שיכורים נוהגים (צילום: istockphoto)
"חוסר המעש גורר שוטטות ושתיית אלכוהול" | צילום: istockphoto
לילה, הילדים שלנו מסתובבים ברחובות ואנחנו לא יכולים לעצום עין במיטה מרוב דאגה. שתייה, אלימות, ונדליזם, שוטטות ומפגעי רעש הם רק חלק מהבעיות שנגרמות כתוצאה מהשעמום של בני הנוער בחופשת הקיץ. אולם יש מי שהחליט להילחם בכך: עיריות ברחבי הארץ, בשיתוף גופים שונים והורים מתנדבים מנסים להתמודד עם התופעה באמצעות אירועים מיוחדים ופעילויות שמתקיימים בחודשי הקיץ במטרה להוציא אותם מהגנים הציבוריים.

"תופעת חוסר המעש של בני הנוער לעיתים קרובות גוררת שוטטות ושתיית אלכוהול, שלא פעם נגמרים באלימות וונדליזם". אומר דורון נהרי, מ"מ מנהל אגף חברה וממונה על הנוער בעיריית ירושלים. "אין זה אומר חס וחלילה שבני הנוער בירושלים מועדים לפורענות, אלא שכמו בני נוער אחרים ברחבי הארץ צריך לדאוג להם לפעילויות".

עיריות רבות מפעילות את המועדניות עד שעות הלילה המאוחרות בחודשי הקיץ, מארגנות מתחמי זולות ברחבי העיר, מאירות את מגרשי הספורט עד השעות הקטנות ועוד. אז כדי שהנער או הנערה שלכם לא יגידו "אין לי מה לעשות" ריכזנו עבורכם את מגוון הפעילויות היומ-יומיות בשש ערים גדולות ברחבי הארץ:

ירושלים: מתחם זולות בכיכר החתולות

מחלקת הנוער בעיריית ירושלים מפעילה במהלך הקיץ את התכנית "לילות לבנים" שמציעה במהלך חודשי הקיץ כ-500 פעילויות ברחבי העיר, כפעמיים-שלוש בשבוע. זאת כמובן, מלבד המסיבות הגדולות ואירועי סוף השבוע שהעירייה עורכת. מה בתכנית? במהלך כל השבוע הקרוב יוקם במרכז העיר מתחם זולה בכיכר החתולות. בשכונת קטמון יפעל מועדון הנוער עד מאוחר ביום ראשון, בשני מחכה לכם שם סדנת סושי, בשלישי נסיעה לסופרלנד וברביעי ערב קולנוע. לפרטים נוספים על השכונות בהן נערכות הפעילויות וגם על המסיבות הגדולות שעוד ייערכו בירושלים כנסו לדף הפייסבוק 'נוער ירושלמי'.

תל אביב: ערבי סרט ושחייה

בעיר ללא הפסקה תל אביב גם הבינו כי יש להיות יותר קשובים לצרכים של בני הנוער. "יש נוער נפלא בתל אביב-יפו", אומרת מיכל עובד, מנהלת תחום תוכן חברתי ואירועים מהמחלקה לנוער וצעירים. "אבל מן הסתם הפיתויים והסיכונים גדולים בגיל הזה. אנחנו רוצים לתת להם את המענה הבטוח והמוגן. שבן נוער מגיע לגינה ופוגש ניידת של 'שיחה לילית' הם יושבים על נרגילה, המתנדבים כמובן לא יעודדו אותם לעשן אבל יתמקדו בלתת להם אוזן קשבת". 
בלילות שני ועד חמישי, יוצאים חברי 'שיחה לילית' למוקדי ההתקהלות המוכרים של בני הנוער ברחבי העיר. מצוידים במחצלות, עוגיות, שתייה חמה וגם משחקי חברה. התגובות לדברי עובד חיוביות. "מאוד הורגש שהנוכחות שלנו שם בעצם הורידה לגמרי את הפוקוס משתיית האלכוהול, שיכלה בקלות להיות המרכז של הערב שלהם, וגרמה לרובם להיות איתנו במקום", ציין אחד המתנדבים בפרוייקט.
מעבר לכך מתקיימות במרכזי הנוער השכונתיים תכנית קיץ לבני נוער בשעות הערב והלילה והיא כוללת ערבי סרט, ערבי שחייה, סדנאות ועוד. לפרטים נוספים והרשמה פנו למרכז הקהילתי הקרוב לביתכם, או כנסו לדף הפייסבוק 'נוער תל אביב יפו'.

