אין תמונה
נתונים מטרידים: הנוער לא רק צורך סקס אלא גם עשה ומצלם
מחקר בריטי חדש מגלה ממצא שעלול לזעזע אתכם: לפחות אחד מכל עשרה ילדים בגילאים 12-13 ביצע או השתתף בסרטון וידאו שמכיל תוכן מיני מובהק. בסקר שערך שירות קו לילד בבריטניה נבחנו קרוב ל- 700 ילדים בקבוצת גיל זו והתגלה כי אחד מתוך עשרה ילדים חושש שהוא מכור לפורנו. כמעט חמישית מהילדים אמרו כי הם ראו תמונות של פורנו שזעזעו אותם או הרתיעו אותם.

אבל אם לרגע קל עוברת לכם המחשבה כי צפייה של בני נוער בפורנו זה רק שם - בלונדון, ניו יורק או פריס, אתם טועים, ובגדול. מחקר מקיף שנערך לפני כשלוש שנים מצא כי בני נוער ישראלים הם בראש דירוג המכורים לאינטרנט, לעומת בני הנוער באירופה הנמצאים הרחק מאחוריהם. חברו את זה עם החשיפה הכמעט בלתי נמנעת של נערים לפורנו ברשת, והתוצאות - עגומות.

AD_מייסדת מרכז "קו לילד", אסתר רנטזן, סיפרה ל"דיילי מייל" שילדים בני 11 יצרו קשר עם מרכז השירות בשל חשש מהשפעת פורנוגרפיה על חייהם. "אנשים צעירים פונים לאינטרנט על מנת ללמוד על מערכות יחסים וסקס, אנחנו יודעים שהם נתקלים לעתים קרובות בפורנו, לפעמים אף לא בכוונה, והם אומרים לנו בצורה מפורשת שהפורנו בעל השפעה המזיקה להם. בנות בפרט אמרו שהן מרגישות שהן צריכות להיראות ולהתנהג כמו כוכבות פורנו על מנת למצוא חן בעיני בנים. אנו חייבים לדבר עם מתבגרים על סקס, אהבה כבוד והסכמה, ברגע שאנחנו מרגישים שהם מוכנים לזה, כדי לוודא שהם אכן מקבלים את הפרספקטיבה הנכונה ועומדים על ההבדלים שבין יחסים בחיים האמיתיים ועולם הפנטסיה המוצג להם בפורנו".

פיטר ליבר, מנהל מרכז "קו לילד", סיפר שילדים דיווחו כי צפייה בפורנו גורמת להם לחוש דיכאון, גרמה להם לבעיות בדימוי הגוף והפעילה עליהם לחץ לקיים יחסי מין למרות שלא היו מוכנים לזה. דו"ח של ארגון הצדקה Childwise מגלה כי בשנים 2013-2014 האתר Pornhub היה בין חמשת האתרים הפופולאריים בקרב נערים בני 11-16. בנוסף, בני נוער מעלים כ- 18,000 פוסטים מדי חודש הנוגעים לחשיפה לפורנו בפורומים של מרכז Childline. "הממשלה הציעה לאחרונה להטמיע במערכת החינוך תכניות לימוד על אונס ויחסי מין בהסכמה המיועדות לבני נוער בגילאי 11 ומעלה, זה כולל דיון סביב מה שלמדו מצפייה בפורנו", אומר פיטר ליבר, "עלינו להסיר את המבוכה והבושה הקיימת סביב השיח על פורנו, זו הסיבה שהשקנו את הקמפיין של Childline על מנת סייע לבני נוער לקבל החלטות מושכלות יותר".

דור של אנשים שלא יוכלו ליהנות מיחסי מין "רגילים"

בחור ושלוש בנות במיטה (צילום: David De Lossy, GettyImages IL)
הפנזטיות לא נתמכות במציאות | צילום: David De Lossy, GettyImages IL
עבודת הדוקטורט של ד"ר שריי גלב, יועצת נישואים ומשפחה מרצה ומנחה בכירה לזוגיות והורות במכון אדלר, עוסקת בתשוקה בנישואים, ונושא הפורנו היה חלק ממנה. "השליש הראשון של גיל ההתבגרות (עד גיל 14) מאופיין בפרץ הורמונאלי של הורמוני מין כגון טסטוסטרון אצל הבנים, שהוא הורמון המיניות, התוקפנות והיצריות, וכן כמובן, בסקרנות עזה בכל הקשור למיניות. לנערים אין כל מידע כיצד לקיים יחסי מין, לענג אישה וכו'. צריך לזכור שבגיל המדובר, הנער מתרחק מההורים, פיזית ורגשית, ולכן, לא מתייעץ איתם בנושאים כה רגישים וחשובים. התקשורת מפסיקה להיות פתוחה כבעבר, ולכן, באין סמכות מדריכה וברת סמכא הנער פונה לאינטרנט ולאתרי פורנו לצורך קבלת המידע.

