הכל מוכן: מרשמלו ,קרשים ואש. המדורה נדלקה והלהבות משתוללת. זה הזמן לקחת צעד אחורה ולעניין את הקטנים בפעילות חברתית. אבל איך מעסיקים אותם (ואת עצמכם)? קבלו חמישה רעיונות, ועד שתסיימו אותם כבר תפוחי האדמה בטוח יהיו מוכנים:

משחקי חץ וקשת

אתר ההפעלות לילדים "את זה" מספק כמה רעיונות לבילוי סביב המדורה, כשאחד מהם הוא משחקי חץ וקשת.  ל"ג בעומר הוא חג שמתאים לזה בדיוק, ולא תמצאו ילד אחד שלא ישמח על ההזדמנות להכין סט משלו. בחרו יחד איתם ענפים יציבים שיוכלו לשמש כחיצים, ולבניית הקשת קחו ענף ארוך, גמיש ונקי מזרדים ועלים, וכופפו אותו ככל שניתן מבלי שיישבר. בין הקצוות קשרו גומי והנה לכם קשת משובחת. אפשר לשחק עם הילדים בקליעה למטרה או פשוט לעשות תחרות מי מצליח להעיף את החץ שלו הכי רחוק. חשוב: שימו לב שאף ילד לא עומד בטווח.

חגיגה אינדיאנית

אם ממש מתחשק לכם להשקיע, תוכלו לעשות מסיבת אינדיאנים. אל המדורה תוכלו להביא נוצות, בריסטולים, מספריים ושדכן, ולהכין יחד עם הילדים סרט לראש. אפשר גם להביא אודם שיצא משימוש ולצייר להם על הפנים פסים של אינדיאניים. אחרי זה תוכלו לערוך טקסים שבטיים ולרקוד מסביב למדורה. אם יש לאחד ההורים תוף או דרבוקה זה יהיה נהדר, אבל גם סתם סיר ומקל הולכים. לילדים הגדולים יותר אפשר לערוך אש לילה, טיול שבסופו קומזיץ עם מדורה שבה אוכלים מאכלי מדורה ומשחקים בחץ וקשת (ע"ע). אחד המבוגרים יכול להתחפש לצ'יף שיוביל את הילדים להרפתקאות. רעיונות נוספים לערב אינדיאני תוכלו למצוא בפורטל את זה.

תפוחי אדמה מדומים

טטי ארליך מהחוג הרפתקה בתנועה, מציעה משחק כייפי במיוחד. הביאו למדורה עיתונים ישנים ונייר כסף. את גזרי העיתונים גלגלו לצורת כדורים, עטפו אותם בנייר הכסף וצרו מהם תפוחי אדמה מדומים. קחו חבל או גומי וקשרו בין שני עצים (כמו רשת כדור עף). הורים יעמדו בצד אחד, הילדים בצד השני. הקבוצות צריכות לזרוק את תפוחי האדמה המדומים זה לזה. הקבוצה הראשונה שמצליחה לזרוק את כל הכדורים - מנצחת. אפשר להחליט על זמן קצוב שבסופו עוצרים וסופרים למי יש פחות תפוחי אדמה בשטח.

חישוק במעגל

מדובר משחק שמתאים לכל התכנסות חברתית ומצויין לבילוי סביב המדורה, מסבירה ארליך. ההכנות המוקדמות דורשות חישוק גדול מהבית, וזהו. עימדו במעגל גדול ואחזו ידיים. השחילו על ידו של אחד הילדים חישוקף שאותו הוא יצטרך להעביר לילד שעומד לצדו בלי לעזוב ידיים וכך הלאה. לא פשוט, אך משעשע. אם הפעילות היא לילדים מעל גיל שש אפשר לערוך תחרות בין כמה קבוצות, כשהקבוצה הראשונה שתעביר את החישוק בין כל הילדים מבלי לשבור את המעגל תנצח.

שירים סביב המדורה

מדורה היא הזדמנות מצוינת לשירה בציבור. כדי שהיא תהיה קצת יותר מעניינת, הכריזו בכל פעם על אות או מילת פתיחה, למשל ל"ג בעומר, ושירו לפי זה. אפשר גם לבצע תחרות בין ילדים שכבר יודעים לקרוא: ילד שר שיר והילד שממשיך צריך למצוא שיר שמתחיל באות האחרונה של השיר הקודם. עזרו להם והשתתפו בתחרות.

ל"ג בעומר (צילום: shutterstock_By Brilliant Eye)
הכי חשוב: הקשיבו לכללי הבטיחות | צילום: shutterstock_By Brilliant Eye

בטיחות קודם

כדי שנוכל ליהנות מהפעילויות החברתיות, עלינו לשמור על כללי זהירות סביב המדורה. מרכז בטרם פרסם הנחיות בטיחות שיעזרו לכם לעבור את החג בשלום:

 • ממנים מבוגר אחראי שילווה את תהליך הקמת המדורה, משלב איסוף הקרשים ועד סיום המדורה.
 • אוספים קרשים ללא מסמרים ודברים בולטים שעלולים להיחתך ולהיפצע מהם.
 • ממקמים את המדורה בשטח נקי מקוצים ומעשבים, במרחק ביטחון סביר ממבנים ומתקנים.
 • לא מבעירים מדורה מתחת לקווי חשמל וטלפון, בקרבת עצים ושיחים או מתקני דלק.
 • מוודאים שהמרחק מהמדורה השכנה מספיק גדול.
 • מגדירים גבול בטיחות למדורה מאבנים, כדי לסמן את הקו שאותו הילדים לא עוברים.
 • נועלים נעליים גבוהות ולובשים מכנסיים ארוכים וחולצה מתאימה להגנה על הגוף מפני גיצים וגחלים, וכן מעקיצות זוחלים ושרצים הנמשכים אל חום המדורה.
 • רצוי להצטייד בטלפון נייד שממנו אפשר יהיה להתקשר למכבי אש או אמבולנס בעת הצורך.
 • הצטיידו בתיק עזרה ראשונה.
 • החזיקו בקרבת המדורה שני דליי מים מלאים למקרה של התפשטות שריפה.
 • אל תשאירו את הילדים ללא השגחה אפילו לרגע, רגע זה הרבה זמן.
 • הרחיקו כל חומר דליק מהמדורה, כאשר אסור בתכלית האיסור להחזיק בקרבת האש מכלי דלק ו/או מכלי גז.
 • הפעלות ופעילויות לילדים עשו לצד המדורה ולא מסביבה.
 • את תפוחי האדמה והבצלים מומלץ להשחיל על חוט תיל. הכנסתם והוצאתם מהאש תעשה על ידי מבוגר. לפני הגשתם לילדים יש לוודא שהם אינם חמים מדי לאכילה, תפוחי אדמה ובצלים חמים עלולים לגרום לכוויות קשות בפה.
 • בסיום הקומזיץ: יש לוודא כיבוי מוחלט של המדורה על ידי שפיכת חול או מים.