ילדות ברבי 1 (צילום: צילום מסך daily mail)
הכוכבת הגדולה של הטרנד. דקוטה רוז | צילום: צילום מסך daily mail

הדרכים לתהילת עולם קצרות יותר מאי פעם, ואיש אינו מודע לכך טוב יותר מבני הנוער. הטרנד האחרון בכוכבות-על-ברגע כלל לא מצריך כל כישרון מיוחד כמו שירה, ריקוד או יכולות יוצאות דופן, רק רצון מולד להידמות לברבי. כן, כן, ברבי, בובת הפלסטיק המיתולוגית שרוב הבנות מסיימות לשחק איתה הרבה לפני גיל ההתבגרות עולה כיתה והופכת להשראה לטרנד עולמי משונה של ברביות בשר ודם. שתיים מהכוכבות שלו, קוטה קוטי וונוס אנג'ליק, הן דמויות נערצות מסביב לעולם שאף מעבירות שיעורי יוטיוב רוויי איפור באיך הופכים מסתם נערה מתבגרת לבובה חיה.

ילדות ברבי 4 (צילום: צילום מסך daily mail)
זאת לא בובה, זאת ילדה אמיתית שמתעדת את התופעה בבלוג אישי. ונוס פלרמו | צילום: צילום מסך daily mail

לא חינוכי ומעודד החפצה מינית של ילדות

הבובות לא מדברות הרבה, כיאה לבובות, ובסרטונים שלהן רוב המלל ניתן בכתוביות, או בקריינות. בסרטונים אפשר ללמוד כיצד להתאפר כמו ברבי לכל אירוע, איך לעשות תסרוקות שונות, ואיך להתלבש בהתאם לשעות היום ומזג האוויר. בקיצור, כמו שילדות קטנות עושות לברביות, רק בגדול.

קוטה קוטי, הלוא היא דקוטה רוז האמריקנית, בת 17, היא סנסציה של ממש באסיה, זאת כנראה מאחר שסגנון הלבוש שלה קורץ לתרבות המנגה היפנית. לא הרבה ידוע על זהותה האמיתית של הנערה, אותה היא מצליחה לשמור חשאית למדי. אין לה אתר אינטרנט או דף פייסבוק, אך קמו לה לא מעט אתרי הערצה לא רשמיים, וגם אתרי גנאי, שמקימיהם טוענים שהיא מעודדת החפצה מינית בילדות. צפו בסרטון שלה הופכת לברבי אנושית:

ונוס אנג'ליק דווקא כן מכניסה את המעריצים לתוך חייה. ונוס, ששם משפחתה האמיתי הוא פלמרו, היא בת 15 מבריטניה ואחראית לכמעט מאה סרטוני וידאו פופולריים בהם היא מסבירה את כל מה שיש לדעת על להפוך מנערה סתמית לבובת ברבי, מקצה השיער ועד קצות האצבעות. יש לה גם בלוג פופולרי ומעודכן תמידית. פלמרו חטפה לא מעט ביקורת על ההצלחה העולמית שלה בעיתונות שדיווחה כי "עשרות אלפי בנות מסביב לעולם מעוניינות להיראות כמותה ומראות בה עניין רב והערצה כלפיה. קיים כאן סיכון גדול שאותן ילדות יושפעו באופן לא חינוכי".

ילדות ברבי 5 (צילום: צילום מסך daily mail)
בגד לכל ארוע, בדיוק כמו לברבי. ונוס פלרמו | צילום: צילום מסך daily mail

גם הרשויות בחו"ל הגיבו על הטרנד העולמי בזהירות. "שימת דגש רב מדי על מראה חיצוני יכולה להסתיים בתוצאות קטסטרופליות", אמר על העניין ראש מחלקת הרווחה של בריטניה. "התעסקות בתכנים מסוג זה יכולה להביא לחרדות, הפרעות אכילה ודיכאון. בכל גיל, התעסקות יתר בחיצוניות היא מסוכנת, אך בגילאים הצעירים זה קריטי ויכול להביא בקלות לדרדור הערך העצמי. יש בעיה נוספת בשאלה מדוע נוצרו הדימויים האלה מראש ולמי הם מכוונים. שינוי קיצוני שנערך למראה החיצוני, עיוות המנסה לגרום לילדות להיראות יותר מיניות, בובתיות וגם ילדותיות, מייצר בעיה של ממש ואף חוצה גבול בהחפצת ילדים".

ילדות ברבי 6 (צילום: צילום מסך daily mail)
משפיעה על ילדות באופן לא חינוכי. דקוטה רוז | צילום: צילום מסך daily mail

כי מי רוצה להיות עצמה?

למרות הביקורות הקשות, והבעייתיות הרבה שמעלה הנושא, ונוס עומדת על שלה. "אני לא אפסיק עם זה לעולם", היא מבטיחה לסוגדיה הרבים. "אני פשוט אגדל עם זה והסגנון ישתנה ויתעצב איתי. תמיד אמשיך לעשות את מה שאני אוהבת".

אמה של ונוס גם היא לא מבוהלת מול חיצי הביקורת המופנים אל בתה. "היא פשוט חושבת שזה חמוד להתאפר ולהתלבש בצורה נשית כזאת, ואני לא רואה בכך בעיה. ונוס לומדת בבית, והיא תגיע רחוק".

ילדות ברבי 3 (צילום: צילום מסך daily mail)
תופעה שהתחילה ביפן. מישל פאן | צילום: צילום מסך daily mail

התופעה התחילה ביפן לפני כשנתיים, כשיותר ויותר נערות קיוו לשוות לעצמן מראה של בובת ברבי המשלב, על פי ההגדרה שלהן "נשיות, ילדותיות ומיניות". המפורסמת בבנות הברבי דאז היתה נאוקו קמיג'יו בת ה-19 שאמרה: "אני לא יפהפיה, אבל כשאני מסתדרת כמו ברבי אני מצליחה לשנות את עצמי במידה ממש חסרת היכר".
קמיג'יו היתה מתעוררת בשעה חמש בכל בוקר ומכינה את עצמה במשך שעתיים לתפקיד הברבי, ושאלה את השאלה הבעייתית מכל: "בינינו, מי מאיתנו רוצה להיות היא עצמה?"

>> ככה את לא יוצאת מהבית: משפטים שאסור להגיד למתבגרים