בניגוד לילדים אחרים בכיתה ג׳, ובטח שבניגוד למרבית ילדי כיתה ג׳ שיודעים לשחק שח, טאני אדוומי עבר בתקופת חייו הלא ארוכה תלאות שיכולות למלא ספרים וסרטים. הסיפור שמתחיל מהימלטות מחיים בלתי אפשריים, עובר דרך תלאות ונחיתה ברחובותיה הקשוחים של ארה״ב, מסתיים באורות הזרקורים של כל תוכניות הבידור בארה״ב, במלגות ובקמפיין גיוס כספים משנה חיים.

טאני מדהים את עולם השח הבינלאומי, והוא כרגע אחד מאלופי העולם המובילים לגילו. רק בשבוע שעבר ניצח טאני 73 שחקנים מנוסים אחרים, הטובים לגילו במדינת ניו יורק, והיה הילד הראשון בעולם שניצח בתחרות כזו בנסיון הראשון שלו, אי פעם. ״החוכמה שלו, היכולת, הלמידה, זה משהו לא נורמלי,״ מספר בגאווה המאמן ראסל מקופסקי, מצוות מורי בית הספר. ״מהר מאוד מרגע שנכנס ללימודים אצלנו הוא הפך לתלמיד הטוב בכיתה.״


את כל ההישגים הללו השיג הצעיר המבריק בזמן שהוא והוריו חיים במוסד מחסה להומלסים, בתנאים קשים. המשפחה ברחה מניגריה בשנת 2017, בגלל מתקפת טרור, וטאני איבד בני משפחה וחברים. ״אני לא רוצה לאבד עוד אנשים שאני אוהב,״ אומר הילד הרגיש. המשפחה מנסה לקבל מעמד פליטות קבוע, ובינתיים יעשו הכל על מנת לדאוג לבנם לכל צרכיו, כולל השכלה טובה. ״אנחנו מאושרים שהאל העניק לו אפשרות ושם אותו בבית ספר שרואה עבורו עתיד,״ אומרת האם המאושרת אולווטוין אדוומי.

הכל נראה אפשרי כרגע עבור המשפחה המסורה הזו. עורכי דין מייצגים אותם כעת פרו בונו, על מנת להשיג להם מקלט מדיני, ועמוד מימון המון נפתח עבורם, על מנת לתמוך בנכס השח מט הצעיר, שם נאספו קרוב למאה אלף דולר, סכום יפה בהחלט, ושני הדברים האלה יחד עשויים לשנות סופית את גורל המשפחה שעברה הרבה כל כך, ולהפוך אותה לסיפור הצלחה בינלאומי.