להורים של היום סוג חדש של ענישה שיש באפשרותם להוסיף לארסנל המוכר והשחוק. כאשר נמאס להם לאיים ולשלוח את הילדים לחדר, הם יכולים (ולא מעט אף עושים זאת) לשלוף את הקלף המנצח: שיימינג. השפלה פומבית של הילד הסורר במדיה החברתית. השיטה המפוקפקת, שהיא הלכה למעשה בריונות של הורים נגד ילדיהם, פופולרית להפליא, ומתחילה לתת את אותותיה ולגבות קורבנות. איזבל לקסאמנה בת ה-13, שהתאבדה לאחר שאביה הכריח אותה לגזוז את שיערה אל מול המצלמה כעונש, היא אחת מהן.

איזבל, מהעיר טקומה שבוושינגטון, שהתאבדה לאחרונה בקפיצה מגשר גבוה על מחלף בכביש ראשי, עשתה זאת ימים ספורים לאחר העונש החריף של אביה. העונש תועד בסרטון משפיל, בו האב שואל אותה אם היה שווה לה להמרות את פיו, והיא עונה בלחש '"לא", ליוטיוב. ג׳ק קמרון, בלוגר מאותה העיר סיקר את סיפור הסרטון לבלוג שלו ׳סיפורי טקומה׳, והיה מודאג מהתופעה. ימים ספורים מאוחר יותר, הוא כבר סיקר את התוצאה העצובה של האירוע. ״אתמול הילדה שכתבתי עליה שיחררה את עצמה ממושב הנוסע ברכב של סבתא שלה על מחלף, טיפסה מעל למעקה וקפצה. היא נחתה על רכב ומתה״, דיווח בזעזוע. ״יש מי שמאמינים שהשפלה פומבית היא דרך חינוך לגיטימית. זה לא נכון. זו התעללות והנה התוצאות שלה״.

הסרטון המקורי, בן 15 שניות, כבר הוסר מיוטיוב, אך עותקים שלו נעשו ופורסמו מאז באתר. הילדה איזבל הפכה ללב הסיפור והעלתה את הנושא השיימינג בידי הורים לדיון ציבורי. ״המחיר שמשלמים על זה שהתמסטלת?״, אומר האב בסרטון, שהפך עתה למצמרר במיוחד, ״אוי, איבדת את כל השיער היפה שלך. היה שווה? כמה פעמים הזהרתי אותך?״

זו בהחלט לא הפעם הראשונה שקורה מקרה שכזה, ובשבוע שעבר אב מפלורידה אפילו יצר וידאו אנטי שיימינג להורים שהפך לויראלי. בסרטון עשה האב, וויימן גרשם מפלורידה, כאילו הוא עומד לגזוז את שיערו של בנו כעונש, אך ברגע האחרון הוא מחבק אותו במקום. ״בחיים לא הייתי מבייש כך את בני״, אומר האב בסרטון. ״לא צריך את כל זה. הורות טובה מתחילה הרבה לפני שמאבדים שליטה. הורות טובה זה לגרום לילד שלך לדעת שאתה אוהב אותו".

It's time for me to discipline my kid the tough way!  Why?  I don't play that!

Posted by Wayman Gresham on Wednesday, May 27, 2015

על אף שהקונצנזוס הוא שהשיטה אפקטיבית, לעתים אפקטיבית מדי, ולא חינוכית בעליל, הפסיכולוגית הקלינית ברברה גרינברג מזהירה כי אין לשפוט את המצב כלאחר יד, ולצאת למסעות צלב כנגד האב ושכמותו. ״בכל המקרים בהם היה שיימינג פומבי ואז התאבדות, תמיד היה סיפור רקע של דיכאון או מחלות נפש. אני לא מאמינה שהשיימינג לבדו יכול לגרום לילד נורמטיבי להתאבד. אני מניחה שהתנהגות האב, במקרה שלפנינו, היתה הטריגר הסופי בגיל הפגיע הזה, שבו שיער הוא סמל לנשיות ויופי. השיימינג לעולם אינו אירוע מבודד. הורה לא פתאום מתחיל לנהוג כך. אם הוא עושה זאת בפומבי, נותר רק לדמיין מה הוא עושה באופן פרטי. התאבדות היא פעולה אלימה, ודיכאון הוא כעס שמופנה פנימה. הילדה הזו היתה מלאה בזעם״.

>> הילדים נהרגו בתאונת דרכים קטלנית, ההורים סלחו לנהג הרוצח