הגנה על זכויות בעלי החיים – האם בכל מחיר? לפני כמה ימים, אור חביב, תלמידת חטיבה בת 14, סיימה חזרות בתזמורת שבה היא מנגנת ועשתה את דרכה הביתה יחד עם עוד שניים מחברי התזמורת. בכניסה לקניון 'ערים' בכפר סבא פנו אליה כמה פעילי אנונימוס למען זכויות בעלי חיים והציעו לה לצפות ב"אתגר הקובייה", במסגרתו מכניסים עוברי אורח לתוך קובייה בגודל של חדר ממוצע ובתוכה מציגים סרטון באורך של שלוש דקות בו נחשפים אל מאחורי הקלעים של תעשיית הבשר. 

"אף אחד לא הסביר לה שמדובר בסרטון מאוד קשה לצפייה של התעללות בבעלי חיים", אומרת האם סיגל חביב ל-mako. "הכניסו אותה ואת שני החברים לאיזו קובייה והקרינו להם את הסרטון שבו רואים כיצד גורסים אפרוחים, חותכים כבשים, כורתים קרניים לפרות ועוד קטעים שמאוד קשים לצפייה. החברים שהיו איתה היו בהלם", סיפרה האם, "במשך שלוש דקות הקרינו להם סרטי זוועה מבלי להכין אותם לכולם והכי גרוע מבלי לבקש את רשות ההורים. הם יצאו פגועים מאוד מהסרטון הזה. החלאות האלה חיללו את הילדה ופגעו בה".

לדבריה, בתה שנמצאת על הספקטרום האוטיסטי חזרה הביתה עם מצב רוח קודר ועם ייסורי מצפון. "יש דרך אחרת להעביר מסרים ובטח לא בצורה כזו וללא רשות ההורים. התפקוד של הבת שלי ירד מאוד. החזירו אותה כמה שנים אחורה. היא פוחדת להישאר לבד וכל הזמן יש לה מחשבות. היא מרגישה לא בסדר שלא הצליחה להציל את האפרוחים", טוענת סיגל, "היא ילדה עם המון שמחת חיים והם פגעו לה בזה".

"זו חוצפה ממדרגה ראשונה. אני כועסת ורותחת מעצבים. לקחת ילדה אוטיסטית בלי לקבל את רשות ההורים ולגרום לה לצפות בסרטון התעללות בבעלי חיים זו חוסר מוסריות וערכיות מבחינתי. זה דבר חמור מאוד. הם פוגעים בנפש הרכה של הילדים. הם עוסקים בהצלת בעלי חיים אבל לא חושבים על הנזק שהם גורמים לילדים. הם גרמו נזק נפשי קשה לבת שלי. היא ממש בחרדות גדולות". בעקבות המקרה, העלתה חביב פוסט זועם  לדף הפייסבוק שלה ותקפה בצורה קשה את התנהלות פעילי העמותה.

מאנונימוס נמסר בתגובה: "לקחנו לתשומת לבנו את המקרה וחידדנו את הנהלים בעקבותיו. המתנדבים ב'אתגר הקוביה' לא פונים לילדים שכן הצפייה מוגבלת לבני נוער ומבוגרים ונאמר להם מראש שהם יכולים לצאת מהקובייה ולהפסיק את הצפייה בכל עת. בתחילת הסרטון מופיעה שקופית שמציינת כי הסרטון מציג תמונות מהמציאות היומיומית של בעלי החיים בתעשיות המזון. אם הייתה פגיעה ברגשות הנערה אנו מצרים על כך. בעקבות המקרה חידדנו את הנוהל וקבעו את מגבלות הצפייה מגיל 16ומעלה. מטרת הפעילות להעלות מודעות להתעללות בבעלי חיים. צילומי התעללות נגישים  מאוד באינטרנט ונחשפים גם בפריים-טיים בטלוויזיה. תמונות דומות שודרו  במהדורות החדשות בערוץ 2' בערוץ 10' וב'כלבוטק' שמשדרים גם צילומים של פגיעה בבני אדם מזירות פיגועים ומלחמות שמעוררים רגשות קשים הן בצעירים והן במבוגרים. הצילומים קשים כי המציאות מחרידה ומזעזעת וחובתנו האזרחית לחשוף אותה כדי שנוכל לשנותה".

>> הילד שואל איך באים ילדים לעולם? ענו לו בכנות