ג'ול מור - נסיכת דיסני (צילום:  Photo by Flash90, פייסבוק)
"ילדות רבות יחושו פתאום גאווה וכח, אם יראו דמות שנראית כמותן". ג'ול מור | צילום: Photo by Flash90, פייסבוק
נסיכות דיסני הן דמויות בעלות השפעה עצומה על ילדות קטנות כבר עשורים רבים. ג'ול מור, נערת תיכון מודעת ובעלת רוח לוחמנית מווירג'יניה, ארה"ב, יצרה מהומה תקשורתית לא קטנה כאשר כתבה מכתב עם עצומה לחברת דיסני בה היא מבקשת שייצרו גם נסיכה בעלת מבנה גוף עגלגל יותר, ובכך יביעו תמיכה בכל הבנות שהנסיכות הדקיקות שלהם גורמות לערך העצמי שלהן להיות ירוד, ואף גורמות לבריונות כלפיהן. התגובות לעצומה היו מפתיעות, כי בעוד שיבחו את מור על המהלך, רבים תהו אם נסיכה במידות גדולות לא עשויה לתת לילדות מסר שגוי נוסף.

"סרטי דיסני משפיעים עמוקות על חיי ילדים"

העצומה של מור, עליה חתמו עד כה מעל ל-17 אלף איש, נקראת "כל גוף הוא יפה". "אני תלמידת כיתה י' בתיכון", כתבה מור בעצומה שלה. "אני בעלת מידות גדולות ואני יודעת שהרבה ילדות ונשים במידות גדולות נלחמות עם דימויין העצמי וזקוקות לחיזוק חיובי ולדמויות חיוביות במידות גדולות בתקשורת. מחקרים הראו שביטחון עצמי של ילד הולך יד ביד עם כמה ייצוג הוא מרגיש שיש לו במדיה. אם דיסני ייצרו גיבורה חכמה, מדהימה וזכירה בעלת מידות גדולות, ילדות במידות אלה לא ירגישו מכוערות סתם כי הן לא מתאימות לדמויות שהן רואות שוב ושוב. סרטי דיסני משפיעים עמוקות על חיי ילדים, ובעיקר ילדות. זה יהיה מהפכני אם דיסני יפגינו תמיכה בקבוצת ילדות גדולה שהתקשורת פשוט נוהגת בה בבריונות. ילדות רבות יחושו פתאום גאווה וכח, אם יראו דמות שנראית כמותן. צעד כזה מצד דיסני ייצור אפקט מתפשט בכל העולם".

המחקר אליו מתייחסת מור בעצומה שלה הוא מחקר חדש בו נמצא ששני שליש מבנות ה-13 חוששות מהשמנה. במקביל, נתונים של האגודה האמריקנית להפרעות אכילה מגלים כי יותר ממחצית מהנערות האמריקניות עוסקות בדיאטות ובהתנהגויות לא בריאות שקשורות בשמירה על משקל, כמו דילוג על ארוחות.

חברת דיסני מקבלת בשנים האחרונות עוד ועוד ביקורת על רזון הנסיכות שלה, והמרחק שלהן מהמציאות, כשעל סרטם האחרון, "קפואה", כתב הסוציולוג ד"ר פיליפ נ. כהן באתר המקצועי סוסייטי פייג'ס שלגיבורה אנה יש עיניים גדולות בהרבה מפרקי הידיים שלה. "בעולמו של דיסני, עיניים ענקיות וגוף קטנטן מסמלים נשיות. הם מייצרים באופן שיטתי עיוות גופני מגדרי שיש להתייחס אליו ברצינות".

ג'ול מור - נסיכת דיסני מלאה (צילום:  Photo by Flash90, פייסבוק)
יש קבוצת ילדות גדולה שהתקשורת פשוט נוהגת בה בבריונות. ג'ול מור | צילום: Photo by Flash90, פייסבוק

כאמור, רבים תומכים בקריאתה של מור, אך קמו לה לא מעט מתנגדים קולניים למדי, שהביעו דעות באתרי הורות רבים, עיקרם הוא שגיבורה שמנה אינה חינוכית, כי מדובר במודל גוף שאינו בריא, ושדיסני צריכה להתמקד בנסיכות נורמליות, בעלות מימדים ריאליסטיים ובריאים, לא רזות כפי שהן עכשיו, אבל גם לא שמנות. "למה נסיכות צריכות להיות או רזות בצורה מעוותת, או מלאות מדי?", כתבו באתר קפה-מאם. "איפה העצומה שדורשת נסיכות בגודל טבעי? אם הילדות באמת כה מושפעות מהנסיכות הללו, לא באמת היינו רוצים שירצו להתחקות אחר נסיכה שמנה".

>> כבר עשיתם לייק לעמוד הפייסבוק שלנו?

>> ולמה דמות "האמיצה" הפכה לנסיכה?