אם ובת עם דובי חום בידה בזמן מעבר דירה (צילום: killerb10, Istock)
דרבנו את הילדים לקחת חלק באריזות | צילום: killerb10, Istock

פרידה מבית מוכר ומחדר אהוב, ניתוק מסביבה בטוחה ומעבר לדירה ולמקום זר וחדש כרוכים לרוב בשינויים משמעותיים עבור מבוגרים ובוודאי עבור ילדים.
כדי להקל עליכם ועל ילדיכם את מעבר הדירה ואת תקופת ההסתגלות, ארזנו מספר הצעות שימושיות. המשותף לכולן: דגש על המוכר והאהוב, וצמצום במידת האפשר, של הטלטלה וההתמודדות עם אי הוודאות שילדים צפויים לחוות.

לכל ילד יש להתאים את המעבר לפי אופיו וגילו - יש כאלה המסתגלים בקלות יחסית למעברים, ואחרים שהמעבר יקשה עליהם. יש ילדים שישמחו לקחת חלק באריזה, וילדים שיירתעו ממראה המשחקים האהובים עליהם נערמים בארגזים. תינוקות בני חצי שנה יסתגלו למעבר באופן שונה מילדי בית ספר, והאחרונים יגיבו באופן שונה מנערים בגיל ההתבגרות.

הכרות עם הסביבה

החלטתם על מעבר הדירה וחתמתם על חוזה? שתפו את הילדים שמסוגלים להבין את משמעות המעבר. לילדים קטנים כדאי לספר מספר שבועות לפני המעבר. על כל פנים, עדיף שהילדים ילמדו על המעבר מכם ולא משמועות וחצאי סיפורים שיקלטו מהסביבה הקרובה.

לאחר ההחלטה על המעבר לדירה או לבית חדשים, הרגילו את הילדים לסביבה החדשה. הכירו להם את גני השעשועים הקרובים לבית החדש ואת הגן או בית הספר העתידיים. אם הם יכירו ילד אחד או שניים מבני קבוצתם / כיתתם או סתם כך בגינה, ההתחלה תהיה קלה הרבה יותר. גם להורים יהיה קל יותר אם הם יכירו את שכניהם לפני המעבר.

בנוסף, מומלץ לעשות גם סיבוב רגלי בשכונה, להכיר את המכולת הקרובה, הדרך אל הגן או בית הספר מהבית, ואת הקיוסק השכונתי, בו יוכלו לקנות ארטיק בימי הקיץ.

הכרות עם הבית החדש

אם זה אפשרי, תנו לילדכם לבחור את החדר בו יגורו ואת הרכב יושביו. זה הזמן להחליט האם כל הילדים ישנים ביחד או בנפרד, אם יש שינויים בהרכבי החדרים (בנים לחוד ובנות לחוד, גדולים המקבלים חדר משלהם או גילאים שונים המקובצים בצוותא). אם אתם החלטתם על נושאים אלו, שתפו אותם ותנו את ההרגשה כי ההחלטה התקבלה יחד. המנדט שלהם להחליט עשוי לחזק את הקשר שלהם לבית החדש, ולהקל על עזיבת הבית המוכר.

ביקורים חוזרים בבית (בגבול הסבלנות של דיירים קיימים, אם יש כאלה) יקלו על הילדים להסתגל אליו ולהפנים את המעבר המתקרב. בכל ביקור כזה כדאי להצביע על משהו חדש, יפה, מיוחד או מעניין הקשור בבית כדי להלהיב אותם לקראת המעבר.

אם אתם משפצים את הבית, נסו לשתף אותם בתהליך השיפוץ. למשל, תנו להם לבחור צבע לווילונות, את הידיות לארונות האמבטיה או את המנורה שתתלה בחדרם. אולי ההחלטה לא תהיה בדיוק לטעמכם, אבל היא עשויה לשמח מאד את הצעירים ולגרום להם להתגאות ולחכות בקוצר רוח למעבר לביתם החדש.

