ילד בלונדיני באפור צורח מפחד (צילום: eurobanks, Istock)
מכירים את השלב הזה של השעמום? אנחנו כאן כדי לעזור | צילום: eurobanks, Istock

שעות האור הולכות ומתקצרות, הטמפרטורות נמוכות, ומפעם לפעם מבריק הברק ומטפטף הגשם. קוראים לזה חורף, ועבור ילדים והוריהם אין ספק שמדובר בעונה המאתגרת ביותר בשנה שמצמצמת את מגוון הדרכים להעביר את שעות אחר הצהריים ביחד. לשם כך מצאנו עבורכם עשרה רעיונות מיוחדים שיעזרו לכם להפוך אחר הצהריים שלא נגמר לכיפי במיוחד:

1. הכניסו את מגרש המשחקים הביתה. אם יש לכם חצר ובה מתקנים כמו מגלשה, נדנדה או טרמפולינה, עשו לילדים הפתעה ולפני שהם חוזרים הביתה הזיזו את הרהיטים לצדי החדר, נגבו את המתקנים והכניסו אותם לסלון. ההתרגשות תהיה גדולה, והם אפילו יצליחו להוציא אנרגיה.

2. חפשו את המטמון. כמו שעבור חיפוש האפיקומן בפסח לא צריך את העולם שבחוץ, אפשר לאתגר את הילדים בקלות רבה על ידי הטמנת פתקים, רמזים ומשימות בכל הבית. כפרס, תנו להם הפתעה קטנה.

3. עשו כושר. די.וי.די של תרגילי התעמלות, יוגה, אירובי או פילאטיס יכול להעסיק ילדים בצורה מדהימה, בעיקר אם מצטרפים אליהם ועושים יחד כושר מול המקלט. גם מחמם וגם שורף קלוריות.

4. צלמו סרט. החליטו, עם הילדים, שאתם במאים, מפיקים ושחקנים, וצלמו, במצלמת וידיאו, או בעזרת הסמארטפון, סרט על פי סיפור אהוב, שיר או תוכנית טלוויזיה. חלקו תפקידים, הכינו תפאורה, צלמו, ולבסוף שלחו את המוצר המוגמר לכל החברים ובני המשפחה.

5. דפדפו בתמונות. כיום אנחנו מצלמים הרבה יותר תמונות ומקדישים פחות זמן לראות אותם, ואין כמו אחר צהריים גשום על מנת להושיב את הילדים מול המחשב (אם אתם יודעים לחבר את המחשב לטלוויזיה זה בכלל נחמד), ולהביט בכל התמונות של הילדים מאז שנולדו ועד היום. גם אלבומים ישנים של אבא ואמא יכולים להעביר לכם כמה שעות של כיף וצחוק.

6. אלתרו תצוגת אופנה. תנו לילדים לפלוש לארונות ההורים ולקחת מה שמתחשק להם. אלתרו להם מסלול דוגמנות וצלמו אותם. את התמונות האלו בטוח תשמחו לראות בעוד שנים.

7. קחו משימה קשה. כמו בניית מגדל קלפים, הרכבת פאזל מרובה חלקים, לימוד כל שלבי 'סבתא סורגת' או יצירת טור ארוך וחוצה חדרים של לבני דומינו קטנות, ועמדו בה.

8. כתבו מכתבים. ילדים כיום כבר לא מכירים את בית הדואר, ופרט לראש השנה, הם כמעט ולא נתקלים במעטפות וניירות. יום גשום הוא הזדמנות מצויינת לשבת איתם ולכתוב יחד מכתבים לכל מי שהם אוהבים, להוסיף ציורים, קישוטים וכל מה שמתחשק, לסגור במעטפה, לתת להם להדביק בול, ואז, לבסוף, לצאת יחד אל הקור ולתת להם לשלשל בעצמם את היצירה המוגמרת לתיבת הדואר.

9. הפיקו אולימפיאדה ביתית. יש תחרויות ספורטיביות שאפשר לערוך גם בבית, בלי שאף אחד ייפגע. בלונים יכולים להחליף כדורים ולהפוך למשחק בו אסור להם לגעת ברצפה, ציפיות של כריות יכולות להפוך לשקים בתוכם קופצים עד קו הסיום, פחיות מזון יכולות להפוך למשקולות, וחוט שמונח על הרצפה יכול לשמש כקורה שאסור ליפול ממנה. בסוף כולם מקבלים מדליות.

10. בשלו. מרתון בישול יצירתי הוא דרך נעימה וטעימה להעביר את אחר הצהריים בשמחה ולבסוף גם למלא את הבטן בגאווה. אפשר לתת לילדים לבחור את המתכון ולעקוב יחד אחר כל ההוראות, או להכין פיצות אותן יקשט כל ילד ויצייר עליהן את פרצופו בירקות שונים, או עוגה אותה תקשטו יחד. ברשת יש מאות רעיונות שונים, ולילדים שלכם בטח יש עוד כמה מקוריים משלהם. אל תזדעזעו אם הם יבחרו לעשות עוגת בוץ ותולעים, פשוט הצטיידו מראש בשוקולד ונחשי גומי.

>> נתנו לכם כמה רעיונות? פרגנו גם לחברים שלכם ושתפו בפייסבוק

איך תזונת הילד תשמור עליו בחורף?