איזה מצחיק זה שלבן של דונלד טראמפ יש תסמונת דאון? אה, אין לו תסמונת דאון וזה גם לא יפה לצחוק על זה? אז איזה קטעים שהוא נכה? אה, הוא לא נכה? ובעצם זה אבא שלו שצחק על נכה וכולם נורא כעסו עליו בגלל זה. אז מה יש לו לבן של דונלד טראמפ, ילד בן 10, שכולם צוחקים עליו?

איך ילד בן 10 יכול לעורר כזו שנאה עד שאחת הכותבות בסטרדיי נייט לייב (תוכנית הבידור הוותיקה ביותר בארה"ב) צייצה עליו שהוא יהיה הנער הראשון שירה שם בכולם (ובעקבות כך הושעתה מהתוכנית, מחקה את הציוץ ופרסמה התנצלות)? והיא כמובן לא לבד, קומיקאים נוספים ואזרחים בכל העולם מיהרו לשתף גיפים וממים שלו שלועגים לו ולייחס לו כל מיני מופרעויות (אנס ופירומן). זה רק בגלל שהוא הבן של טראמפ?

בואו נעשה רגע סדר - אף אחד לא יכול לחשוד בי כתומכת טראמפ. בעיקר ולפני הכל בגלל הדעות החשוכות שלו כנגד כל מי שהוא לא הוא. אבל על ילד בן 10 לא צוחקים, לא משנה מה. כן, גם כשעשו את זה לצ'לסי קלינטון זה היה נורא, והיא אף מיהרה לפרסם הודעת תמיכה בבארון טראמפ, בה כתבה שלכל ילד מגיעה ההזדמנות להיות ילד.

אור אלתרמן ברנע (צילום: אורית פניני)
"ילד בן 10 לא אמור להיות מטרה לחצים של הומור מרושע" | צילום: אורית פניני

אבל אנחנו, שמגדלים את הילדים שלנו להיות סבלניים, לקבל את האחר, לגלות אפס סובלנות לאלימות מילולית או פיזית. אנחנו, שלמרות העולם שבחוץ שהופך לציני ואלים וקשוח יותר, מנסים ללמד את הילדים שלנו על טוב ועל תקווה, אנחנו נורא בקלות שוכחים את זה כשזה מגיע למישהו שהוא לא אנחנו, או לבן שלו.

אף אחד לא יודע נכון לרגע זה מה הסיפור של בארון טראמפ, אבל זה גם לא עניינו של אף אחד. זה ילד בן 10, וכן כתבתי את זה כבר ואני אכתוב את זה שוב. ילד בן 10 לא אמור להיות מטרה לחצים של הומור מרושע, לועג ועלוב, גם אם אבא שלו מסמן לדעתכם את כל מה שרע כרגע בעולם הזה.

בעקרון הייתי יכולה להפסיק כאן. אבל בכל זאת גם כמה מילים על הספקולציה הכי פופולרית כרגע. נגיד שיש לו לבארון טראמפ אוטיזם - אז זה מצחיק? איך האבחנה הזו הפכה להיות כל כך שגורה בפיהם של קומיקאים, גם בישראל. איך בכזו קלות זה הפך לשם תואר לכל מי שחושב או מתנהג קצת אחרת ממה שנדמה לנו שהוא המקובל? איך אחת האבחנות הכי מורכבות, קשות, מעוררות אימה להורים מככבת במדורי סאטירה כמו איזה ביטוי היפסטרי עדכני?

מתייצבת לצד בנו של היריב של אמה (צילום: רויטרס)
"כן, גם כשעשו את זה לצ'לסי קלינטון זה היה נורא" | צילום: רויטרס

איך אנשים שבחיים לא היו מעזים, ובצדק כמובן, לצחוק על נכים, תסמונת דאון, שיתוק מוחין, לאו דווקא כי הם כאלה רגישים פשוט כי ב-2017 זה באמת כבר לא נעים, משתמשים באוטיזם באותה הקלות בה הם משתמשים במילה אדיוט? אולי בדומה לרוב האנשים אין להם באמת מושג מה זה אוטיזם, אולי בגלל שהם ראו את זה בסדרות טלוויזיה זה לא נראה להם כל כך נורא ואולי זו פשוט חוסר מודעות או רגישות למצב המאוד מורכב הזה.

יש דבר אחד ברור, דונלד טראמפ אמר, וכבר עושה, דברים נוראיים, אבל בחייאת, תעזבו את הבן שלו בשקט, אם אתם באמת מאמינים שאתם יותר טובים ממנו.

אור אלתרמן ברנע היא מייסדת מאמאזון ואמא לילד עם אוטיזם