אם תשאלו כל ילד בן 13 מה הוא היה רוצה לקבל במתנה מהוריו, יש סיכוי מאוד גבוה שהוא יגיד לכם אייפון. הדיון האם ילד בגיל הזה צריך בכלל אייפון או לא, די לא משנה, כי הסבירות הגבוהה היא שבסופו של דבר הוא יקבל את מבוקשו. אבל ההורים לא חייבים להיכנע עד הסוף לבקשה הזאת, ויכולים על הדרך ללמד את הילדים שיעור לחיים. כך עשתה ג'אנל הופמן, אמא לילד בן 13 מארה"ב שביקש אייפון כמתנה לחג המולד. אמנם תחת עץ האשוח אכן אריזה עטופה ובתוכה המכשיר לו ייחל כה רבות, אבל הוא הגיע גם עם 18 תנאים לשימוש בו שקבעה לו אמו. מוכן לעמוד בתנאים? תקבל את האייפון; לא תצליח? תיפרדו כידידים.

אין תמונה
חושבים שהוא יעמוד בתנאים? ג'אנל הופמן ובנה גרג

"אל תיתן לאייפון לשלוט בך"

לפני שפרטה האם, בלוגרית מוכרת ממסצ'וסטס, את תנאי השימוש, הסבירה לבנה במכתב את הצורך בהם ואת מטרתם. "גרגורי היקר, חג מולד שמח, אתה כעת הבעלים הגאים של מכשיר אייפון חדש. אתה ילד טוב ואחראי ובהחלט ראוי למתנה הזאת. אבל קבלת המתנה מגיעה עם חוקים ותנאים. אני מקווה שאתה מבין שתפקידי זה לגדל אותך להיות אדם טוב, צעיר ובריא שיכול לתפקד בעולם ולחיות בשלום עם טכנולוגיה, ולא להיות נשלט על ידה. אני אוהבת אותך ומצפה כבר לשלוח ולקבל ממך מיליוני סמסים".

האם העלתה את רשימת החוקים לאתר שלה, וזו הפכה מהר מאוד לוויראלית. אתם בהחלט מוזמנים להשתמש בה:

1. זה הטלפון שלי. אני קניתי אותו. אני משלמת עליו. אני משאילה לך אותו. נכון שאני מדהימה?

2. תמיד אדע מהי הסיסמה של הטלפון.

3. אם הוא מצלצל, תענה. זה כל העניין בטלפון. תגיד שלום ותהיה מנומס. לעולם אל תתעלם משיחת טלפון אם על המסך כתוב "אמא" או "אבא". לעולם לא.

4. בכל ערב, בשעה שבע וחצי, הטלפון עובר לידינו, ההורים שלך. בסופי שבוע תעביר לנו אותו בתשע וחצי בערב. הוא יהיה כבוי כל הלילה ויידלק שוב רק בשבע וחצי בבוקר.

5. אסור לקחת את הטלפון לבית הספר. שם אתה תנהל שיחה פנים מול פנים עם האנשים שאתה נוהג להתכתב איתם. זוהי מיומנות חיים. במקרים של טיולים בית ספריים, פעילויות בשעות אחר הצהריים, ובימים בהם לומדים בבית הספר חצי יום – נשקול כל מקרה לגופו האם לאפשר לך לקחת איתך את האייפון.

6. אם הוא נופל לאסלה, מתנפץ על הקרקע או הולך לאיבוד, אתה אחראי לעלויות ההחלפה או התיקון. איך תממן זאת? תכסח דשא, תעשה בייביסיטר, תחסוך כסף שאתה מקבל בימי הולדת. זה סיפור יקר, אז כדאי שתהיה מוכן לכך כבר מעכשיו.

7. אין להשתמש בטכנולוגיה הזו כדי לשקר, להטעות, או להונות אדם אחר. אל תשתלב בשיחות שעלולות לפגוע באדם אחר.

8. אל תסמס, תכתוב מייל או תגיד משהו דרך האייפון שלא היית אומר למישהו באופן אישי.

9. אל תסמס, תכתוב מייל או תגיד משהו שלא היית אומר בקול רם למישהו כשהוריו בחדר. תצנזר את עצמך.

10. פורנו הוא מחוץ לתחום. מותר לך לחפש ברשת מידע שאתה יכול לחלוק איתי בגלוי. אם יש לך שאלה בכל נושא - תשאל מישהו, עדיף אותי או את אביך.

11. כבה את הטלפון, תשתיק אותו, או שים אותו בצד בציבור. במיוחד במסעדה, בקולנוע, או בזמן שאתה מדבר עם אדם אחר. אתה לא אדם גס רוח, ואל תאפשר לאייפון לשנות את זה.

12. אל תשלח או תקבל תמונות של איברים אינטימיים - שלך או של מישהו אחר. אל תצחק. יום אחד אתה תתפתה לעשות זאת למרות שאתה אדם אינטליגנטי. זה מסוכן ועלול להרוס את חייך. זה תמיד רעיון רע.

13. אל תצלם מיליון תמונות וסרטי וידאו. אין צורך לתעד את הכל. תחיה את החוויות שלך. הם יישמרו בזיכרון שלך לנצח.

14. השאר את האייפון בבית לפעמים. זה לא יצור עם חיים משלו או שלוחה שלך. תלמד לחיות בלעדיו ואל תפחד לפספס משהו.

15. תוריד מוזיקה חדשה, או קלאסית, או שונה מזו שמאזינים לה חבריך ועוד מילוני אנשים בעולם. לדור שלך יש גישה למוזיקה כמו שלא היתה מעולם בהיסטוריה. נצל את המתנה הזאת והרחב את האופקים שלך.

16. שחק משחקי מילים, בפאזלים או במשחקי מחשבה מדי פעם.

17. פקח את העיניים שלך וראה את העולם סביבך. הבט מבעד לחלון, הקשב לציפורים מצייצות, צא להליכה, דבר עם זר, ותשוטט בלי גוגל.

18. בשלב מסויים אתה תפשל ואני אקח את הטלפון שלך. אנחנו נשב ונדבר על זה. נתחיל הכל מהתחלה. אתה ואני, אנחנו תמיד לומדים. תדע שאני בצד שלך, ואנחנו בתוך זה ביחד.

אני מקווה שתסכים לתנאים האלו. רוב השיעורים המפורטים כאן לא מתאימים רק לאייפון, אלא לחיים. גדלת בעולם מהיר שמשתנה באופן תדיר. זה מרגש ומפתה. אבל חשוב גם שתשמור על פשטות בכל הזדמנות שתהיה לך לכך. סמוך על התבונה שלך ועל הלב הענק שלך. אני אוהבת אותך. מקווה שאתה נהנה מהאייפון החדש שלך. חג שמח!

נשיקות

אמא

>> לעמוד הפייסבוק "להיות הורים טובים" עשיתם לייק?

>> כמה סקס הנוער בישראל באמת עושה?