כמעט שני שלישים מהצעירים האמריקנים הצעירים אינם יודעים ששישה מיליון יהודים נרצחו בשואה. יותר מאחד מכל עשרה מאמינים שהיהודים גרמו לשואה. כך עולה מסקר חדש, שחשף בורות מזעזעו לגבי הפשע הגדול ביותר של המאה ה -20.

על פי המחקר של בני דור ה-Y וה-Z בגילים 18 עד 39, כמעט מחצית (48%) לא יכלו לנקוב בשמו אף מחנה ריכוז או גטו שהוקם במהלך מלחמת העולם השנייה.

כמעט רבע מהנשאלים (23%) אמרו שהם מאמינים שהשואה היא מיתוס, או שהתיאור של מה שאירע בה מוגזם, או שהם לא בטוחים. אחד מכל שמונה (12%) אמר שהם בהחלט לא שמעו, או לא חשבו ששמעו, על השואה.

יותר ממחצית (56%) אמרו כי ראו סמלים נאציים במדיה החברתית שלהם או בקהילותיהם. כמעט מחצית (49%) ראו הודעות על הכחשת או עיוות ברשתות החברתיות או במקומות אחרים ברשת.

"התוצאות מזעזעות ומעציבות, והן מדגישות מדוע עלינו לפעול כעת בזמן שניצולי השואה עדיין איתנו להשמיע את סיפוריהם", אמר ל"גארדיאן" גדעון טיילור, נשיא הוועידה לתביעות חומריות יהודיות נגד גרמניה (ועידת התביעות) שהזמינה הסקר.

הסקר מדרג מדינות בארה"ב על פי ציון המבוסס על שלושה קריטריונים: האם צעירים בהחלט שמעו על השואה, האם הם יכולים למנות מחנה ריכוז אחד, מחנה מוות או גטו והאם הם יודעים ששישה מיליון יהודים נרצחו.

המדינה שזכתה לציון הגבוה ביותר הייתה ויסקונסין, שם 42% מהמשיבים עמדו בכל שלושת הקריטריונים. לאחריה דורגו מינסוטה עם 37% ומסצ'וסטס עם 35%. המדינות בעלות הציון הנמוך ביותר היו פלורידה עם 20%, מיסיסיפי עם 18% וארקנסו עם 17%.

בהסתכלות על כל ארה"ב, 63% מהנשאלים לא ידעו כי 6 מיליון יהודים נרצחו במהלך השואה, ויותר מכל אחד מכל שלושה (36%) סבר שנהרגו שני מיליון או פחות.

11 אחוז מהנשאלים ברחבי ארה"ב האמינו שהיהודים גרמו לשואה, כאשר השיעור במדינת ניו יורק היה 19%, ואחריהם 16% בלואיזיאנה, טנסי ובמונטנה, ו-15% באריזונה, קונטיקט, ג'ורג'יה, נבאדה וניו מקסיקו.

עם זאת, כמעט שני שלישים (64%) מהצעירים מאמינים שיש לחייב את מערכת החינוך ללמד על השואה. שבעה מתוך עשרה אמרו כי אין זה מקובל כי אדם יחזיק בדעות ניאו-נאציות.

ועידת התביעות, שתפקידה "לספק מידה של צדק לקורבנות השואה היהודים", הקימה צוות משימה שיפקח על הסקר. היא כללה ניצולי שואה, היסטוריונים ומומחים מ"יד ושם" ומוזיאון השואה בארצות הברית.