ראשון לציון: שיעור קראטה לילי

נערים בשיעור אמנויות לחימה בראשון לציון (צילום: דוברות עיריית ראשון לציון)
רעיון שנלקח מתכנית שיומשה בגנים הציבוריים ביפן. נערים בשיעור אמנויות לחימה בראשון לציון | צילום: דוברות עיריית ראשון לציון
אחת לשבוע, ביום שלישי, ימתין לבני הנוער מדריך נוער מטעם "הרשות העירונית למלחמה בסמים ואלכוהול" לשלוש שעות של אימונים באומנויות לחימה, בגן העיר. בעירייה מוסרים כי הרעיון המקורי מבוסס על תוכנית מוצלחת שהחלה בגנים הציבוריים ביפן. בנוסף, 15 מגרשי ספורט במוסדות חינוך ברחבי העיר יהיו מוארים עד השעות הקטנות של הלילה. כמו כן, הסקייטפארק החדש יהיה פתוח למחליקים שבעה ימים בשבוע, מ-11:00 בבוקר ועד שלוש לפנות בוקר, ומדריכים חברתיים יהיו במקום בכל שעות הפעילות. הפעילויות הללו הן חלק מתכנית "לילות אקטיביים" המיועדת לבני נוער בשישה איזורים בעיר: מרכז הנוער באלנס, המרחב בקרית גנים, מרכז הנוער בנחלה, הבית למדע ועמדה ומועדון נחשונים בקרית ראשון. במסגרת התכנית מתקיימות גם הרקדות, פעילויות ספורט, טורניר כדורגל, ערבי פלייסטיישן, ערבי בישול, מופעי להקות צעירות ופעילויות רבות נוספות לשעות הקטנות של הלילה. פרטים נופסים ניתן למצוא באתר 'צעיר ראשון' ודף הפייסבוק 'צעיר ראשון'.

חיפה: סטנד-אפ בחמישה שקלים

גם בחיפה הרציונאל הוא ברור. " אנחנו מציעים מגוון פעילויות ובילוי לשעות הפנאי לבני הנוער בעיר חיפה, בדגש על פעילות במסגרת בטוחה, שתתן תחליף לשעמום ולשוטטות ברחוב", אומרים לנו במשרד הדוברות. אז מה קורה בחיפה?  טורנירי ספורט בתחומים שונים (פינג-פונג, כדורגל, כדורסל ועוד), נסיעות למוקדי אטרקציה (פארק מים, קיאקים, לונה גל ועוד) סדנאות וסמינרים (ג'אגלינג, בישול, גרפיטי ועוד) ומתחם לילי אשר פועל אחת לשבוע עד לשעות הקטנות של הלילה. בנוסף, פעם בשבוע מציעים ברחבי חיפה סרטים ומופעי סטנד-אפ בעשרה עד חמישה עשר שקלים בלבד. מגוון הפעילויות יתרחשו באזורי העיר השונים בהתאם לצרכים של בני הנוער באותו אזור. כמו כן, נערכות מסיבות ברחבי העיר כאשר ארוע השיא יהיה 'עיר הנוער'. פרטים נוספים על הפעילויות ניתן למצוא במרכזים הקהילתיים או אתר עיריית חיפה ודף הפייס בוק שלה.   

פתח תקווה: מתחם צ'ילאאוט

"מפגישה שערכנו עם סיירות הורים הם ציינו בפניינו כי בשכונת אם המושבות ישנה תופעה של בני נוער שמסתובבים ועושים צרות בשעות הלילה", אומר צליל נזר, מנהל האירועים באגף הנוער. "ליד השכונה יש חורשה, אז החלטנו להביא לשם מקרן ענק ובכל יום-יומיים אנחנו מקרינים שם סרטים. לאט לאט בני הנוער החלו להגיע וכיום הם מגיעים לחורשה גם כשאין סרטים כי הם ראו שזה מקום שכיף להיות בו".
מעבר לכך פועל במקום, בימי שני ושלישי, מתחם צי'לאאוט עם ספות, מחצלות ומוזיקה טובה. נערכות שם סדנאות ומגוון פעילויות על ידי חיילים מגרעין נח"ל ורכזי בתי נוער מרחבי העיר. המתחם יפעל  בין השעות 21:00 ועד 02:00. בימי ראשון ורביעי יפעלו גם בתי הנוער ברחבי העיר עד השעה 02:00, ויציעו לבני הנוער מגוון פעילויות. לפרטים נוספים פנו לדף הפייסבוק 'נוער וצעירים באגף הנוער'.

באר שבע: טורניר כדורגל

גם בבאר שבע דואגים לפעילות לבני הנוער ולפיקוח עליהם. כלל מגרשי הספורט ברחבי העיר מוארים עד אחת בלילה, ניידות 'ג'מילה' המופעלות בשיתוף עם הרשות למלחמה בסמים מסיירות בפארקים ובמוקדי התקהלות של בני נוער ומביאות עד אליהם ערכות הפעלה הכוללות טאבונים לאפיית פיתות, סרטים, משחקי שולחן ועוד. מועדני הנוער ברחבי העיר פועלים בימים ראשון עד חמישי מהשעה חמש בערב ועד 12 בלילה. כמו כן, במהלך הקיץ מתקיים טורניר קט רגל בהשתתפות כ-30 קבוצות, פעמיים בשבוע, ששיאו משחק הגמר שייארח את שחקני הפועל באר שבע. מלבד זאת,  ניתן למצוא באתר 'כיוונים', החברה לתרבות הפנאי בבאר שבע, מגוון פעילויות נוספות, וכרטיסים מסובסדים לקולנוע ולבאולינג בעשרה עד חמישה עשר שקלים.

>> ולילדים הקטנים: 13 פעילויות מקוריות לחופש הגדול