אנחת רווחה קולקטיבית נשמעה הבוקר עם פתיחת מחדש של גני הילדים. אולם לא מעט הורים העדיפו לחכות, ועדיין לא מבינים איך אפשר לשלוח את הילדים למסגרות.

"לדעתי זה הזוי  ללכת שבי אחרי כל החלטה פזיזה של הממשלה", אומרת אתי קקולי מאשקלון, אמא לחמישה ילדים. "אני כבר אומרת לך שיהיה גם סגר שלישי, עד שלא יהיה חיסון לקורונה הילדים שלי איתי בבית".

" הקורונה היא מחלה שפוגעת ואף אחד בעולם לא יכול להבטיח לי שילדי ילכו למסגרות ויחזרו בריאים", מוסיפה קקולי. "אני שומרת ומגנה על משפחתי מאז מרץ בכל דרך אפשרית ואמשיך להגן עליהם בכל כוחי. בתורה כתוב ונשמתם לנפשותיכם וזה בדיוק מה שאני עושה, תישארו בבית תשימו מסיכות ותשמרו מרחק רק  ככה נשמור על עצמנו".

גם קרולין בוניאל משדרות, אמא לשישה ילדים משדרות ויתרה על האפשרות לשלוח את בתה לגן. היא מודה ואומרת שהיא חוששת מכיוון שיש לה תינוקות בבית ואם בטעות הילדה תדבק לא תוכל לשנות את המצב.

"אני בטוחה במיליון אחוז שעוד שבועיים שוב יהיה סגר, למה לבלבל אותם?  הנגיף עוד כאן ולא נעלם החיים של הילדים שלנו לא הפקר. אני יודעת שזה לא פתרון והילדה חייבת מסגרת וגן אבל קשה לי לשלוח שהקורונה עוד מעלינו. חלק אומרים לי שאני עושה טעות. הקורונה לא תעלם וכדאי להחזיר את הבת שלי  לגן אבל מספיקה לי התמיכה מבעלי. אמא יודעת לקבל החלטות הכי טובות ונכונות  על הילדים שלה".

קרולין בוניאל  (צילום: דוד אולפני צילום)
קרולין בוניאל | צילום: דוד אולפני צילום

לא רק החשש להדביק ולהיות חולה בנגיף היא השיקול היחידי בקבלת ההחלטה. ספיר פודגורסקי מבאר שבע, אמא לשלושה, אומרת שהיא  בוחרת לא לשלוח את הילד שלה אל הגן כל עוד היא לא חזרה לעבודה. פודגורסקי עובדת כקוסמטיקאית ובינתיים אסור עליה עדיין לעבוד ולכן היא מעדיפה להשאיר את הילד שלה איתה.

"כל עוד אפשר שכולנו נהיה בבית ביחד זה עדיף", היא מסבירה. "בתחילת השנה הוא הלך אך אחרי יומיים נשלח הביתה בעקבות ילדה מהגן, מה הטעם לטרטר אותם? לבלבל אותם? אני חוששת שזה יקרה שוב, אני מעדיפה לשמור עליהם קרוב, אין בעולם כמו אהבה של אמא".

אולי אין כמו אהבה של אמא, אך יש גם הורים שמתכננים ומוכנים לשבת עם ילדם בבית, ללמד ולנסות הכול רק  שלא ילכו לגן. סיון זאבי מרמלה, אמא לשלושה בנים תלך לעבוד מחר כסייעת בגן אך למרות זאת היא בוחרת שילדיה ימשיכו להיות בבית. זאבי היא אמא לשלושה בנים: הבכור בכיתה ג׳, האמצעי בכיתה א והצעיר, בן ארבע וחצי בגן עירייה.

ספיר פודגורסקי  (צילום: צילום עצמי, באדיבות המצולמת)
ספיר פודגורסקי | צילום: צילום עצמי, באדיבות המצולמת

"אני אלמד אותו, אני אשב איתו, אני אקנה חוברות ואני אתרגל איתו", היא מבהירה. "אני מעדיפה שיהיה פער בלימודים אך אם יפגעו מהקורונה לא בטוח שיהיה אפשר להציל. הילדים שלי הלכו למסגרות בתחילת השנה, אך ברגע הראשון שהיה דיבור מחודש על סגר כבר הבנתי שאין טעם להמשיך לשלוח ומאז הם נשארים בבית".  

"אני כן חוזרת לעבודה שלי מחר כסייעת בגן ילדים. אבל אני הולכת עם חשש. אני חייבת לחזור אם אני רוצה שתהיה לי עבודה וזה להשאיר אותם עם השיעורים המקוונים שלהם בעיה באמת בעיה אך גם צריכה לדאוג לפרנסתם. אני מתחלקת עם בעלי, וביקשתי שהוא יעבוד משמרת  ערב ואפילו בלית ברירה אקפיץ את אמא שלי  שהיא בקבוצת סיכון בעצמה".

מבחינת זאבי, לא חל שינוי מהסגר הקודם. לקחים לא הופקו וכל הסימנים מצביעים אל דהרה אל עבר סגר נוסף. " לא כולם מנצחים את הקורונה, לא כולם ברי מזל ויוצאים ממנה ואני עם הילדים שלי לא אקח את הסיכון. אנחנו חיים ברולטה עד שיגיע הזמן שלנו להיכנס לבידוד גנים וכיתות נסגרים על ימין ועל שמאל. אני חושבת שהמדינה שלנו  לא מתנהלת נכון. צריך  עוד כסף על מנת לנקוט בצעדים נוספים כמו פתיחת כיתות נוספות ועוד כוח עזר. זאת השעה שלנו כאנשים להראות את הדאגה שלנו לזולת , ואהבת לרעך כמוך לא לזלזל לא לסכן את האחר לחשוב על כולם אם חולים לא יוצאים מהבית לא להפר בידוד ובטח לא לצאת שאתה יודע שאתה חולה קורונה. צריך תמיד למצוא את הדרך איך להתחשב באחרים".