"חשוב שנבין כי הדופמין - ההורמון שנמצא במרכז העוררות במוח וקשור להתמכרויות ולתשוקה, 'מתרגל' לרמת גירוי וריגוש גבוהים, כאשר הנער צופה בקביעות בפורנו, ומתרגש מכוכבות פורנו, מתנוחות מסובכות, ומין קשה שלאחר מכן לא יפגוש במציאות חייו המיניים כמתבגר וכבוגר. ולכן, כדי להגיע לעוררות מינית ולתפקוד מיני מלא יצטרך להיעזר שוב ושוב בפורנו שהולך ונהיה קשה יותר, וזו ההתמכרות. ולכן עלול לגדול כאן דור של נערים ונערות שיתקשו ליהנות ולתפקד במין 'רגיל' עם בני זוג או בנות זוג שאינם דומים לכוכבי הפורנו הנחשקים. חלק מהנחקרים במחקר שערכתי היו גברים נשואים שהתלוננו שאיבדו את התשוקה והחשק עם נשותיהם החוקיות. הסתבר כי הם היו משתמשים כבדים בסרטי פורנו, הם כמובן האשימו את האישה מבלי שיבינו כי התמכרותם הרסה להם את התשוקה. הטיפול כלל גמילה מוחלטת של צפייה בפורנו כלשהו, וגמילה זו אפשרה את החזרת התשוקה ותפקוד מיני מלא עם בנות הזוג שלהם".   

דוקטור שריי גלב (צילום: תומר ושחר צלמים)
"בנות מרגישות שהן צריכות להיראות ולהתנהג כמו כוכבות פורנו". ד"ר שריי גלב | צילום: תומר ושחר צלמים
"כשבני נוער לומדים על מיניות דרך הפורנו, הם רואים אורגיות של מספר גברים עם בחורה, חושבים שזה נורמטיבי, ולא מבינים את הניצול המחריד שיש בזה. זה מגביר תופעות של מין קבוצתי "בהסכמה". הנערה מסכימה כי היא רוצה להרגיש שייכת, נאהבת ונחשקת. והמסר שנמצא בביטוי "מין בהסכמה" הוא מעוות. הנערה או האישה לא צריכה להסכים, היא צריכה לרצות את זה בעצמה. יש עיוות מוחלט בתפיסת האישה, המוצגת כחפץ בפורנו, משתמשים בה, משפילים אותה מכאיבים לה, ומחר בני נוער יתייחסו כך לנשים. בנוסף, הם משווים את איברם לאיבר הגברי האימתני שמוצג להם בפורנו, ומרגישים תסכול ודימוי עצמי נמוך".

מה ההורים יוכלו לעשות בנידון?
"להורים יכולה תמיד להיות שליטה על המצב. ניתן להכניס במחשב בקרה, שלא תאפשר כניסה לאתרי פורנו, ולקבל דו"ח בסוף החודש באילו אתרים גלשו. שנית, למתבגרים צריך לדבר בגובה העיניים, דיאלוג מכבד, שלא מטיף אחרת הם לא יקשיבו. כדאי לדבר איתם על הסיכונים הקיימים בהתמכרות לצפייה בפורנו, ולהסביר את התוצאות: אימפוטנציה, חוסר הנאה מחיי מין, בדיוק כפי שמזהירים אותם מפני אלכוהול וסמים. אני ממליצה להורים שיהיה גורם שלישי, שידבר איתם על זה כמו בן דוד בוגר, או חבר חכם, יועץ או מטפל. ובעיקר כדאי שהורים יהיו מודעים לסיכונים ויפסיקו לחשוב שאצלם זה לא קורה".

עוד במשפחה:

>> איך לדבר עם ילדים על סקס?
>> סקס גרוע, תקשורת רעה: 6 סימנים שהקשר לא נועד להיות
>> גמילה מחיתולים: איך עושים את זה בחופשה?