הנוסחה היא מאוד פשוטה: בדרך כלל אם מצאתם עבודה ואחרי חודש או חודשיים נמאס לכם, זכותכם על פי חוק להודיע למעסיק שהעבודה לא מתאימה לכם ובלי לספק הסבר לעזוב בהתראה קצרה של יומיים בלבד, יום לכל חודש עבודה מבלי להרגיש מחויבות כלשהי כלפי אף אחד. אבל מה עושים אם המעסיק שלכם הוא ילד על הספקטרום האוטיסטי שתלוי בכם בדיוק כמו נכה שתלוי בכיסא הגלגלים שלו?

אם תעזבו עבודה כמשלבים לילד, בהתראה של יומיים, המשמעות היא שעד שלא ימצאו משלבת או משלב מחליף, הילד לא יוכל ללכת לגן או לבית הספר והוא יישאר מנותק מהחברים ומחומר הלימוד שלפעמים מאד קשה להשלים אותו. מאחר ולרוב העיריות והמועצות המקומיות יש בעיה להשיג משלבים באופן מידי, לוקח לפעמים חודשיים למצוא מחליף ראוי, ובינתיים, כאוס מוחלט! הורים שלא יכולים ללכת לעבודה, ילד מבולבל שלא מבין מדוע הוא בעונש ולא יכול לשחק עם החברים, ילד שמרגיש נטוש ולא מבין למה האדם שכל כך דאג לו ועליו הוא סמך בעיניים עצומות, נעלם מחייו ככה פתאום.

הבן שלי על הספקטרום האוטיסטי. מגיל שנתיים וחצי אני רגילה לעבוד עם משלבות ועדיין לא קרה שמשלבת עזבה אותנו באמצע השנה ככה סתם, לצערי הרב אצל רבים אחרים זה אחרת. חלקם פונים אלי שבורים ומיואשים ואני מנסה ככל יכולתי לעזור להם באמצעות דף הפייסבוק הפעיל שלי ולמצוא עבורם משלבת חלופית, לעתים אני מצליחה ולצערי לעתים לא.

הסיפורים מזעזעים. משלבת שעזבה אחרי חודש בהתראה של יום אפילו בלי להיפרד מהילד, משלב שאחרי חודשיים פתאום נזכר שהוא רוצה לטוס לחו"ל ולא מתאימה לו העבודה, משלבת שלאחר חודש דרשה העלאה בשכר (שגם ככה עמד על שכר גבוה יחסית, 45 שקל לשעה).

"הצלחתי להבריח לפחות 30 מועמדות לעבודה"

ילד כיתה תלמיד בית ספר
מה עושים כשהמעסיק שלך הוא ילד על הספקטרום שתלוי בך כמו נכה? | צילום:
פעמים רבות אנשים ששמעו איך אני מראיינת משלבות ואיך אני מסבירה להן על מהות העבודה, נחרדים. למה את נותנת כל כך הרבה דגש על ההתחייבות לשנה. "את סתם מבהילה אותן". והם צודקים. למעשה בחלוף השנים כבר "הצלחתי להבריח" לפחות 30 מועמדות שרצו להיות המשלבות של  הבן שלי כי חזרתי שוב ושוב ושוב מאה פעמים בשיחה קצרה יחסית שזו עבודה שונה. "אם לא טוב לך, לא כיף לך, פתאום קיבלת הצעה טובה יותר, פתאום בא לך חו"ל, את לא!!! את לא יכולה לעזוב סתם ככה מהיום להיום למרות שהחוק מאפשר לך. את לא יכולה לעזוב ילד אוטיסט שנקשר אליך באמצע שנת לימודים כי נזכרת שאת בעצם כן רוצה להתחיל קורס פסיכומטרי וחברה שלך רוצה לעבור יחד אתך מלימודי ערב לבוקר או כל סיבה אחרת. כי אם תעזבי, הילד לא ילך לבית ספר עד שלא תימצא מחליפה וזה חוסר אחריות משווע".

יש מקצועות שאי אפשר לבצע בהם התפטרות בזק אפילו שהחוק מאפשר זאת, כי זה לא מוסרי, וברגע שמישהו בחר לעבוד עם ילדים מיוחדים, הוא חייב להבין את זה. 