הסבירו להם שיחד אתכם עובר כל הציוד שלכם, ובמיוחד - שלהם. המשחקים, הספרים, הארונות, המדפים וכל השאר. כל מה ששייך אליהם יבוא עמכם גם לבית החדש. הם עשויים לשאול על כל חפץ או שלא להתעניין כלל, אבל כדאי לנסות ולדובב אותם כדי לדעת ממה - אם בכלל - הם חוששים בהקשר למעבר.

לארוז יחד

דרבנו את הילדים לקחת חלק באריזות, ובעיקר בחפצים שלהם. אפשר לתת להם לקשט את הארגזים או לסמן אותם בצבע ובמדבקות כדי שיוכלו לזהות אותם בקלות גם בבית החדש. כדי להרגיל אותם למעבר המתקרב, מומלץ בכל ערב לארוז קצת, ולאפשר להם לחטט בארגזים כדי לוודא שהחפצים היקרים להם עדיין שם.

יחד עם זאת, לא כדאי לתת לילדים לראות את החדר שלהם מתרוקן או מתפרק. יש הבדל בין הידיעה אודות המעבר לבין מראו של חדר ריק ועירום, שעלול להבהיל אותם. ולכן רצוי לארוז את חפציהם של הילדים ולפרק את ריהוט החדר שלהם אחרונים.

עשו תוכנית ליום המעבר

משפחה שלמה נערכת לאריזת הבית (צילום: Prebranac, Istock)
רצוי לארוז את חפציהם של הילדים אחרונים | צילום: Prebranac, Istock

במידת האפשר, דאגו שלילדים יהיו עיסוקים מחוץ לבית. בין אם מדובר בבילוי אצל סבתא, חברים או שגרת הגן או בית הספר. מוטב שלא יראו איך הבית מתפרק ויהיו עדים לרגע העזיבה. הדבר גם יקל עליכם להתמקד בריצות ובסידורים הכרוכים במעבר, בלא דאגה למעשיהם באותו זמן. יחד עם זאת, לא כדאי שהילדים ישהו מחוץ לבית למשך זמן רב מדי - שהייה כזו עלולה לגרום לגעגועים להורים ולבית המוכר.

תזמון המעבר לא פחות חשוב מבחינת הילדים. בדרך כלל קל יותר לעבור באמצע השבוע ובאמצע השנה, כשהילדים מצויים במסגרות היומיומיות שלהם.

אפשר לצייד את הילדים בחפצי מעבר או בחפצים שהם יהיו אחראים עליהם בעת המעבר (בתלות בגיל הילדים, כמובן): הדובי האהוב, שמיכה מוכרת או סתם ספר מיוחד שיעברו יחד איתם מהבית הישן לבית החדש.

אם זה מתאים לילדים שלכם, לגילם ולאופיים, צלמו תמונת פרידה מהבית לפני העזיבה. התמונה תשמש כמזכרת נוסטלגית נעימה בעוד כמה שנים. אפשר גם להיפרד במילים מהבית, מהחדרים ומהסביבה המוכרת.

סידור חדרי הילדים בעדיפות ראשונה

הזמינו את המובילים לשעה מוקדמת בבוקר, כך שעד שעות אחר הצהריים יסתיים שלב הפריקה והסידור (לפחות באופן חלקי), וחדריהם יקבלו צורה מוכרת.

עם ההגעה לבית החדש, כדאי להקים ולסדר את חדר/חדרי הילדים ראשונים. הקמת מיטות הילדים והכנתן לשנת הלילה מקלים על רוב הילדים, בעיקר הצעירים שבהם, את המעבר. חדר מוכר עם רהיטים אהובים עשוי לנסוך בהם תחושת בטחון וביתיות.

