קאיה - איפה ילדים ישנים (צילום: Telegraph)
קאיה מטוקיו. רוצה להיות קריקטוריסטית | צילום: Telegraph

אם היה מתדפק צלם על דלתכם ומבקש לתעד את הילד שלכם ואת חדר השינה שלו, הייתם ודאי תוהים: זה חדר סטנדרטי לגמרי, מה כל כך מעניין פה? אז זהו, שבעולמנו, כשפותחים טיפה את הזום בעדשה, רואים שאין דבר כזה סטנדרטי, ומכל סביבת שינה אפשר ללמוד לא מעט על עולמו של הילד שחי בה.
"איפה ילדים ישנים" הוא שמו של ספר חדש של הצלם ג'יימס מוליסון, שיצא לטיול מסביב לעולם על מנת להביא תמונות של ילדים בני 9-15 מארה"ב, מקסיקו, ברזיל, אנגליה, איטליה, קנייה, סין, הודו, נפאל ואפילו ישראל והגדה המערבית.

כל צמד תמונות מראה את הילד ואת סביבת השינה שלו (לא תמיד מדובר בחדר שינה כפי שאנחנו מכירים אותו), ומתחת לכל צמד תמונות ישנו הסיפור האישי של הילד. הספר צולם במשך ארבע שנים במימון קרן "SAVE THE KIDS" והוא מכוון לקוראים צעירים, על מנת לייצר בהם סקרנות והזדהות עם מה שקורה במקומות שונים בעולם.

קאיה מיפן: חדר מלא בובות

קאיה, בת ארבע, מתגוררת עם הוריה בדירה קטנה בטוקיו שביפן. החדר שלה מלא, מהרצפה ועד התקרה, בבובות ובבגדים. אמא של קאיה תופרת לה את כל השמלות. לקאיה יש 30 שמלות ו-30 זוגות נעליים. יש לה גם הרבה פאות. כשהיא הולכת לגן היא צריכה ללבוש תלבושת אחידה. המאכלים האהובים עליה הם בשר, תפוחי אדמה, תותים ואפרסקים. כשתגדל היא רוצה להיות ציירת קריקטורות.

ג'סמין מארה"ב: מלכת יופי סדרתית

יסמין - איפה ילדים  (צילום: Telegraph)
ג'סמין מארה"ב. זוכה סדרתית בתחרויות יופי | צילום: Telegraph

ג'סמין – המכונה ג'אזי, בת ארבע מקנטאקי, ארה"ב, חיה בבית גדול עם הוריה ושלושת אחיה. הבית שלה ממוקם באמצע חווה. חדרה מלא בכתרים ובפרסים שבהם זכתה בתחרויות יופי שונות. היא השתתפה כבר במעל מאה תחרויות שונות, ומדי יום היא מתאמנת לקראת תחרויות נוספות עם מאמן אישי. כשתגדל, ג'אזי רוצה להיות כוכבת רוק.

דונג מסין: כל המשפחה בחדר אחד

 דונג - איפה ילדים 
 (צילום: Telegraph)
דונג. אוהב לכתוב ולשיר | צילום: Telegraph

דונג, בן תשע, חי במחוז יונאן שבדרום מערב סין עם הוריו, אחותו וסבו. הוא חולק את חדר השינה עם אחותו ועם הוריו. למשפחה חלקת אדמה קטנה המספיקה לגידול מספיק אורז וקנה סוכר כדי שיהיה להם מה לאכול. בית הספר של דונג נמצא במרחק 20 דקות הליכה מהבית. דונג אוהב לכתוב ולשיר, וכל יום הוא מבלה שעה בהכנת שיעורי בית ושעה בצפייה בטלוויזיה. כשיגדל, דונג רוצה להיות שוטר.

דוהא מישראל: הצבא הרס את בית המחבל

דאוהה - איפה ילדים ישנים (צילום: Telegraph)
דוהא. תמונת אחיה על הקיר | צילום: Telegraph

דוהא, בת עשר, חיה עם הוריה ו-11 אחיה במחנה פליטים פלסטיני בחברון, בגדה המערבית. היא חולקת חדר עם חמש אחיותיה. דוהא הולכת לבית הספר שנמצא במרחק עשר דקות נסיעה. כשתגדל היא רוצה להיות רופאה. אחיה, מוחמד, היה מחבל מתאבד שהרג 23 אזרחים ישראלים בשנת 1996. לאחר מכן הצבא הישראלי הרס את בית המשפחה. לדוהא יש תמונה של מוחמד, אחיה, על הקיר.

