האבסורדי הזה שמתארים ההורים למתבגרת ד' מספר את סיפור הכאוס שמתחולל במדינה. ההורים במצוקה. מדינת ישראל שוב נתפסה עם המכנסיים למטה. אף אחד לא התכונן להתמודד עם מכת האופניים החשמליים. הסערה התקשורתית שחוללה התאונה של ארי נשר הגבירה את החרדה והבלבול. מי צריך ללמד את התלמידים את החוקים לפני שהם "יורדים" לכביש? אף נער/ה לא יודע מה מותר באמת ומה אסור.

לא יודעים את החוקים

אין ספק שאנחנו בעיצומו של "אירוע משברי", נדרשת פעולת חירום מהירה ועכשיו. ההורים חסרי אונים. הרי הבסיס של המושג הורות הוא הצורך להגן ללא פשרות על שלומם וביטחונם של הילדים שלנו. האחריות על שלומם של ילדינו היא שלנו ההורים לפני בתי הספר, המורים המנהלים ומשרדי הממשלה השונים.

מתחילת השנה נהרגו 16 רוכבי אופניים חשמליים. ארבעה מתוכם מתחת לגיל 16. השנה היא שנת שיא במספר הרוכבים שנהרגו בתאונת אופניים חשמליים, כאשר בשנת 2017 כולה נהרגו שמונה רוכבים.

הרוכבים הצעירים לא יודעים את החוקים. הם נוהגים להחליף בין רכיבה על כביש למדרכה, נכנסים לצמתים בצורה לא חוקית ומסוכנת ואף חוצים במעברי חצייה להולכי רגל באופן לא חוקי. רובם לא חובשים קסדה, רוכבים מתחת לגיל המותר ומרכיבים דרך קבע רוכב נוסף.

בחודש נובמבר תציין מערכת החינוך את חודש הבטיחות בדרכים. כששמעתי את זה ירד לי האסימון. הבנתי מה אני צריך לעשות. החלטתי לגייס את עצמי למילואים (בהתנדבות) בשירות פעילות הסברה והדרכת חירום בבתי הספר התיכונים בישראל בנושא אופניים חשמליים.

יחד עם חברת סקאי הפקות של בן רבסקי וחברת קו לחיים בע"מ פיתחתי פעילות חווייתית מיוחדת. בחלק הראשון: פעילות אינטראקטיבית בה תלמידים פותרים דילמות בכביש הקשורות לאופניים חשמליים בעזרת סרטונים. בחלק השני של הפעילות מתנסים ברכיבה מעשית באופניים חשמליים.

מדינת ישראל זזה לאט. בעקבות התאונה המצערת הוקמו עוד ועדות ובכנסת הקרובה יחוקקו בתקווה חוקים מתאימים. בינתיים נדרש לתת מענה מידי, מענה הדרכה מהיר לתלמידי התיכון של המחזור הזה - 2018-19 .

אני פונה אליכם ההורים לעזור לי לקיים את הפעילות המיוחדת בבתי הספר התיכונים. אין ברירה, עלינו לקחת את גורלנו בידינו ולדאוג שילדנו יעברו פעילות הדרכה והסברה. עכשיו.

אז אם אתם הורים לתלמידים בתיכון אתם יותר ממוזמנים להרים טלפון למנהל בית הספר של ילדכם ולבקש ממנו להזמין את פעילות ההדרכה המיוחדת. חשוב להדגיש, הפעילות עולה כסף.

הפנייה שלנו היא גם לוועדי הורים, חברות מסחריות, אנשים פרטים שרוצים לתרום לפעילות הסברה והדרכה זו, כל מי שחושב שהפעילות הזו היא פעילות חובה והיה רוצה לעזור לנו לקיימה בחודש נובמבר - מוזמן לפנות אלינו.

אתר mako, הפועל בנושא, החליט להעמיד בפנינו את הזדמנות לתקשר את הפעילות החשובה שלנו בבתי הספר שייקחו חלק בפרויקט בחודש הבטיחות בדרכים.

איבריו של ארי נשר בן ה-17 הושתלו בגופם של חמישה אנשים. במותו הציל עד כה חמישה אנשים. אני מקווה שבעקבות הפעילות שלנו נציל יחד עוד נערים ונערות.

אם אתם רוצים לעזור לנו לתמוך ולקיים את "פעילות החירום" בנושא האופניים החשמליים בבתי הספר בחודש נובמבר צרו איתנו קשר: 

נייד:  050-6484772
טלפקס:
077-4849172
מייל:
www.sky-pro.co.il • bensky100@gmail.com