"תמיד רציתי להיות ילדה רגילה כמו כולם, ילדה שלא שואלים אותה אם היא נולדה פגה ובגלל זה היא לא יכולה לאכול חלב, ילדה שלא דוחפים לה פיצה לפנים ועושים קולות מפחידים ואחר כך הולכים מהמקום בצחוק. אני שונה, למדתי לקבל את זה, זה לקח 14 שנה עד שחיבקתי את השוני שלי", מעידה על עצמה גל דרורי בת 15 מישוב צור יגאל, הסובלת מאלרגיה מסכנת חיים לחלב.

גל משתתפת כבר שנתיים בתכנית "שגרירים צעירים" של המרכז הישראלי למנהיגות צעירה, גוף פרטי. נקודת השיא של התכנית היא נסיעה לחו"ל, שמדמה משלחת דיפלומטית, הנעשית בשיתוף משרד החוץ, בליווי של שגריר בדימוס.

אלא שלפני חודש, כאשר נערך מפגש עם הורי המשלחת, גילתה גל שהדרך שלה אל המשלחת חסומה. מארגני הסיור נפגשו עם גל ועם אמה, יעל, והודיעו לה שבקשותיה, שיועדו להגן עליה מפני מגע קטלני עם חלב, נדחות.

יעל הציעה להוציא מכיסה 6,000 שקלים כדי שתוכל לטוס עם גל ולקחת אחריות מלאה עליה ועל האוכל שהיא באה איתו במגע. אלא שמהר מאוד התברר כי זה לא מספיק. המשפחה ביקשה לתת לגל מספר דקות להסביר את מצבה, כדי שחברי המשלחת שאוכלים חלב ישמרו ממנה מרחק. גם הצעה לתת לילדים מגבונים נענה בשלילה, כי ייתכן והמשתתפים ירצו לאכול שוקולד במהלך הנסיעות המרובות.

משפחת בן צבי דרורי (צילום: באדיבות משפחת בן צבי דרור)
גל ומשפחתה. תחושה של עלבון | צילום: באדיבות משפחת בן צבי דרור

"כל מה ששמענו שאי אפשר", מספרת יעל. "בעלי אמר שחבל על הזמן והוא הרגיש שאין ממש עם מי לדבר. מכיוון שבנסיעה מעורבב שגריר בדימוס, אשר משמש בתפקיד במרכז הישראלי למנהיגות צעירה, הוא החליט לכתוב את כאבו למכרה אשר עבד איתה יחד לפני שנתיים כאשר הפיק תערוכה למשרד החוץ.  היא ענתה שלא אמורה להיות בעיה שמישהי עם אלרגיה תצא למשלחת. מה הבעיה להביא עוגיות פרווה למפגש עם תלמידים מבית ספר נוסף? אפשר להתחשב, אפשר להיות בני אדם. אבל למרכז הישראלי למנהיגות זה היה נשמע הזוי".

בפרוספקט שקיבלו לפני הנסיעה בעמוד הראשון כתובים הערכים שהמרכז מבקש להעניק לילדים: "סבלנות, סובלנות וקבלת האחר". במציאות, משפחת דרורי מספרת שחשה פגיעה, כעס, עצב, חוסר אמון.

עם או בלי קשר לפנייה של משפחת דרורי למשרד החוץ, יומיים לאחר מכן ביקשו במרכז הישראלי למנהיגות צעירה להתנצל. לטענתם, גל גרמה להם לשנות את עמדתם. אך בת ה-15 כבר נפגעה, ולא רוצה לבוא.

בפגישת ההתנצלות אמר יצחק אלדן, השגריר לשעבר, וראש בית הספר הישראלי לשגרירים צעירים: "את ילדה רגילה כמו כולם". גל מעידה על עצמה כי: "אני לא ילדה רגילה, אני שונה! ואני יכולה למות אם אני אוכלת או נוגע בי חלב. השנה הייתי אמורה לצאת למשלחת. התרגשתי כל כך, שנתיים שבהם מזכירים את המשלחת, מה שנעשה שם, החוויות שנצבור אבל אף אחד לא אמר לי שהמגבלה שלי תגביל אותי בכך שאני אוכל לצאת. לא אמרו לי שבפגישה שהייתה אמורה להיות הפגישה שבה נדבר על איך אני אוכל לצאת למשלחת ולחוות כמה שיותר אני אשמע רק למה אני לא יכולה לצאת. איך שאני 'אגביל' את שאר הילדים בכך שאני אבקש מהם לא לעלות עם קפה ועוגה לאוטובוס".מהמרכז הישראלי לשגרירים צעירים נמסר: "אנו מצרים על תחושות האם. בימים האחרונים, לאחר בחינה מול כל הגורמים במשרד החוץ, בבית הספר ובסיכום עם האם, הודענו כי נייצר את התנאים להצטרפות גל למשלחת תוך שמירה מיטבית על בריאותה.

"המרכז הישראלי למנהיגות צעירה פועל לחינוך ציוני ערכי באמצעות הנוער הישראלי הנהדר. גל מהווה חלק מאותו נוער ערכי, ציוני וככזו ראוי שתצא למשלחת.

"המשלחות לחו״ל מהוות אירועי פסגה של התוכנית לשגרירים צעירים ואנו עושים הכל על מנת להבטיח הצטרפות צעירים ישראלים גם עם מוגבלויות רפואיות ופיזיות.

נשמח שגל תצטרף למשלחת ותהיה שגרירה גם של צעירים עם רגישויות מסכנות חיים".