דאגו לכך שבבית החדש יהיה אוכל, עבורם ועבורכם. ילד רעב הוא ילד עצבני, במיוחד בסביבה לא מוכרת. אם אין לכם כוח או זמן לדאוג לאוכל בעצמכם, והריהוט עדיין מתעכב בדרך, זו הזדמנות מצוינת לפיקניק על הרצפה החדשה.

במידת האפשר, שמרו על רוטינת ההשכבה של הילדים. כל רוטינה מוכרת - לפי בחירתכם - שתתקיים גם בבית החדש, תהווה המשך טבעי להרגל ידוע.

עצות למבוגרים

חברות הובלות רבות מציעות שירותי אריזה. במידת האפשר ולפי התקציב המשפחתי, כדאי לשקול ברצינות להיעזר בשירותיהן. כשאריזת תכולת הבית ארכת יום אחד בלבד ומתבצעת על ידי אנשי מקצוע, כל המעבר הופך לקל הרבה יותר. כמובן, חשוב לברר היטב אודות המוניטין של החברה.
קיימות גם מספר חברות המציעות שירותי פריקה וסידור בארונות. שירות זה יקר הרבה יותר, אבל למי שמוכן להשקיע - המעבר הופך לחוויה כמעט בלתי מורגשת.
בכל מקרה, כדאי לפקח על עבודת האורזים ולסמן היטב (מכל צידי הקרטונים) לאיזה חדר הם מיועדים ומה הם מכילים.

אם אורזים לבד, כדאי להצטייד מראש במסקינג טייפ, פצפצים (הניילונים עם הבועות) בכמות גדולה ככל האפשר, טושים עבים בכמה צבעים - כדאי להקצות צבע לכל חדר, קרטונים. את האריזה כדאי לבצע בכל חדר בנפרד בארגזים נפרדים ומסומנים בצבע שונה. רצוי לרכז את כל הארגזים השייכים לחדר או איזור מסוים במקום נפרד עם הפריקה.

כדאי לארוז מראש מזוודה או תיק קטן ובו ציוד נחוץ לימים הראשונים לאחר המעבר. לא תמיד יפרקו כל הקרטונים הרלוונטיים בתחילה, וחבל להיתקע בלי זוג מכנסיים רזרבי לפעוט שבדיוק פספס והקרטון עם בגדיו נמצא בתחתית הערימה.

ניקוי כללי

זו ההזדמנות לזרוק, לזרוק, לזרוק (וגם למסור את מה שחבל לזרוק אבל אתם כבר ממש לא צריכים). נסו למיין כמה שאפשר טרם המעבר כדי שלא תצטרכו לסחוב משקל עודף לבית החדש. קיימים כמה כללי אצבע לשמירת חפצים, אבל בגדול - כל מה שאתם שומרים כי "פעם תצטרכו" או "אולי תסעו עם זה לקמפינג" או "כשארזה חזרה למידה 36 אלבש את זה" - מקומו אינו בבית החדש.

לזמן הפריקה: כדאי להכין מראש סכין חיתוך, מספריים, שקיות זבל, מטאטא וכמות סבירה של חומרי ניקוי. בעת הפריקה הבית מתלכלך במהירות ונוח יותר לנקות אותו מיד עם תחילת הבלגן מאשר בתשישות בסוף הפריקה.

כפי שציינו, כדאי לסדר קודם כל את חדר הילדים, ולאחריו את המטבח והאמבטיה, כדי להקל על החזרה לשגרת החיים.

ואחרי הכול - ייתכן שתקופת ההסתגלות הראשונית תעבור עליכם בלא הנד עפעף או שהגעגועים לבית הקודם יהיו ממושכים ולא קלים. בסופו של דבר, כולם יתרגלו - כן, גם הילדים - עד למעבר הבא.

בינתיים, אל תשכחו לעדכן את כתובתכם החדשה בגן, בית הספר, החוגים וברשימות הקשר של חברי הילדים שלכם. בהצלחה

>> ואם אתם מחפשים מה לעשות עם הציורים שלהם בבית החדש קבלו כמה רעיונות