התפתחות בחקירת פרשת החשד להתעללות בפעוטון ברמלה: אחת הסייעות בגן נשברה בחקירתה והחלה לספר לחוקרים על מעורבות שאר הסייעות החשודות בהתעללות בילדי הגן במשך תקופה ארוכה.

בתחילה הסייעת שנעצרה הכחישה את המעורבות שלה ושל שאר הסייעות ומנהלת הגן בהתעללות בילדים, אבל ביממה האחרונה נשברה ומסרה גרסה מפורטת על השתתפותן של חלק מהסייעות במעשי ההתעללות.

"המצפון מייסר אותי, החלטתי שאני לא שותקת יותר ומספרת כל מה שקרה בגן. קרו שם דברים איומים", הפתיעה הסייעת את החוקרים. "אני לא קשורה לאותם מעשים. מעולם לא הרמתי יד על אף ילד. ראיתי דברים קשים ולצערי שתקתי".

למרות זאת, חוקרי המשטרה חושדים כי גם הסייעת שהחליטה לשבור את קשר השתיקה הייתה מעורבת לכאורה בחלק ממעשי ההתעללות שהיו בגן. עד כה התמקדה ההגנה של הסייעות בנושא הסרטונים המתעדים את המעשים הקשים שהתרחשו בגן והשאלה האם מדובר בראיות שניתן להציג בבית המשפט. אולם עדותה של הסייעת תקשה עליהם להתמודד עם טענות כאילו לא הייתה התעללות.

הורי ילדי הפעוטון ברמלה מפגינים מול בית המשפט (צילום: רעות עוזיאל)
הורי הילדים מהפעוטון סמוך לבית המשפט | צילום: רעות עוזיאל

בעקבות ההתפתחות בחקירה נעצרה סייעת נוספת מהפעוטון. במהלך הלילה (בין רביעי לחמישי) נחקרה באזהרה הסייעת בת ה-27 בחשד לאי דיווח, ושוחררה למעצר בית בן חמישה ימים בתנאים מגבילים. מעצרה של הסייעת הנוספת מעלה את מספר הסייעות החשודות ל-8, ואליהן מתווספים בעלת הגן ובן זוגה.

הבוקר הבוקר האריך בית המשפט את מעצר כל החשודים במקרה בשבעה ימים. "אנחנו עובדים 24/7 סביב התיק. עשרות שעות של צפייה בחומרים. אנחנו צריכים לזהות את החשודות ולזהות את הקורבנות", אמר נציג המשטרה בדיון.

"לא מצאתי כל מקום לאבחן בין החשודות", אמרה השופטת דיבון סגל. "מדובר בפרשייה במסגרתה הייתה אלימות מתמשכת לעיני העובדים במקום. מדובר באלימות שיטתית בגילאים הללו, ריבוי המקרים וריבוי המעורבים מלמדים על מסוכנות. עילת מעצר הן של מסוכנות ושיבוש. ביחס להתקדמות החקירה, יש מאמץ של המשטרה לקדם לחקירה, רק אמד נעצרו שתי סייעות נוספות, קיימים סרטונים, מאות סרטונים. מבינה מדוע לא עלה בידי החוקרים לסיים את החקירה".

"יש נכון לעכשיו די ראיות להגשת כתבי אישום נגד מרבית המעורבים בפרשה אבל אנחנו אוספים עוד ועוד ראיות. מדובר ככול הנראה על עשרות מקרי התעללות באופן שיטתי", טוען גורם במשטרה, "זו חקירה מורכבת מאוד כי צריך לברר מה היה חלקן של כל אחת ואחת מהמעורבות". במשטרה לא שוללים לגייס מקרב הסייעות עדת תביעה או מדינה על פי ההתפתחויות בתיק.

ליטל ברסי, מנהלת הגן מרמלה‎
ליטל ברסי, מנהלת הגן

את המראות הקשים שנראים בסרטונים תיאר מני חרתי, שבנו היה בפעוטון: "יש סרטון שזוג סייעות יושבות על הרצפה וזורקות על הילדים חבילות של מגבונים והילדים צריכים לרוץ ולהביא להם שוב ושוב תוך כדי שהם מסתירים את הפנים שלהם כדי שלא יפגעו. במקרה אחר גננת מרביצה עם מגב לגב של ילד, סייעת זורקת ילד על טרמפולינה והטרמפולינה נשברה, מכסים ילד עם חיתול בד וגוררים אותו ברצפה, גננת עוברת ומביאה חמש כאפות כאילו היא בתחרות איגרוף, ילד משחק עם הפנים לקיר והגננת דוחפת אותו והוא נמעך אל הקיר ונופל על הרצפה, גננת דורכת על ראש של ילד כי הוא לא רוצה לישון".