עשר שנים עברו מאז שאמי צ'ואה (58) כתבה את רב המכר שלה על שיטות ההורות האכזריות שלה. " המנון הקרב של אמא נמרה", נועד להיות ספר זיכרונות קומי על מאמציה להוביל את שתי בנותיה להישגים גבוהים, אך רבים קראו אותו כמדריך לגידול ילדים.

בין הטכניקות הקשות שדגלה בהם צ'ואה היו איסור טלוויזיה, משחקי מחשב ושינה נרחבת ואיום לשרוף צעצועים רכים אהובים. הספר משנת 2011 עורר סערה של דיונים וגרם למבקרים "לתייג" את צ'ואה כאם האכזרית ביותר בעולם.

אולם כיום, לאחר עשור, ברור כי הפרופסורית למשפטים יכולה להיות רגועה בכל הנוגע לגידול ילדותיה. סופיה (28) ולולו (25) - שתיהן עורכות דין מבריקות, ואחת מהן אמורה להתחתן עם בן זוגה בסתיו הקרוב.

איימי צ'ואה עם בתה לולו ביום האחרון לתואר (צילום: אלבום משפחתי)
איימי צ'ואה עם בתה לולו ביום האחרון לתואר | צילום: אלבום משפחתי

אלא שהחיים אולי האירו לצ'ואה אבל לא לה ולבן זוגה - הפרופסור למשפטים והסופר ג'ד רובנפלד, שנאלצים בשנים האחרונות להתמודד עם פגיעה במוניטין שלהם, אחרי נישואים של למעלה מ-30 שנים. רובנפלד מואשם בהטרדה מינית של סטודנטיות, שהוא מכחיש בתוקף, ומושעה מההוראה. צ'ואה נאבקת בטענות "לא נכונות ומקוממות" שהיא אירחה מסיבות ארוחת ערב מפנקות לסטודנטים.

כמובן שמי שהגדירה את עצמה כאמא נמרה לא תיכנע ללא קרב על שמה הטוב, אולם באופן מפתיע מי שנעמדו לצידה והגנו עליה אלו בנותיה, עובדה שנותן כנראה את האישור הכי גדול לשיטת החינוך שלה. 

כשפרשת "מסיבת ארוחת הערב" הסעירה את התקשורת, הייתה זו לולו, בשנה האחרונה שלה בבית הספר למשפטים בהרווארד, שאמרה לאמה "לשאוג" בחזרה על מאשימיה. "לולו אמרה לי: 'את לא צריכה לסבול את זה. את יודעת את האמת'", מספרת צ'ואה, "היא הסבירה שבדור שלה כולם מאמינים למה שקראו ברשתות החברתיות ואני הייתי 'אמא נמרה' האכזרית והמפורסמת. החלטתי להשיב מלחמה".

"קיבלתי בעלות ברית חכמות יותר ממני"

ואכן, בעוד שצ'ואה כתבה מכתב חמור למנהלי האוניברסיטאות, והתלוננה כי ההאשמות נגדה היו שקריות, לולו, המתארת ​​את עצמה בטוויטר כ"גור שטני", השתלטה על חשבון המדיה החברתית של אמה. "היא עוקבת אחרי הכל", אומרת צ'ואה, "היא אומרת לי מה עליי לצייץ ומה ואסור לצייץ. היא מאוד ביקורתית וזה הופך אותה ליועצת נהדרת עבורי".

אחד היתרונות שבגידול ילדותיה כפי שהיא עשתה, אומרת צ'ואה, הוא שהיא קיבלה בעלות ברית מאוד חכמות. "זכיתי לגדל ילד עם שיקול דעת טוב, מתחשב ונדיב. לעיתים קרובות הן יכולות להיות חכמות יותר ממני", היא אומרת. 

איימי צ'ואה עם בן זוגה ועם בתם סופי (צילום: facebook)
איימי צ'ואה עם בן זוגה ועם בתם סופי | צילום: facebook

נראה כי שתי הבנות עתידות להיות "אימהות נמרות", יום אחד. אפילו לולו הסוררת אמרה כי ההורות של אמה השתלמה וסיפרה למגזין "הרווארד": "אני לא חושבת שאגדל את ילדי בדרך אחרת".