בסיפורי הסינדרלה, נקודת התחלה נמוכה היא שמובילה בסופו של דבר להצלחה ולאושר. אך מחקר חדש, הראשון אי פעם לבחון את הנושא לעומק, מצא קשר ישיר בין ילדות מאושרת להצלחה כלכלית. החוקרים אף יוצאים בקריאה מדרבנת להורים: מדובר בהשקעה לטווח ארוך שאינה מצריכה מימון רב - אם תשקיעו היום בבית שמח, אתם עשויים להיות מתוגמלים היטב בעתיד.

אמא מרימה ומנשקת תינוקת מחייכת
תגרמי לו לצחוק עכשיו, כשיגדל זה ישתלם לך | צילום: Lev Dolgachov, Istock

"ממליץ להורים לטפח בית בריא רגשית"

המחקר, שמופיע בגיליון החדש של כתב העת של האקדמיה הבריטית למדע, התנהל תוך שיתוף פעולה בין הפקולטה לכלכלה באוניברסיטת לונדון לבין אוניברסיטת וורוויק. צוות החוקרים ניתח מידע שנאסף מ-15 אלף צעירים אמריקאים בגילאי 18 עד 35, ועקב אחרי השתלבותם בשוק העבודה.
התוצאות היו חד משמעיות, והראו בבירור שאלה שהציגו גישה חיובית לחיים והיו מאושרים בחלקם, הרוויחו בהמשך הרבה יותר כסף מחבריהם העגמומיים יותר. הסיבה לכך היא שאנשים בעלי גישה חיובית הם לרוב יותר בטוחים בעצמם, נוטים יותר לסיים דברים שהתחילו בהם, משיגים בקלות רבה יותר עבודה ומקבלים קידום מהר יותר. כך למשל, נמצא שבני 22 שהצהירו שהם מאושרים, היו כעבור שבע שנים בעלי משכורת גבוהה בכ-2,000 דולר יותר מחבריהם שהצהירו כי הם מאושרים פחות.

"לממצאים אלה יש השלכות חשובות שכדאי להתייחס אליהן", אומר ד"ר ז'אן עמנואל דנב, מומחה במדע התנהגותי, שעמד בראש צוות החוקרים. "יש פה קשר משמעותי בין הצלחה לבין אושר בילדות, כשניכר שהאושר מביא את ההצלחה, ולא להפך. הוא הקודם, ובתי ספר וכל המערכות התומכות - כולם צריכים להיות מודעים לכך. המחקר מראה באופן ברור כי בריאותו הנפשית והכללית של ילד ומצבו הטוב בבית - הוא המפתח להצלחה בעתיד. אני ממליץ להורים לטפח בית בריא רגשית, סביבה בה צרכי הילדים מסופקים ונענים היטב".

ד"ר דנב מסייג כי ילד אחד במשפחה יכול להרגיש מאושר בעוד אחר חש עגמומי. כמו כן, יש לא מעט סיבות חיצוניות שמשפיעות על רמות האושר של הילד; "קורה לא מעט ששני אחים מאותו בית מדווחים על רמות אושר שונות", הוא מפרט, "ובכל זאת נמצא קשר חזק בין אושר לעושר, שחוצה רמות סוציואקונומיות, אייקיו ותרבויות".

"אושר יכול להיות גם תכונה מולדת"

"מי שטוב לו ושמח, משרה סביבו אווירה טובה בכל מקום שאליו ילך", אומרת המטפלת המשפחתית עדן גנור. "מובן שחשוב להעניק לילד את הטוב ביותר שניתן, אך עם זאת - יש משהו מעט תוקפני במחקר שכזה, שכביכול מאשים את ההורים במידה והילד כשל להיות בעל גישה אופטימית לחיים ומצליח כלכלית.

"בל נשכח שפעמים רבות מדובר באופי מולד. ישנם ילדים רציניים יותר ופחות, ואפילו תינוקות שמחים יותר מאחרים. לאותה אם יכולים להיוולד שני ילדים בעלי טמפרמנט שונה, וראיתי כבר תאומים כאלה. כדאי בהחלט להשתדל ולהנחיל חיוביות, איזון וקלילות באווירה הביתית, אך מנסיוני יש לא מעט דברים שהילד מביא לעולם מתוכו, שלא באמת ניתן לשלוט בהם".

>> לעמוד הפייסבוק "להיות הורים טובים" עשיתם לייק?

>> נמצאה נוסחה: כך תדעו אם התינוק יגדל להיות ילד שמן