אין תמונה
"אפשר לראות את החיים עם תינוק מזוויות שונות". משתתפת בתכנית

אוסרים על ילדכם לצפות בתוכניות ריאליטי מחשש שיחשפו בפניהם תכנים לא ראויים של אלימות ומין? מחקר של חברת המדרוג נילסן שהתפרסם היום ב"האפינגטון פוסט" קובע שאתם טועים. לפחות במקרה של סדרת הריאליטי "בת 16 ובהיריון", אחת התוכניות הנצפות ביותר בערוץ ה-MTV, המלווה בכל פרק נערה אחרת לאורך הריונה. לפי המחקר, התוכנית, שספגה קיתונות של ביקורות על הפיכתן של אימהות שילדו בגילאי העשרה לכוכבות טלוויזיה, הפכה דווקא לאמצעי המניעה היעיל ביותר בקרב בני נוער. לפי המחקר, מאז שנת 2010, התוכנית מנעה יותר מ-20 אלף לידות של אימהות בגילאי העשרה במדינה ואחראית להפחתה של 5.7% בשיעור הלידות בגילאים אלה.

"בת 16 ובהיריון" מלווה נערות בעודן "מנווטות את דרך החתחתים של גיל ההתבגרות, כאבי הגדילה, והמרידה, כל אלה תוך התמודדות עם ההיריון", להגדרת ערוץ MTV. בעקבות הצלחת הסדרה, החלו בערץ לשדר סדרה נוספת - "Teen Mom", שממשיכה לעקוב אחר האימהות הצעירות גם לאחר הלידה, בעודן מתמודדות עם אתגר גידול ילדיהם בגיל צעיר כל כך. נשמע כמו ההגדרה המילונית למילה "טראש"? ייתכן, אך מתברר שבדומה לחומרי דישון, גם ל"טראש" הזה יש יתרונות.  

"הצפייה בתוכנית מזכירה לי לקחת גלולות"

שיעורי הפוריות בגיל העשרה נמצאים במגמת ירידה בארצות הברית כבר מזמן. בין השנים 1991 ו-2008 למשל  חלה ירידה שנתית ממוצעת של 2.5 אחוזים. עם זאת, קצב הלידות של נערות בגילאים אלה בתקופה שבין מאי 2008 ול-2012  הואץ משמעותית ובעוד חלק נכבד מהסיבות לכך נעוצות במיתון בארה"ב, לפי המחקר – לתוכניות הטלוויזיה בנושא חלק משמעותי בשינוי.

מחקר של החוקרים מליסה קירני ופיליפ לווין מוולסלי קולג' שבחן את השפעת התוכניות על בני הנוער באמצעות ה"גוגל טרנדס" וסקירת תגובות של בני נוער ברשת בתגובה לתוכנית מאשש את הטענה: "הצפייה ב'בת 16 ובהיריון' מזכירה לי לקחת גלולות", היא דוגמא לאחד ההקשרים שבהם מוזכרת התוכנית בטוויטר, "בת 16 ובהיריון היא סוג נפלא של אמצעי מניעה. הבנות האלה עוברות גיהנום ומים רותחים בזמן שבחורים (מסוימים) עוברים את זה ללא כל צלקת. אני אוותר!", כותבת נערה אחרת. כמו כן, עורכי המחקר הבחינו בהתאמה בין כמות הציוצים והחיפושים בעניין הסדרה בין חיפושים אחר אמצעי מניעה, החיפושים הגוברים של המילים "הפלה" ו"אמצעי מניעה" אותרו באזורים בארה"ב בהם הסדרה פופולרית יותר.

כעת, מי שחשש בארה"ב שהסדרה תציג את ההורות בגילאי העשרה כתופעה פופולרית, מבין שהתוכנית דווקא השיגה תוצאה. הסדרה, ממחישה לצופים ובעיקר לצופות הצעירות כיצד יראו חייהן אם יביאו לעולם ילד בגיל כה מוקדם, מציגה בפניהן את הקשיים הכלכליים, את חיי החברה המוגבלים, את המחסור בשינה ובמקרים מסויימים גם  את בן הזוג הצעיר שמחליט שכל הסיפור "גדול עליו" ועוזב. "אמנם זכיתי בשתי מתנות נהדרות", אמרה למשל קיילין לוורי, בת 21 ואם לשניים, שבגיל 17 השתתפה בתוכנית ואפשרה ל-MTV ללוות אותה במהלך לידת בנה הבכור, "אבל עדיין אין לי תואר ראשון, קודם כל כי מעון יום זה נורא יקר ושנית – איך מאזנים בין לימודים לילדים קטנים בבית?"

>> מרתון תל אביב: הלימודים יבוטלו, ההורים זועמים

>> כך נכשלה התכנית למנוע מתלמידים לרכוש אלכוהול בדרך למחנות בפולין