צביקה מישראל: בלי עיתונים וטלוויזיה

צביקה  - איפה ילדים ישנים (צילום: Telegraph)
צביקה. אוהב לקרוא בתורה | צילום: Telegraph

צביקה, בן תשע, חי בדירה קטנה בביתר עילית, התנחלות חרדית בגדה המערבית, ליד בית לחם. בעיר גרים 36,000 חרדים. עיתונים וטלוויזיה אסורים בכל העיר. לרוב המשפחות בעיר יש תשעה ילדים בממוצע, אבל לצביקה יש רק אחות אחת ושני אחים, איתם הוא חולק את חדר השינה. מסיעים את צביקה לבית הספר בהסעה למרות שמדובר בנסיעה של שתי דקות בלבד. צביקה הולך לספריה בכל יום ונהנה לקרוא בתורה. הוא אוהב גם לשחק במשחקים דתיים במחשב. כשיגדל הוא רוצה להיות רב, והמאכלים האהובים עליו הם שניצל וצ'יפס.

אינדירה מנפאל: מזרון על הרצפה

אינדירה - איפה ילדים ישנים (צילום: Telegraph)
אינדירה. עובדת במחצבה עם עוד 150 ילדים | צילום: Telegraph

אינדירה, בת שבע, גרה עם הוריה, אחיה ואחותה ליד העיר קטמנדו שבנפאל. בבית שלה יש חדר אחד שבו מזרון אחד ומיטה אחת. הילדים חולקים את המזרון שעל הרצפה. אינדירה עובדת במחצבה האזורית מגיל שלוש. המשפחה עניה מאוד, לכן כולם מוכרחים לעבוד. במחצבה עובדים 150 ילדים נוספים. אינדירה עובדת במשך שש שעות בכל יום, ואז עוזרת לאמה עם מטלות הבית. היא גם הולכת לבית הספר שנמצא במרחק 30 דקות הליכה מביתה. המאכל האהוב עליה הוא אטריות. כשתגדל, היא רוצה להיות רקדנית.

רואתי מקמבודיה: בתוך מזבלה ענקית

רואטי - איפה ילדים ישנים (צילום: Telegraph)
רואתי. אוכל ארוחה אחת ביום | צילום: Telegraph

רואתי, בן שמונה, חי מחוץ לעיר פנום פן שבקמבודיה. ביתו ממוקם בתוך מזבלה ענקית. המזרון של רואתי עשוי מצמיגים ישנים. חמשת אלפים אנשים נוספים חיים ועובדים במזבלה. בשש בכל בוקר רואתי ומאות ילדים נוספים מתקלחים במוסד לצדקה לפני שהם מתחילים לעבוד בחיפוש בקבוקי זכוכית ופלסטיק הנמכרים לחברות מיחזור. ארוחת הבוקר שלו, אותה הוא מקבל בעבודה, היא בדרך כלל היחידה שיאכל כל היום.

תאיס מברזיל: גרה ב"עיר האלוהים"

תאיס - איפה ילדים ישנים (צילום: Telegraph)
תאיס. רוצה להיות דוגמנית | צילום: Telegraph

תאיס, בת 11, מתגוררת עם הוריה ואחותה בקומה השלישית של בניין מגורים בריו דה ז'ניירו, ברזיל. הם גרים ב"עיר האלוהים", שכונה שבעבר נחשבה רעה מאוד, בגלל אלימות של כנופיות וסמים. משנת 2002 חל שינוי לטובה. תאיס מעריצה של זמר פופ בשם פליפה דילון, ותולה תמונות שלו על הקירות. כשתגדל, היא רוצה להיות דוגמנית.

אלמוני מאיטליה: חשוף באמצע השדה

אנונימאוס - איפה ילדים ישנים (צילום: Telegraph)
הומלס אלמוני. כל משפחתו מקבצת נדבות | צילום: Telegraph

עבור הילד האלמוני הזה מפאתי רומא, איטליה, חדר השינה הוא מזרון חשוף באמצע השדה. המשפחה הגיעה מרומניה באוטובוס לאחר שקיבצה נדבות על מנת להשיג מספיק כסף לנסיעה. כשהגיעו לרומא התמקמו על אדמה פרטית וסולקו על ידי המשטרה. אין להם מסמכי זהות והם לא יכולים למצוא עבודה חוקית. הוריו של הילד מנקים שמשות מכוניות בצמתים. איש מבני משפחתו מעולם לא למד בבית ספר.

>> יש גם חדרים חלומיים לנסיכות

והכי חשוב: להתייחס לילדים בכבוד