אין תמונה
מנציח סטריאוטיפים?
ילדים נמשכים מאוד לגיבורי על. לא פעם ניתן לראות אותם מעופפים בבית עם גלימות ומפעילים כוחות על מגוונים בעזרת הדמיון, ובעיקר בעזרתן של הדמויות מהן שאבו את ההשראה, אותן לרוב פגשו בתכניות הטלוויזיה, הקומיקס והסרטים. כעת, מחקר חדש מבקש לצנן את התלהבות העל הזו ומתריע שסופרמן וספיידרמן עושים נזק לילדים ומנציחים סטריאוטיפים מגדריים עתיקים ומגבילים.

>> לעמוד הפייסבוק "להיות הורים טובים" כבר הצטרפתם?

כמה בנות צופות בגיבורי על?

"תכניות מסוג זה תורמות למה שאני מכנה היפר-גבריות בחברה שלנו", אומרת החוקרת הראשית שרה קוין מאוניברסיטת בריגהם יאנג שבמדינת יוטה. "על אף שגיבורי העל מעצימים את הילדים, הם מעצימים גם התנהגות אגרסיבית וקשוחה מצדם. הם גם מורים לילדים הקטנים להחביא את רגשותיהם ולשמור אותם עצורים. אמריקה תשנא את המחקר שלי כי היא משוגעת על גיבורי על, ואני מסייגת ואומרת שיש בהם גם יופי של ערכים, כמו לעזור לחלש ולהתעקש על מה שחשוב לך".

במסגרת המחקר שאלו החוקרים את הוריהם של 134 ילדים שאלות על התנהגותם של בני ה-3-6 שלהם במהלך תקופה של שלוש שנים. החוקרים גילו, ולא הופתעו, שבנים נוהגים לצפות בתוכן של גיבורי על יותר מבנות, גם בסרטים וגם בתכניות טלוויזיה. רק עשרים אחוזים מהבנים מעולם לא צפו בגיבורי על ועשרים אחוזים מהם צפו בהם בקביעות. כמעט מחצית מהבנות נחשפו לגיבורי על פעם אחת או כלל לא נתקלו בהם, ורק שני אחוז מהבנות צפו בהם באופן קבוע. הבנים שצפו בגיבורי העל בקביעות נטו יותר לשחק במשחקי דמיון הכוללים כלי נשק כמו אקדחים או חרבות ונטו יותר למשחקי בנים סטראוטיפיים כמו היאבקות ולחימה. על בנות החשיפה לגיבורי העל לא השפיעה הרבה מבחינת סגנון המשחק, למרות שהמיעוט שכן צפו בגיבורי העל בקביעות גם הן שיחקו יותר בכלי נשק.

"יש כל כך הרבה דגש על איך משפיעות נסיכות דיסני על הבנות של ימינו", אומרת קווין. "רציתי לברר מהי השפעתם של גיבורי העל על הבנים. אי אפשר להתחמק מעולם גיבורי העל אצל בנים בגילאי הגן. זו תרבות שלמה והילדים משוגעים על זה. אין מסיבת יום הולדת של בנים שהנושא הזה לא נמצא בה. אני מעוניינת להמשיך ולחקור מה ההשפעה של העניין הזה בהמשך הדרך. אנו מאמינים, כחוקרים, שכאשר אנשים נטמעים מגדרית עמוק בסטריאוטיפים יש לכך תוצאות בעייתיות, ונטייה גדולה יותר לאלימות. אני הייתי מאוכזבת, כאם לילד בגיל גן בעצמי, כשגיליתי שאין כל השפעה להורים. גם הוריהם של ילדים שצפו יחד איתם בתכנים והתערבו והבהירו את הנושאים האלה לא הצליחו ליצור כל שינוי בסטריאוטיפ שנוצר".

"הורים לא צריכים לסלק את פיג'מת באטמן מהבית בינתיים", מרגיע כריס פרגסון, פסיכולוג המתמחה באלימות במדיה באוניברסיטת פלורידה והשתתף במחקר. "אין פה הוכחה שיש לעניין השפעה על בריאותם הנפשית או יציבותם הרגשית של הילדים. יש עוד השפעות להתנהגויות אלימות. ישנה גם נטייה גנטית לאגרסיביות ומשיכה למחוזות ה'גבריים'. יש השפעה למדיה, אין ספק, אבל זו לא ההשפעה היחידה. להורים ולסביבה יש המון מקום להשפיע ולתת עוד זוויות ואפשרויות על התפקידים וההתנהלות בעולם האמיתי. ישנו ויכוח עתיק בין פסיכולוגים לגבי כלי נשק כמשחק, האם הם טובים או רעים לילדים, אך כך או כך, זהו משחק שנהוג בין ילדים משחר ההיסטוריה, יש לכך זכר אפילו במצרים העתיקה. אני מציע שהורים ישמרו על שיקול דעת ויקיימו איזונים. כמו כן, לא צריכים להראות לילדים סרטים שאינם מתאימים לגיל שלהם. סרטי באטמן החדשים מתאימים לגיל 13 ומעלה. אין סיבה שילדים קטנים יצפו בהם".

>> הורים, הילדים מבחינים שאתם משקרים