משפחת טרסוב היא אולי המשפחה המפורסמת הכי רגילה. על פניו, אין בהם שום דבר מיוחד: זוג (מורן וג'וזף), שלושה ילדים, משכנתא בראשון לציון.

הם גם היו חלוצים מקומיים בז'אנר. היום נדמה שהמשפחות המצולמות ביוטיוב הן מפלצת שיצאה משליטה, והטרסובים הם אלא שבראו אותה ועדיין מובילים אותה: יש להם כמעט מיליון מנויים לחמישה ערוצי יוטיוב (לאחרונה הושק ערוץ גיימינג, בו אפשר לראות את כולם משחקים בפלייסטיישן) בהם מועלים מדי יום תכנים שזוכים למאות אלפי צפיות. ואם במקרה עדיין לא שמעתם עליהם, זה כנראה בגלל שאין לכם ילדים. השנה עשו הטרסובים את הספתח שלהם בטלוויזיה עם סדרה ב-HOT בידור בשם "משפחת טרסוב מתרחבת", שליוותה את ההיריון השלישי של מורן ואת לידת ריו.

אלא שהסרטונים האחרונים שהעלתה המשפחה הוציאו את ההורים משלוותם. הילדים שצפו בסרטונים, כך טוענים ההורים, פתחו בעקבות הצפייה פחדים וחרדות.

"בתי בת השלוש היא הילדה הכי עצמאית בעולם", אומרת ענבל מהדרום. "היא התחילה לראות טרסוב לאחרונה, פתאום לא מוכנה לישון בחדר, לא מוכנה שנכבה את האור, מבקשת שאבוא לשבת לידה בשירותים, לא מוכנה להיות לבד, מתחילה להגיד 'משטרה' - מעולם לא דיברנו על משטרה בבית - פוחדת מכל דפיקה בדלת, הילדה הפכה להיות חרדתית ממש".

"אזהרה משפחת טרסוב - אסון לילדים", כתבה אמא נוספת בפייסבוק. "לאחרונה ראיתי פוסטים של הרבה אימהות בכל מיני קבוצות שמתלוננות שהילדים שלהם פיתחו פחדים, חרדות ובעיות שינה בעקבות צפייה בפרק של משפחת טרסוב על גניבת האופניים ולא יחסתי לזה חשיבות ובכל יום עלה עוד פוסט של עוד אמא מיואשת שלא ישנה כבר שבוע ופתאום נפל לי האסימון שהבת שלי (בת שבע) בפחדים קשים כבר מעל חודש, הבת שלי שהיתה הולכת לישון לבד במיטה ונרדמת בשניה, נכנסת להתקלח לבד, סתם משחקת בחדר עם עצמה כבר לא מסוגלת להישאר לבד בשום חלל בבית, בהתחלה חשבתי שזה משהו קטן שיחלוף ואז ראיתי שזה לא עובר ופתאום היום נפל האסימון, הבת שלי יודעת שאני לא מרשה לה בשום אופן לראות תוכניות של משפחות בשום צורה אבל היום כשהתקלחה ולא הסכימה להישאר לבד שאלתי אותה אם היא ראתה משפחת טרסוב את הפרק עם האופניים (ולא היה לי מושג על מה אני מדברת). היא ישר הקיאה את זה 'כן אמא הייתי אצל  חברה לפני חודשיים והיא ראתה אז ראיתי איתה'".

"לצערי, אין לי שליטה על מה שהיא רואה כשהיא לא בבית, אחרי זה דיברנו על זה בסלון ואח שלה שאל אותה מה כל כך מפחיד אז היא אמרה שיש שם מישהו שגונב להם אופניים ואז יש חושך ואז מגיע שליח פיצה וכתוב על מגש הפיצה 'אני יודע איפה אתם נמצאים'. בקיצור סרט אימה לילדים. אני בת 38 ולא מסוגלת לראות סרטי אימה. הסיבה שאני לא מוכנה שתראה את המשפחות האלו זה כי התכנים שלהם רדודים אבל להפחיד את הילדים עם סצנות של סרטי אימה את זה לא דמיינתי, ישבתי מאוחר יותר לצפות במה מדובר ובחיי שהספיקה לי דקה של צפייה להבין את רמת הביזיון, אז בבקשה אמהות יקרות בתקווה שהילדים שלכן עוד לא נחשפו לתכנים האלו פשוט תחסמו אותם כדי למנוע את הצרה של מה שקורה אחרי שהם נחשפים לזה ואם הצלחתי להציל מהזוועה הזאת אפילו ילד אחד אז אני את שלי עשיתי".

 

משפחת טרסוב (צילום: עופר חן)
משפחת טרסוב | צילום: עופר חן

נעמה, אשת תקשורת, אוהבת את המשפחה, אבל מסויגת מהתכנים. "משפחת טרסוב הם משפחה חמודה אבל חלק מהתכנים שלהם לא מתאימים לילדים. יש כמה פרקים על גנב אופניים מסתורי שבאיזשהו שלב חוטף את האבא עם רדת החשיכה והאמא נותרת מפוחדת באוטו עם ילדיה תוך כדי שהיא מנסה למצוא את האב. אם זכרוני אינו מטעני צוין בסרטון למעלה שהתוכן מיועד לגיל מסוים ומעלה כך שהם מכוסים בקטע הזה".

מעבר לפרק המסוים הזה, נעמה מספרת שביקשה מבתה בת החמש להפסיק לצפות בסרטונים כיוון שילדי משפחת טרסוב מקבלים מתנות על בסיס יום יומי בסרטונים.

"אגב, יש עוד משפחות כאלה על אותו הקונספט (משפחת ספיר, משפחת אליהו, משפחת ליופריו) . רוב התכנים הם אתגרים שחלקם לא חינוכיים והילדים שלנו ממש רוצים לנסות גם או ביקורים בחנויות צעצועים גדולות בהן ילדי המשפחות שהם כוכבי רשת מקבלים כל מה שהם רוצים בחנות. אין ספק שזה נותן מעט שקט להורה המותש כשהילד מהופנט בתוך המסך אך בסופו של דבר זה שורט את ילדינו בענק".

מורן טרסוב מסרה התגובה: " משפחה אהובה ויקרה שלנו! אנחנו משפחה, לא רק משפחת טרסוב, כולנו. וככאלה, אנחנו עוברים קשיים ופותרים אותם, יחד.

באהבה, בחיבוק, בחיבור, ברגישות! אנחנו ערים בימים האחרונים לפניות שעולות מצדכם ההורים, ואנחנו עובדים על התאמות כדי לענות על הצורך שהעליתם.

בשבע השנים האחרונות אתם חלק מאתנו! משגרת היום יום שלנו, מהרגעים הטובים, השמחות, ההתרגשויות, ועד לרגעים המאתגרים וההתמודדויות היום יומיות. כידוע לכם המטרה שלנו היא לייצר תוכן איכותי, ערכי, מרגש, וגם בידורי לכל המשפחה, ואם חלק מהתכנים נמצאו כבעייתיים או מפחידים, אנחנו כהורים לילדים קטנים נהיה הראשונים שקשובים לכך ונפעל בהתאם. אוהבת אתכם".