"ואם אני ממש אסבול?" שאלה אותי המשלבת המהממת שמצאתי ומצאה חן בעיני. "אם ממש לא יהיה לי טוב? אם אני אבין אחרי חודש שזה לא מתאים לי, שאני לא מצליחה לבצע את העבודה כמו שצריך? לא סיבה סתמית כמו חו"ל, באמת חוסר התאמה. מה אז ?"

כל כך הבנתי את השאלה שלה. צעירה, לאחר צבא, שרוצה ללמוד מתישהו בעתיד מקצוע טיפולי, מה לה ולהתחייבות של שנה? למה היא צריכה את זה? היא יכולה ללכת לעבוד בחנות בגדים או להיות מלצרית, בלי כל כאב הראש הזה. הסתכלתי עליה וחשבתי עליי, כשהייתי בגילה. האם אני הייתי מוכנה לעבוד בעבודה כזו?  ולבסוף עניתי לה את התשובה היחידה שיכולתי לתת.

אמרתי לה שהיא אדם בוגר. ואני מצפה ממנה שברגע שהיא מבינה שהיא לא מתאימה, היא חייבת לספר לי ושאחפש מיד מחליפה, וכאדם בוגר שמבין שיש כאן ילד על הספקטרום האוטיסטי, היא תצטרך להיות בעלת יכולת איפוק ולהישאר אתו עד שאמצא מחליפה ואני מבטיחה (מה זה מבטיחה, נשבעת) לעשות את זה כמה שיותר מהר.

כאמור, למזלי הטוב, השיחה המקדימה הזו, עושה את העבודה. מי שנבהל בורח, מי שלא מפחד נשאר, וכל משלבת שעבדה עם הבן שלי,  הפכה לחלק מהמשפחה. אף אחת מהן לא התייאשה, כולן התגייסו למשימה ועבדו עם הנשמה אבל לצערי, אחרים נופלים בין הכיסאות  אולי בגלל הפחד לבצע שיחה מקדימה.

זו עבודה שלא שוכחים לעולם

מותר לעזוב עבודה שלא טוב לנו בה בלי שום הסבר, זאת זכות בסיסית בכל מדינה דמוקרטית, אבל  אם אתה או את, בחרתם לעבוד עם ילדים מיוחדים, כדאי להבין מראש, שאם ישנה בעיה, צריך להישאר עד שמוצאים מחליפה (כמובן שלמשך זמן סביר). לא כולם בנויים לעבוד בתחום הטיפולי, אבל משיחות עם המשלבות שלי, זו עבודה שלא שוכחים לעולם והיא נכנסת ללב ומרחיבה אותו לגדלים שלא ידענו שאפשר.
אני מנצלת את הבמה הזו ומבקשת את עזרתכם בחיפוש אחר משלבת או משלב לשתי משפחות  מקסימות.

 

 

1. עבודה בהוד השרון: בשעות הבוקר מציאת משלבת בהוד השרון ליונתן תלמיד כתה ז' על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוה. הלימודים מתקיימים כל יום עד השעה 14:20 חוץ מיום שני - עד 13:30 וביום שישי עד 12:00. עדיף ניסיון אך לא חובה. שכר הוגן מאד.
פרטי התקשרות: 054-5369234 
דוא"ל - Dmoris202@gmail.com      

2. עבודה בקרית אונו: אחר הצהרים: לילד מקסים בן 6, על הספקטרום האוטיסטי, דרושה טראפיסטית לטיפול בשיטת ABA העבודה פעמיים בשבוע בשעות אחר הצהרים. הדרכה תינתן על ידי מנתחת התנהגות מוסמכת. ניסיון אינו הכרחי, שכר הוגן מאד.
פרטי התקשרות: 054-4918405
דוא"ל - p_irit@hotmail.com

3. עבודה בבית הספר הקסום קס"ם: ילד מהמם, על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוה בכיתה א' מחפש משלבת בבית הספר הקסום קס"ם. בית ספר פתוח בנווה אילן, ל24 שעות שבועיות התנאים תנאים טובים והשכר הוגן. ימים א-ה. לפרטים: שירן: 0544909147 Shiran.ring@gmail.com