הילדה שהוכתה (צילום: באדיבות המשפחה)
ליהי, שהוכתה בבית הספר | צילום: באדיבות המשפחה

ליהי, ילדה בת תשע עם תסמונת דאון מפתח תקווה, הוכתה באורח קשה: דימום מהעין, דימום מהראש, ושטפי דם על כל הפנים  בבית ספר פרטי בבני ברק.

גינת, אמה של הילדה, מספרת שהמקרה אירע בצהרון של בית הספר, אלא שהוא נודע לה רק שתי דקות לפני השעה חמש אחר הצהריים. לדברי צוות בית הספר החבלות אירעו בעקבות מריבה עם ילדה אחרת.

"בהתחלה כאשר התקשרו אלי ואמרו לי שהילדה רבה עם ילדה אחרת הגבתי שהכל בסדר, וזה יכול לקרות אבל לא תיארתי לעצמי עד כמה המצב נורא עד אשר הגעתי וראיתי אותה. לכן גם קיבלתי שיחת טלפון מהמלווה של הבת שלי שאמרה לי: 'הבת שלך במצב לא משהו, חבולה ומדממת מהפנים'. כאשר ראיתי אותה נחרדתי וחשכו עיני", היא אומרת.

מבית הספר גינת ובתה הופנו לטיפול במיון, ומשם לעובדת הסוציאלית של בית החולים למשטרה. "משטרת פתח תקווה הגיבו שיש עומס, ומומלץ לא לפנות כרגע ושאנסה בפעם אחרת. עברנו למשטרת בני ברק, ושם קיבלו אותנו והבינו שמדובר בילדה חסרת ישע.  אני לא מבינה איך אף גורם מהצהרון לא חשב להרים טלפון, לשאול אם הכל בסדר, סך הכל  'מכה קטנה'. לאחר שפניתי למחנכת, שלא ידעה דבר לדבריה, פנתה אליי המנהלת וסיפרה שמתברר שהמורה ננעלה מחוץ לכיתה ואין לדעת מה התרחש בתוכה".

חשוב לגינת לומר כי אין לה תלונות כלפי צוות בית הספר, אלא כלפי הצוות שמפעיל את הצהרון.  "המורה הגיעה אלינו הביתה אבל אני רוצה לדעת איפה צוות הצהרון ומי פגע בבת שלי. האם זו ילדה או שאולי הצוות".

גינת ביקשה מהמשטרה לראות את הצילומים שמוכיחים שאכן מורת הצהרון ננעלה מחוץ לכיתה. "בצהרון אמרו לי שפעלו לפי הנהלים אבל אסור להשאיר ילדים כאלו לבד, אסור להשאיר כיתה לבד, אם אלו הנהלים. להשאיר חמש בנות עם תסמונת דאון לבד? אני אמא חד הורית אמא לארבעה ילדים ולרגע אחד לא עוזבת אותם לבד. למה לא הזמינו טיפול רפואי ואיך הם לא  יודעים מי שביצע את המעשה, כמה זמן הבנות שהו לבד. מדובר בילדה חסרת ישע עם תסמונת דאון, שלא מדברת כל-כך ולאחר כמה ניתוחי עיניים, זה לא מכה של רגע, זה חבטות שכל שניה היא נצח".

הילדה שהוכתה בבני ברק (צילום: באדיבות המשפחה)
דימום מהעין, דימום מהראש, שטפי דם על הפנים | צילום: באדיבות המשפחה

הילדה שהוכתה בבני ברק (צילום: באדיבות המשפחה)
אמה זועמת: "אני רוצה לדעת מי פגע בבת שלי" | צילום: באדיבות המשפחה

במשטרה אישרו שהוגשה תלונה ונפתחה חקירה.

מהנהלת בית הספר נמסר בתגובה כי: "המקרה המצער מוכר להנהלת בית הספר וטופל בכל המישורים. בבית הספר לומדים תלמידים עם התנהגות מאתגרת והצוות מתמודד יום יום בסיוע  צמוד של צוות מקצועי הכולל פסיכולוג ומנתח התנהגות למתן מענים מותאמים.

מדו"ח סיכום האירוע שנערך על ידי ההנהלה והועבר לכלל הגורמים הרלוונטיים, מתברר כי מספר בנות שהו יחד עם מדריכה צמודה בכיתה. המדריכה שעמדה בפתח הדלת נדחקה מסיבה שאינה ברורה לאחור ודלת הכיתה ננעלה למספר דקות בודדות. בפרק הזמן הקצר שתי ילדות, תלמידות הכיתה התגוששו ביניהן. מיד כשדלת הכיתה נפרצה, הבחינה המדריכה במתרחש ויצרה קשר מיידית עם אם התלמידה. מאז מקרה האירוע הנהלת בית הספר עומדת בקשר רציף עם המשפחה. ומעבר לכך, מחנכת הכיתה הגיעה אמש לבית התלמידה בכדי לסייע בטיפול בתלמידה. חשוב לציין כי בדו"ח המסכם נמצא כי בית הספר פעל לפי ההנחיות. הנהלת בית הספר תעשה ככל שעל ידה שאירוע מצער שכזה לא יתרחש שוב והדברים יחודדו בשיחות מיוחדות לתלמידות".

ורדית עזיזי , דוברת עמותת תסמותק, מסרה בתגובה כי: "הזדעזענו לשמוע את פרטי המקרה, ליבנו עם ההורים. כעמותת הורים לילדים מיוחדים, מקרה זה מדיר שינה מעינינו.  אנו מקווים שזה אינו עוד מקרה בין מקרים רבים שלא מקבלים את ההתייחסות המלאה ע"י רשויות האכיפה, משטרה, משרד הרווחה ומשרד החינוך שימצו את החקירה במהירות האפשרית. אנו כהורים חייבים לדעת שהמקרה יטופל עד תום,  על מנת שנוכל לשלוח את ילדינו בלב שלם למסגרות החינוכיות, בלי לשוב ולקבל חלילה ילדים פצועים מהמסגרת שאמורה להיות מוגנת במאה אחוז עבורם".