"הוא עושה נזק לילדים שלנו" אמרה לי המטופלת שלי על בעלה. "אני כל הזמן מסמנת לו לשתוק ליד הילדים, אבל הוא ממשיך ללא הפסקה להתווכח או לריב איתי, וצועק ומתעצבן". כן, כאשר חיים בזוגיות יש דברים שמעוררים כעס ויוצרים ויכוח, אי הסכמה או מריבה. אחד הקשיים הגדולים ביותר של זוג הוא נושא חילוקי דעות, קונפליקטים ואף מריבות. אותם רכיבים לא פשוטים, שגורמים לשני בני הזוג להרגיש רע ולהביע רגשות לא קלים ואף להרים את הקול. חילוקי הדעות נמצאים שם מתחילת הקשר, אבל אז מגיעים הילדים ואותם קשיים מתחילים לקבל מימד אחר.

"אסור לריב ליד הילדים" היא אחת ההכרזות המרכזיות שנשמע ממדריכי הורים רבים: "זה עלול להזיק להם, זה יכול לערער את ביטחונם ביציבות המשפחה", הם אומרים. יש כאלה שייעצו לריב אחרי שהילדים יוצאים בבוקר למסגרות. אחרים ימליצו על קיום המריבה מאחורי דלת חדר ההורים הסגורה. החשוב, יגידו, הוא שהם לא יראו אתכם רבים.

דור ה-Z - ד"ר סוזי קגן (צילום: יעל אפשטיין, מעריב לנוער)
"אנחנו בני אדם עם רגשות שמותר להביע". פרופ' סוזי קגן | צילום: יעל אפשטיין, מעריב לנוער

אנחנו נמצאים בדור בו ילדים ובני נוער חיים אל מול מסכים. מתקשרים מול מסך, מביעים את עצמם מול מסך ונמצאים שם את רוב שעות היום, ולעתים גם שעות הלילה. אם מעברו השני של המסך ישנו אחר שמעצבן אותם, שחולק על דעתם, שמביע משהו שלא לרצונם, הם חוסמים אותו. מריבות מסתיימות בניתוק קשר, שהרי מיד יוכל להתקשר דרך המסך למישהו אחר. בכיתה, בזוגיות צעירה, בקשרים חברתיים, יש כפתור ניתוק והעלמות. אותו כפתור שבמחי אצבע גוזר גורל של קשר שלם.

התרבות המערבית הפכה לכזו שאינה סובלת עימותים בינאישיים. אם לא מוצא חן, אז שלום ולא להתראות. ילדים ובני נוער חיים בבתים בהם מתנהלת משפחה ולרוב גם זוגיות. והם צופים, מקשיבים ולומדים. אותו מודל שמתרחש בבית יהפוך כנראה בבוא יום לזה שינחה אותם להתנהג כך בחוץ. אם בבית ההורים מתעמתים, מתווכחים, אפילו צועקים ורבים אז ממשיכים לחיות יחד הם בעצם אומרים - מותר!

מותר לריב. זה לא אומר לפרק. מותר לכעוס. זה לא אומר להיפרד. אנחנו בני אדם עם רגשות שמותר להביע, אבל הקשר חזק וממשיכים הלאה. אותם בתים "סטריליים" ממריבות הם בתים שמעבירים את המסר השגוי: לא מדברים פה על רגשות. המלצתי היא דווקא כן לריב ליד הילדים, כמובן שיש להקפיד לא לנהוג באלימות פיזית או מילולית כלפי בת או בן הזוג כי הילדים נמצאים שם, מתבוננים ולומדים בעצמם איך לריב בזוגיות, ואפשר לאחר המריבה כשנרגעים להפגין שוב חיבה האחד לשני. כך אנחנו מעבירים מסר שאצלנו מותר להביע רגשות וכל רגש הוא לגיטימי.

הכותבת הינה מטפלת זוגית ומשפחתית בכירה, בעלת מרכז לטיפול רגשי בילדים ומבוגרים

>> למה מנסים להרוג את הילדים הלבקנים?